şükela:  tümü | bugün
 • yapılabilecek en gerçekçi a320'yi yaptıklarını iddia eden ekip. hala bekliyoruz ama ertelemekten başka bir şey yaptıklarını göremedik.
  "anything more real starts from 60.000.000$" diyorlar ama, hayırlısı...

  http://www.things-to-come.com/a320/
 • aynı zamanda 1936 yapımı bir bilimkurgu filmi. insanoğlunun gelecek 100 yılını anlatıyormuş

  http://www.imdb.com/title/tt0028358/
 • değişik bi bilimkurgu. 1936 falan diye korkulmadan izlenebilir. başta biraz çekinmiştim, vizyonsuz 30lar bilimkurgusu diye ama fena iş çıkarılmamış, akıyor gidiyor film, post-apokalips mi ararsın, mutant zombiler mi ararsın, fütüristik yapılar mı ararsın, bilimkurguda bu gün ne varsa aynısını 1936da çekmişler. etkileyici.

  bir de şöyle bir şey var ki h.g. wells başkan filme başlamadan önce herkesi toplayıp fritz lang başkanın metropolisinden ne kaddar hefret ettiğini haykırıp onun ve ekibinin yaptığının tam tersini yapmak istediğini haykırmış gökyüzüne doğru sabah saat beş civarında. http://www.imdb.com/…8/trivia?tab=tr&item=tr0736455

  yazık yere gölgede kalmış bir film. tabii masonik bir komplo yoksa.

  burdan dawnlord ediniz. http://archive.org/details/clacinonl_thingstocome
 • uzaylı istilası diye açtım distopya ütopya karışık bir şey çıktı ortaya. ikinci dünya savaşının arifesinde çekilmiş olması filmi daha da önemli, anlamlı kılıyor. 100 yıl sonrası için yapılan öngörüler ise güldürebiliyor. bu tarz tarihi filmlere ilgi duyanlar izleyebilir. metropolis ise kıyaslanamaz bile.
 • --- spoiler ---

  daha ilk birkaç sahnede gökdelenleri, ilerleyen sahnelerde de fütüristik mimari yapıları görünce metropolis bu dedim, ama film çabucak renk ve vites değiştirdi. çok beğendim.

  distopik bilim kurguların olmazsa olmazı denebilecek görüntüler filmi şahlandırmış adeta. yıkıntılar, yarı deli yarı çılgın insanlar, savaş meraklısı liderler. bir tarafta da son derece ilerlemiş, mesafe almış bir uygarlık, bu iki karşıtlığın çatışması son derece ilginç ayrıntılarla zenginleştirilerek anlatılmış. hatta gelişkin uygarlık aldous huxley evrenini anımsattı bana.
  --- spoiler ---
 • (bkz: l'avenir)
 • izlediğim en ilginç filmlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. senaryo fena değil ama izlerken belli bir yerden sonra sıkılıyorsunuz. filmin en kötü olduğu konuların başında oyunculuklar geliyor. en başarılı olduğu konu ise görsel efektleri. dönemi için oldukça iyiler. savaşın olduğu yerdeki geçiş efekti, görsel efektin dramatik etkiye katkısını gösteren güzel bir örnekti. filmdeki açıklayıcı yazıların karakterleri ve kullanış biçimleri de dönemine göre farklı ve güzeldi. ve son olarak söyleyeceğim, çok incelemedim gerçi bu konuyu, günümüzün lcd tv'lerinin ilk örneklerini bu filmde görebilirsiniz.