şükela:  tümü | bugün
 • ibm'in ürettiği notebook
 • tek eksiği windows tuşu olan şahane klavyeye sahip ibm ürünü. ve fakat çok büyük bir eksik, çok yanlış.
 • 1. ürün ailesinin genel yapısı:
  ibm thinkpad laptoplar kendi içinde x, r, t ve a serileri olmak üzere dört seriye ayrılmaktalar. thinkpad ailesinin her bireyinde olan bir avantaj olarak ileri derecede kullanışlı dizaynı sayabiliriz. öyle ki thinkpad serileri 1992’den beri 725’ten fazla ödül alarak en çok ödül alan bilgisayar ailesi ünvanina sahip olmuşlardır. anlatıma yukardan başlamak gerekirse, thinkpad dizüstü bilgisayarlarinin üst kapaklarının titanyum alaşımla güçlendirilmiş olmasi onları normal bir abs plastik kapaklı bilgisayara göre üç kat daha dayanıklı kılar. ayrıca thinkpad ailesindeki ultraport özelliği ile laptop’unuza bir kamera, mikrofon, bluetooth vericisini kolayca takabilmeyi ve bu sayede görüntü, ses ve data alışverişini rahatça yapabilmeyi sağlar. öte yandan, thinkpad’i diğerlerinden ayıran sadece dizaynı değildir, mesela kullanım ve idare kolaylığı ibm markasının birlikte getirdiği konforlardan sadece biridir. thinkpad’lerde her türlü koşulda çalışma kolaylığı sağlayan thinklight klavye ışığı, kolay açılan kapak, tahsis edilmiş ses kontrol düğmeleri, ibm’e tek tuşla ulaşım sayesinde bu online dünyaya kolayca bağlanabilme ve ellerimizin gözlerimizden daha iyi tanıdığı ibm’in efsanevi klavyesi bu bilgisayarlarin diğerlerinden tartışılmaz üstünlüğünün altını çizen başka ögelerdir sadece. üstelik v.92 hazır modem, isteğe göre ehternet kartı ve 802.11b kablosuz ulaşım teknolojileri, bluetooth kartı, hızlı lan bağlantısı, dünyanın dört bir yanına yayılmış olan ibm desteği thinkpad’leri asla yalniz birakmaz.
  (bkz: bilgisayar ödevi yapmak)
 • ibm thinkpad’lerde x serisinden başka t, r, a ve i serileri de vardir. t serisi taşınılabilirlik ve performansın mükemmek uyumunu sergiler, tamamiyle titanyumdan oluşan yapısı ile de sağlamlik açisindan diğer bütün thinkpad’lere beş basar.
  r serisi ise en vazgeçilmez özellikleri bir araya toplarken taşınılabilirliği de gözden kaçırmaz. üstelik fiyat bakımından da bütün seride en uygun olanıdır.
  a serisi ise hareketli kullanıcılardan çok evde esneklik isteyen müşterilere yöneliktir, birçok masaüstü alternatifi ile diğer thinkpad ürünlerinin önüne çıkar.
 • x serisi ile diğer serilerin karşılaştırılması:
  thinkpad t serisi üstün performansına karşın, x serisi kadar seyahate elverişli değildir. bu serinin laptop’lari hem daha ağir hem daha büyüktür. üstelik x serisi ürünleri fiyat bakımından t serisi ürünlerine göre daha uygundurlar.
  r serisi ürünleri de taşınılabilirilik bakımından x serisi ürünleri ile yarışamazlar. r serisi ürünlerinin yaklaşık 1.2 kilo daha ağır olmaları bu seriyi x serisi karşısında daha az tercih edilen bir hale getirir. ayrıca r serisinde titanyum alaşımlı üst kapak olmayışı olasi kaza durumlarında güvenirliğinin x serisi ürünleri kadar yüksek olamayışını beraberinde getirir. üstelik r serisi ürünleri daha büyüktürler.
  thinpad a’lar zaten ev içerisinde esneklik amacına yönelik oldukları için x serisi ile hemen hemen aynı fiyata sahip olmalarına ragmen yaklaşık iki katı ağırlığındadırlar, ve rahatsız edici derecede büyüktürler.
 • ibm thinkpad x serisi dizüstü bilgisayarları thinkpad ailesi içinde seyahat ederken en az zorluk çıkartanlarıdır. bu model bilgisayarlar vaktinin çoğunu ofisinden uzakta geçiren kullanıcılar için güçlü bir bilgisayarın gereklerinden ödün vermeden gerçekleştirilebilecek en mükemmel bilgisayaralardir. bir bilgisayarin hafif ve kolay taşınabilir olması demek onun kalitesiz, yavaş ve kırılgan olması demek değildir. titanyum alaşımlı kapağı ile thinkpad’ler sağlamlık konusunda da kullanıcılarına güvence verirler. zaten thinkpad x serisi bilgisayarlari da aldıkları 800’den fazla ödülü büyük kısmını bu dizayna borçludurlar. ayrıca thinkpad x serisi ürünleri sağladıkları hareket kolaylığı ve hafifliğin yanısıra kuvvetli bir bilgisayarda olması gereken bütün özellikleri de kendi içinde barındırır: kuvvetli bir işlemci, modem, bluetooth, kablosuz lan bağlantısı imkanları, uzun çalışma süresi ve üstün ibm güvenliği bu bilgisayarları diğerlerinden farklı kılan özellikleridir. thinkpad x serisi de kendi içinde x22 ve x23 olarak iki bölümde incelenebilir.
 • ibm thinkpad x series bol miktarda seyahat eden kullanıcılara hitap etmek için düzenlendi. hafif kilosuna ve ufak ebatlarına rağmen x serisi laptoplari güçlü bir bilgisayarda olmasi gereken bütün özelliklere ve daha fazlasina sahipler, isterseniz bunlari parça parça inceleyelim:
  işlemci: intel® pentium® iii processor-m 733mhz’den tutun da 800mhz üzerinden 866mhz’e kadar yolu var. hepsi birbirinden uygun, hepsi birbirinden yüksek performans göstermekteler. ayrica 512kb cache belleğe de sahipler.
  ram: bu güzide laptop’lar sdram kullanmaktalar, halihazirda içlerinde 128 mb mevcut, lakin müşteriyi kesmez ise 640 mb’a kadar çikartmak mümkün.
  sabit disk: 10gb, 20gb ve 30gb seçeneklerimiz mevcut.
  modem: 56kbps data transferi ve 14.4 kbps hizla faks gönderme özelliği olan dahili modem. ayrica lan networke kabloya ihtiyaç duymaksızın bağlanmayı sağlayan monitörün iki tarafina entergre edilmiş çift antenli sistemi ile 802.11b teknolojisi. ve dahası, yeni bluetooth teknolojisi ile açık alanda 30 inç {~42cm}’lik mesafeye kablosuz ulaşım. dahili bluetooth sistemi olmayanlar için de bluetooth pc card ii satışa sunulmuştur. kısaca şirketimiz sizin bu güzide teknolojiye sahip olmaniz için elinden geleni yapmaktadir, size düşen sadece kredi kartı ekstresine imza atmak...
  görüntü: 12.1” xga monitör, 1024x768 çözünürlük. ayrıca ati rage mobility radeon m6/ agp 4x / 8mb ddr-sdram
  ağırlık: 3.6 ya da 3.7lbs. yani 3.6 x 453.6 = 1632.96 gram sadece. üstelik pili dahil. seyahate çiktiğinda bel agrisindan muzdarip olmak istemeyen işadamlarinin birinci tercihi.
  işletim sistemi: microsoft® windows® 98, 2000 ya da xp.
  güvenlik: ibm yerleşik güvenlik sistemi ile e-ticarette daha yoğun güvenlik, e-posta ve dosyalarin üçüncü programların da desteği ile daha korumalı oluşu ve olası çalınma durumlarinda hırsızların dosyalara ulaşımını engelleme.
  çalışma süresi: düşük voltajda çalışan pentium iii teknolojisi sayesinde 4.7 saat çalışma süresi.
  ebat: 11”x8.9”x0.98”-1.2”
  kızılötesi: saniyede dört mb transfer derecesi.
  cd-rom/dvd-rom: opsiyonel olarak 250mb zip drive, 24xcd-rom, 8x dvd-rom, 8x cd-rw ultrabay 2000
  yüklenmiş programlar: microsoft® windows® office xp (opsiyonel), access thinkpad, access connections, access help, access support, pc doctor, thinkpad utilities.
  diğer: güçlü titanyum üst yapısı sayesinde darbelere karşı daha dayanıklı.
  thinkpad düğmeleri sayesinde kullanımı daha kolay.
  üstün bir tasarim harikasi olan thinklight klavye ışığı ile her şartta rahat çalışma ortamı.
  ibm’in “rapid restore pc” özelliği sayesinde otomatik veri depolama ve tek bir tuşla bilgileri geri kazanma ayricaliği.
  pc card ve compact flash yuvası; irda, rj-11, rj-45 portları ve iki tane usb portu. ayrica isteğe bağli olarak ibm usb seri ve paralel kablosu da birlikte.
  üç yıl garantili.
 • şimdi diğer firmaların benzer laptoplarına bakalım:
  compaq'in, ibm'in thinkpad x serisi bilgisayarlarına çok benzeyen bir modeli olan evo n180, seçilebilir intel işlemciye, aynı modeme (56k v.92) sahip olmasına ragmen fiyat bakımından 1800 dolar civarında seyreden thinkpad'lerin en az yüz dolar daha yukarısında kalmakta. üstelik ibm'de olan titanyum alaşımlı üst kasanın olmayışı bu notebook'u darbelere karşı daha kırılgan yapmakta. ibm'deki bluetooth ve kablosuz lan teknolojisi compaq evo n180'in diğer eksikleri.
  pentium iii 1.06ghz, 56k v.92 modem, 15" xga monitör, 20gb sabit disk, 256mb ram, 6xdvd/4xcdrw combo, microsoft® windows® 2000 ve 1 yıl dünyanın heryerinde geçerli sınırlı garanti özelliklerine sahip bir compaq evo n180 1974 dolar fiyatında. oysa ibm'de benzer özelliklere sahip thinkpad x2663- exu:pentium iii 866, 256mb ram, 30gb sabit disk, 12.1" xga monitör, 802.11b/modem, microsoft® windows® 2000, ibm kolay kurtarma sistemi ile sadece 1850 dolar civarında. üstelik ibm bilgisayarların ebat olarak compaq'lerden çok daha ufak ve daha hafif olduğunu da belirtmek gerekir.
  benzer özelliklere sahip dell latitude c400’de ise:
  pentium iii 866, 128mb ram, 20gb sabit disk, 12.1”xga monitör, 56k v.92 modem, microsoft® windows® xp, floppy disk. bu laptop’un ağırlık bakimindan (3.6 lbs) thinkpad ile aynı oldugunu, boyutlar bakımından da biraz daha büyük olduğunu belirtmek gerekir. bu özelliklere sahip bu laptop’un fiyatı ise 1900 dolar. oysa ki aynı iç güzelliğe sahip bir thinkpad sadece 1850 dolar. seçim size kalmış.
 • (bkz: ibm) hatta