şükela:  tümü | bugün
 • koruyucu olarak bazı aşıların muhteviyatında kullanılır.
  alerji testinden geçemediğim tek madde.
 • %49.6 oraninda civa iceren madde. civa ise insan vucudu icin en toksik maddelerden biri.

  thiomersal aşılarda koruyucu olarak kullanildigi icin amerika'da cocuklarda otizm ve diger norolojik hastaliklarin artisindan sorumlu tutuluyor. amerikada 50 yil once otizm orani 10,000de 1 iken su anda 68de 1.

  civadan kaynaklanan norolojik hastaliklari azaltmak icin bebeklerin aşı planlarinda degisiklik yapilmasini tavsiye eden doktorlar vardir. bebeklerin beyin gelisimi 2 yasina kadar devam ettigi icin bu yasa kadar asilanmamalarini tavsiye ederler: http://www.mercola.com/…29/vaccination_schedule.htm
 • son günlerde "çocuk aşılarındaki thimerosal’ın çocuklarda başta otizm olmak üzere, konuşmada gecikme, dikkat toplama bozukluğu (add) ve hiperaktivite gibi nörolojik bozukluklarda artışa yol açtığı öne sürüldü." şeklindeki haberlerin doğruluğu kanıtlanmamış olan kaynağı. (amerikan pediyatri akademisi’nin başkanı eileen ouellette ise “otizm vakalarının nedenlerini, nasıl önlenebileceğini ve tedavi yollarını ortaya çıkarmak istiyoruz, ancak mevcut kanıtlar, otizme yolaçan nedenler arasında aşıların yer aldığını göstermiyor” diyerek, thimerosal ile otizm arasında bağlantı bulunduğu görüşüne karşı çıktı. tıp enstitüsü adlı amerikan kuruluşunun konuya ilişkin yürüttüğü araştırmada da çocuklara yapılan aşılarla otizm arasında bir bağlantı bulunamadığı belirtildi.)

  http://www.ntvmsnbc.com/news/337646.asp
 • thiomersal bütün aşılarda kullanılır gibi bir yanılgı var. halbuki hepsinde yok. eğer içeriyorsa prospektüslerde thimorsele aşırı duyarlılığı olanlar kullanamaz yazıyor. prospektüse bakıp, anlayıp, güvenle aşılanabilirsiniz. gsk'nın hiçbir aşısında bulunmayan madde...
 • domuz gribi aşılarının bazıları bu maddeyi içeriyor.
 • http://www.asicalismagrubu.org/tiyomersal.asp

  edit:
  çocuk doktorumuzun dediğine göre:

  1- bütün grip aşılarında kullanılıyormuş, domuz gribi aşısı bir istisna değilmiş,
  2- cıvanın aksine vücuttan birkaç günde atılıyormuş.
  3- düzenli balık yiyen biri, özellikle de hamileyse cıva konusunu çok daha fazla dert etmeliymiş.

  şimdi başka bir doktor çıkar da yalanlarsa bilemem, ben bizimkinin yalancısıyım.
 • pandemik aşı üretiminde; ortamda bakteri, fungi gibi hastalık yapıcı organizmaların üremesini engellemek, aşının raf ömrünü uzatmak ve antijen - antikorların stabilize edilmesine vesile olarak aşının tam randımanlı kullanılmasını sağlamak maksadıyla proses aşamasında aşıya eklenen organik bir cıva bileşiğidir. muhteviyatında %49 oranında civa bulunması kimi zaman tartışmalara sebep olmakla birlikte, bazı akademik çevrelerce küçük yaşlarda uygulamının ileriki yıllarda otizme sebep olduğu görüşü hakimdir. lakin civanın toksik etkisi bilinmesine rağmen aşı içeriğindeki thiomersal oranı çok düşük olması, ve dünya sağlık örgütünün belirlediği alt limiti de geçmemesi itibariyle yapılan araştırmalarda da vücutta kalıcı hasara yol açacak herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

  günümüzde domuz gribi aşısıyla ilgili kamuoyunda yaratılan endişenin öncü sebeplerinden birinin halihazırda çoğu pandemik aşıda kullanılan thiomersal olması ironiktir. dahası koruyucu etkisi sebebiyle dövme boyalarında, yapay antikorlarda ve alerjen testlerinde de kullanımı mevcut olan bu bileşiğin, sadece riskler sebebiyle kontrol grubu oluşturulamayan gebeler ve yeni doğanlar üzerinde kullanılmaması tavsiye edilmekte.

  etkisi hakkında spekülasyon yapılan diğer bir aşı katkı maddesi için;
  (bkz: adjuvant)
 • 2001 yılına kadar neredeyse tüm aşılarda bulunan ancak, 2001 yılında olası zararlı etkileri sebebiyle grip aşıları hariç diğer aşılardan çıkarılan cıvalı bileşik. cıvanın ise vücutta sebebi bilinmeyen baş ağrılarından tutun, böbrek yetmezliği, zeka geriliği vb. pek çok soruna sebep olduğu biliniyor.

  şimdi bilimsel çevrelerde, en azından saf olduğu kabul edilenler tarafından söylenen şu: zararlı değil ama önlem olarak çıkarttık.
  tarafsızlığı belli olmayan ancak halktan yana gibi gözüken çevrelerin yanıtı şu: o zaman neden tüm ülkelerde ve tüm aşılardan çıkartmadınız.

  cevap yok. olanlar da genellikle, "ama işte zaten zararlı değildi, hem boşverin aşı iyidir aşı güzeldir, aşı olmasaydı şöyle böyle olurdu, aşı candır, aşı cicidir" tadında. tamam aşı güzel bi icat da, ben damarımın içine aşının yanında ne olduğunu bilmediğim, senin bile emin olamadığın, üstüne birde cıva gibi oldukça toksik bir ağır metal içeren bir kimyasalı neden enjekte ettireyim? hadi ben ettirdim, yeni doğmuş ve beyin gelişimi tamamlanmamış -ki cıvanın öncelikli hedeflerinden biridir beyin- bir bebeğe niye böyle şüpheli bir maddeyi enjekte ettireyim?
  oldu ki yaptırdım, sen de iki sene sonra çıktın dedin, evet zeka geriliği yapıyormuş özür dileriz, benim çocuğumun beynini eski haline getirebilir misin?

  tabi birde tamamen iyi niyetli düşünüyoruz, bunun nufüs kontrolü var, zeka kontrolü var, yabancı devletleri var. komplo teorilerine girersek zaten, amerika bizim zekamızı azaltıyomuş oooolum tadındaki kahve muhabbetinden çıkamayız lakin mümkün olduğunu hatırlatmakta fayda var.
 • şifa niyetine bebeklere enjekte edilen cıva bileşiği