şükela:  tümü | bugün
  • kozmetik (ya da dermokozmetik) ürünlerin içerikleri konusunda bilgi veren faydalı bir uygulama.

bu uygulama, puanlama sistemi üzerinden çalışıyor. ürünlerin içindeki maddeler zararsızdan tehlikeliye 0-10 arasında puanlanıyor. bununla birlikte bu maddeler, sağlığa zararlı olup olmama derecelerine göre renklendiriliyor. 0-3 arası yeşil, 4-7 arası sarı, 8-10 arası ise kırmızı renkte gösteriliyor. anlayacağınız üzere, nispeten doğal ürünler yeşil, sağlık açısından önemli ölçüde risk teşkil eden ürünler ise kırmızı ile renklendiriliyor.

kişisel bakım alışkanlıklarınızı büyük ölçüde değiştirebilecek bir uygulama bu. kullanmaya ilk başladığınızda ufak çaplı bir şok yaşamanız kuvvetle muhtemel. misal benim devamlı kullandığım ve sağlık açısından zararsız zannettiğim birkaç ürün 4-5 civarı puan almış bu uygulamaya göre. doğal olarak bu ürünleri kullanmaya karşı bir isteksizlik oluştu bende. tedirgin oldum ve nispeten zararsız ürün arayışına girdim şu günlerde.

yalnız şunu da belirteyim, bu uygulama henüz gelişme aşamasında. dolayısıyla her aradığınız ürünü bulamayabilirsiniz. bilhassa yerli ürünler veritabanında yer almıyor (amerikan menşeili bir uygulama olduğundan mütevellit); ancak her geçen gün ürün içeriği artmakta.

ha unutmadan, her şeyde olduğu gibi bu uygulamada da bir miktar yanılma payı olabilir belki. sonuçta %100 güvenilirliğin yakalanması çok da mümkün değil; fakat ben bu uygulamayı ne kadar fazla kimyasalı hayatımıza dahil ettiğimiz konusunda farkındalığımızı artırdığı için yine de faydalı buluyorum.
  • efsane bir uygulama olacakmış ama benim barkodunu okuttuğum ard arda 8 ürün de sistemde olmayınca hevesim kirildi. bir tek sudo kremi buldu. geliştirilmesi sart.