şükela:  tümü | bugün
 • nobel ekonomi odulu sahibi daniel kahneman'in insanin dusunce yapisi, karar alis mekanizmasi ve genel olarak beynimizin nasil isledigi konusunda yazdigi muhtesem kitap.
 • bir non-fiction için çok güzel bir dille yazılmış, tahminen kişisel gelişim literatürünün en az yarısından çok daha öğretici ve bilgilendirici güzel kitap.
 • nobel ödüllü daniel kahneman'nın çok faydalı bir kitabı. şu an amerikancası mevcut.

  sistem 1 ve sistem 2 olarak beynimizi teorik olarak ayırarak her iki sistemin de nasıl işlediğini anlatmaktadır.

  bilinç altından değil bilinçli sistemimizden sorumlu olan (cerebral cortex) 'in aslında ne kadar hızlı ve yanıltıcı olarak karar verdiğinden bahsetmektedir. bu yanıltıcı kararları da ekonomik aktörlerin kullanarak nasıl yanlış kararlar alabileceğinden bahsetmektedir.

  (bkz: halo effect)
 • türkçeye çevirip neşredecek yayın evi olsa da okusak dediğimiz,merak uyandıran kitap.
 • (bkz: artan)
  (bkz: taahhüt)
 • non-fiction okumam pek, psikoloji bilhassa da cognitive psychology bilimini de pek guvenilir bulmam, bunlara ragmen severek okudugum bir kitap oldu. psikolog adama niye ekonomi nobel vermisler yahu diye dusunmustum, cevabimi aldim kitabi okuyunca.

  psikolojiye ilginiz varsa, veya genel olarak karar verme mekanizmanizi merak ediyorsaniz siddetle tavsiye ederim. yoksa da iyi yazilmis bir bilim kitabi okumak istiyorsaniz yine tavsiye ederim.
 • bu kitabı okuyalı baya oldu ama bir ihtimal buraya bakıp da kahneman'ın önemi nereden geliyor diyenler için aklımda kaldığıyla bir şeyler yazayım hızlıca.

  bu kitap daniel kahneman'ın ekonomi alanında yaptığı çalışmaları özetliyor diyebiliriz. bu feyizli abi, çalışmalarıyla ekonomideki önemli assumption'lardan olan rasyonelliği sorguluyor. mevzu şu: ekonomik modellerdeki temel varsayıma göre bireyler rasyoneldir, bu representative adama bir utility function ve constraint'i verirsin. adam bunu maximize eder. modelini de böyle çözersin. ancak adam eğer kendi utilitisini maximize edecek şekilde davranmıyorsa gerçek hayatta, o vakit modelin ima ettiği tüm sonuçlar yanlı ve yanlıştır.

  insanlar rasyonel değildir düşüncesini ilk seslendiren kahneman değil ama farklı bir alandan geldiği için bu durumu en iyi gösteren insanlardan birisi. kendi alanı olan psikolojideki metodları ekonomideki bu temel varsayımın doğru olup olmadığını göstermek için kullanıyor ve system 1 kullanılırken insanların düzenli olarak yanlı hareket ettiğini gösteriyor. buradaki önemli olan şu, insanlar yanılabilir. eğer yanılmalar random ise yani ortalamada insanlar utilitisini maximize ediyorsa, kullanılan modellerin sonuçları hala kabul edilebilir. ancak bu yanılmalar düzenliyse yani uzun vadede gerçek insan ile rasyonel insanın davranışları birbirinden significant olarak farklılaşıyorsa, rasyonellik varsayımı modellerde kullanılmamalı ve modeller bu "biasness" mevzusunu göz önüne alacak şekilde güncellenmelidir.

  kitapta bu bias'lar tanımlanıyor, deneylerle nasıl bulunduğu ve insan hayatındaki etkileri anlatılıyor. bu açıdan genel okuyucuya da hitap ediyor diyebiliriz. türkçe'ye çevrildi mi bilmiyorum ama ingilizcesi gayet akıcı.
 • zamanında the science of everyday thinking adlı belgesel serisini izlediğimde görmüştüm adamı. bölümdeki konular zaten ilginçti bir de bu adamla röportaj yapmışlardı. bu tarz konulara yıllardır ilgi duyuyorum ama nedense kitabın adını sanını hiç duymamıştım. cidden ufkumu iki katına çıkartan bir kitap oldu.
 • reklam sektörünü korkunç derecede şekillendirdiğini düşündüğüm kahnemanın üzücü olduğu kadar harikulade kitabı
 • hayatimda okudugum en iyi kitaplardan biri. uzun zamandir bu kadar cok sey ogrendigim bir kitap okumamistim. steven levitt'in dedigi gibi "a lifetime's worth of wisdom"

  kitap temel olarak insanlarin nasil dusundugunu ve karar aldigini inceliyor. kitabin temeli insanlarin iki dusunme sistemi oldugu, sistem 1 ve sistem 2.
  sistem 1 icgudu/ic ses olarak da bilinen bir dusunme sekli. cogu zaman aslinda dusunmeden bilmek. mesela bir satranc ustasinin oyunu gorur gormez "3 hamlede beyaz kazanir" demesi gibi. sistem 2 ise daha yavas calisan, ve dusunmek dedigimiz sey. 17x25=? sorusuna cevap ararken yaptigimiz gibi.

  kitap bu ayrima ve bunlarin sonuclarina odaklaniyor. mesela temel argumanlardan biri su; sistem 1 cogu zaman hayatimizi kolaylastirsa da, bizi pek cok hata yapmaya da itebilir.

  bunun disinda karar verme hakkinda bir cok bilgi mevcut. adamin nobel almasinin nedeni ekonomideki rational choice teorisinin aksini kanitlayan bir cok teori bulmasi ve bu teorilerin deneylerle dunyanin her yerinde kanitlanmasi yatiyor.

  bu arada yanlis yazanlar olmus. daniel kahneman ekonomist degil psikolojici. su an hala princeton universitesi psikoloji bolumunde emekli professor (emeritus).