şükela:  tümü | bugün
 • "the funniest movie ever made about rock and roll" mottolu spinal tap isimli grubun belgeseli tadında hazırlanmış komik film, grubun beyninin kız arkadaşının her boka karışmasıyla yoko ono'ya, solo gitaristin gruptan atılması, sonra konserde bunları izlemeye gelmesiyle syd barrett'e, eski davulcularının (takribi 30 tane var) hepsinin ölüm sebebiyle gruptan ayrılmış olmasıyla rock'n roll şehitlerine, ve daha birsürü şeye göndermeler yapan, 80'ler heavy metal'iyle acayip dalga geçen ingiliz yapımı komik film. grup elemanları çok salaktır, bütün film salaklıklarına gülersin.
 • filmde super esprilerden biri, bunlar daha gurultulu olucaz diye amfilerin volume gostergesini 10 yerine 11 e kadar cikicak tarzda yapiyolar. sonra belgeseli ceken adam akil veriyodu niye normal normal 10 a kadar cikarip da 10'u daha yuksek yapmiyosunuz ki diye.. o da israr ediyodu boole "it's one louder."
 • yönetmenliğini rob reiner'ın yaptığı bir ingiliz metal grubunun behind the music tadında en son amerika turnesini inceleyen belgesel formatında komedi filmi.

  ayrıca grubun adıda spinal tap'tir.

  oyunucularından harry shearer (filmde basçı) halen simpsons'da dublaj yapmaktadır.*

  grubun şarkılarının dinlenebilir kalitede ve eğlencelik olması yüzünden çoğu insan gerçek bir grupmu yoksa sadece doşakmı olduklarını ayırt edememektedir.

  ayrıca bir not: dvdsinde bulunan ekstra kliplerinin beatles,rolling stones,rainbow ve iron maiden kliplerine inanılmaz benzemeside renktir, taddır.
 • (bkz: rockumentary)
 • dvdsindeki audio commentary(bu commentary en az film kadar komik), basroldeki uclu tarafindan yapilmis, seyredilmis en komik filmlerden biri.
 • akillara kazinan unlu sahnelerden birinde grup elemanlari, konser oncesi hazirliklarini bitirmis ve calmak icin sahneye dogru yola cikarlar; yaklastiklarini anladiklari zaman ellerini havaya kaldirip "rock and roll!, rock and roll" die baarmaya baslarlar. fakat, birkac dakika gectikten sonra hala sahneye ulasamazlar ve konser salonunun bodrum katindaki bos koridorlarda kaybolmus bir sekilde "rock and roll" diye baarirak gezinmeye devam ederler sahneyi bulana dek.
 • 80lerdeki gruplara cok basarili gondermeleri bulunan muhtesem kult film.grubu parcalayan sevgiliden tutun turda baslarina gelenlere kadar herseyiyle super.
  bu filmi izlememis olan biri "ben muzik hastasiyim cok ilgiliyim" filan dememelidir.
 • friends'te su dialog ile yer alan film:

  [rachel] this one guy stoped seeing me because his cat didn't like me!
  [pheobe] or.. this guy dumped me because i fell asleep during spinal tap.
  [chandler] you fell asleep during spinal tap?!
  [pheobe] *utanir*
 • bugüne kadar izlediğim en absürd ve yarıcı sahnelerden birini barındıran izlenesi film.

  --- spoiler ---

  elemanlar bir konserin başında sahneye koza gibi bir aparatın içinden çıkmayı planlarlar. maksat atraksiyon olsun, seyirci coşsun. konser başlar, birinci eleman kozadan çıkar, gitarını çalmaya başlar. sonra ikinci eleman çıkar, o da birinci elemana eşlik etmeye başlar. sıra bas gitarı çalan üçüncü elemandadır. fakat onun kozası açılmaz. bir şekilde sıkışmıştır. şarkı boyunca adam kozanın içinde gitarını çalar. o esnada teknik ekip adamı çıkarmak için uğraşmaktadır...

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap