şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sürprizli albümleri çok seviyorum. dinlerken neresinden ne çıkacağı belli olmaz, kendinden öncekileri andırmaz. albüm boyunca sürekli farklı bir şey duyarsınız, "ne güzel olmuş burası!" dersiniz, o farklı şeylerin hangisini daha çok seveceğinizi şaşırırsınız. albüm de sizi nereden yakalayacağını bilir.

  my brightest diamond albümlerinin en ayırt edici özelliklerinden biri de bu. müptelaları biliyordur. this is my hand de hem klasik hem de her zamankinden daha da sürprizli bir mbd albümü. beklediğim yeni albüm tam olarak buydu.

  albümde, hatta genel olarak mbd müziğinde standart parça yapısına yer yok. bundan yola çıkarsak elbette yine shara worden'ın detaylarına yetişilemiyor. her parçaya şevkle kulak vermeme olasılığını ortadan kaldırmış tüm bu detaylarla. ustaca albüme yedirilmiş funk esintisi de gözümden kaçmış değil. en sevdiğim worden tavrı; türleri ufak ufak serpiştirmek, insanın bütün tür algılarıyla oynamak. misal, albümle ilgili bir incelemede "her embrace of pop doesn't diminish her music's complexity" denmiş. mbd'ın tüm albümlerine de yayabileceğiniz bu gerçek, albümü de müziğini de en iyi özetleyen cümlelerden biri bence.

  ve davul. öyle şahane kullanılmış. nihayetinde shara worden neyi nasıl yapacağını çok iyi bilen bir kadın.
 • tracklist'i aşağıdaki gibi olan 2014 tarihli my brightest diamond albümü

  1. pressure
  2. before the words
  3. this ıs my hand
  4. lover killer
  5. i am not the bad guy
  6 looking at the sun
  7 shape
  8 so easy
  9 resonance
  10 apparition

  shape ve resonance favorilerim.
 • bana bu şarkı ve bağlı olduğu albüm ile ilgili yorumumu sorsalar ki her ortamda bu konuda fikrimi alırlar, derim ki onlara, iş bu konuştuğumuz albüm "my brighest diamond da hep bayık şarkılar yapıyor yeaaaaa" diyenlere kapak olsun diye shara ablanın yemeyip içmeyip önümüze koyduğu albümdür derim. yapmışken de işte içine de böyle güçlü bir şarkı eklemiş. bu şarkı bana daft punk'un world around'ını hatırlatıyor hissiyat olarak. o neden ki diye sorsalar derim ki şarkıya bakıyorum içinde söz falan yok, giriş gelişme sonuç yok * ama kendisine ait bir komposizyonla * bir şey anlatıyor. ha bir de muhtemelen ayık kafayla yapılmamış. zaten shara ablamız da kafasında ki vivid image'leri * anlatmak için yola çıkıp, ateşten aldığı enerjiyi yansıttığını ve şamanik öğelerden de bir çimdik katmak suretiyle bu albümü yaptığını söylemiş.

  ha sorarlarsa benim favorim tabii ki lover killer