şükela:  tümü | bugün
  • çatır çatır davulların üstüne banjo mantığıyla çalınmış, garip gitar riffleri ile, ilk bakışta insanı darlandırsa da yavaş yavaş insanda bi kıpırtı oluşturan soundları ve parçalarla tamamen alakasız bir biçimde akan vokalleri ile beni benden alan gruptur. yanılmıyorsam kanadalılar.
  • 2004 de oxford'da kurulmuş. 2008 çıkışlı ilk albümleri ise animals. albümdeki parçaların isimleri, albümün ismine yaraşır biçimde hayvan isimlerinden oluşmakta.
  • animals albümü taş gibidir. seviyorum bunları. yalnız stuart smith bir süre önce gruptan ayrıldı. grubu sevme sebeplerimden en büyüğü artık yok.
  • single çıkardılar yeni. stuart smith in olduğu son çalışmalar. stu nun olmaması fikrine pek ısınamadım. eski kayıtları dinlerim ben ya. yeni ttng pek cezbetmiyor beni.
  • stu'dan sonra yine kendilerine bir yumurta kafa bulmuşlar. hiç beğenmedim sesini ama kendisi pek şukela. şuradan iğrenç performansı ve gülcemali izlenebilir. http://youtu.be/mqygndelyik

bu sevimli kafanın sahibi, henry tremain.
  • müziğe bakış açımı tamamen değiştirmiş gruptur.

indie müzikle ufaktan ufaktan ilgilnemye başladığım ve coldplay ile başlayıp death cab for cutie'ye kadar giden bir indieleşme durumu içerisinde, internetten yaptığım araştırmalar sonucu ismi ile dikkatimi çekti önce. ilk dinlediğim şarkıları chinchilla oldu. chinchilla daha ilk saniyesinden "ne yapmış lan bu adamlar? kim bunlar?!" diye sayıklatan bir şarkı. yumuşak, melodik ama aşırı teknik gitar riff'i, aksak ve karmaşık ritmi ve kusursuz bateri partisyonları, gitarın üzerine ilk dinlendiğinde neredeyse hiç uymayan vokal partisyonları ve sağlam bir bass ile herşeyden farklı, herşeyden iyi bir müzik duruyordu karşımda. ilk dinlendiğinde eğitimsiz olan veya alşkın olmayan kulağa çok tırmayalıcı gelebilecek bir şaheserdi bu.

bandcamp sayfalarından hemen albümü satın aldım. satın aldım, çünkü sadece chinchilla bile bu adamlara destek verilmesi için yeterliydi benim için. zaten yazının daha ilerisinde bahsedeceğim gibi ekonomik sıkıntılardan dolayı gruptan ayrılmak zorunda kalan elemanlar yüzünden grup dağılma noktasına kadar gelip kendini toplamaya çalıştı, başladı. neyse, geleceğiz oralara.

animals isimli ilk lp'lerinin açılış şarkısı olan pig, chinchilla'nın ardından hiç bozmadan, hiç yanıltmadan ve hiç hayal kırıklığı yaratmadan albümü açtı. kulaklarıma bayram yaşatan 3:47'lik bu mükemmel şey, meğersem sadece bir başlangıçmış!

uzun uzun detaylandırıp yazmak istemiyorum ama albümde o kadar iyi şarkılar var ki... hangisini yazacağımı, hangisini öveceğimi bilemediğim için bu yazıyı çok geciktirdim, üstüne çok düşündüm. ama sözlük ahalisinin keşfetmesi için 3-5 link daha atacağım aynı albümden. mesela baboon sanırım rock müzik tarihinin en zor rifflerinden birine sahip ve bu kimilerine mekanik gelebilecek çalış tarzı, şarkının melodikliğine hiç zarar vermediği gibi tam aksine yardımcı oluyor.

sonra albümde bir gibbon gerçeği var ki, sadece şarkıdan bir kaç satır söz yazarak anlatabilirim bu şarkıyı sanırım.

you brought this on yourself.
    our problems had enough time on the shelf.
    we made the same mistakes, lived our lives without the give and the take.
    the time we spent apart served to remind me of when we’d talk.
    my one and sole regret are the thoughts that went left unsaid.

gibbon örneğindeki mükemmel söz yazımının bütün sebebi eski vokalist stuart smith'ti. stuart, grubun yaşadığı maddi sorunlar ve yeni doğmuş bebeğine daha iyi bir gelecek için gençlik yıllarını harcadığı ve çok sevdiği grubu bırakmak zorunda kaldı. albümün yine en iyilerinden biri olan lemur'dan örnek verecek olursak:

identify what’s yours and what’s mine, the rest will be our secret.
    i won’t apologize for what is right i’m just letting go of what might’ve been.

you know from the get go it’s over, it’s already fallen apart!

yakın zamanda işine daha fazla zaman ayırmak için gruptan ayrılan bassçı jamie cooper ile daha da farklı bir yola sapmak zorunda kaldı grup. ama stuart'ın yerine gelen pennies solisti henry tremain hiç kötü bir iş yapmıyor. yeni albümün çalışmaları sırasında çekilmiş olan +3 awesomeness repels water ve canlı performanslarında söyledikleri yeni şarkı cat fantastic ile daha da iyi yerlere geleceklerini gösterdiler.

demem o ki, dinleyin bu adamları. benim müzik hayatımı değiştirdikleri gibi sizinkileri de değiştirebilir.

edit: imla.
  • mükemmel müzik yapan mükemmel adamlar bunlar. facebook sayfalarına göz atıldığında ne denli sempatik ve komplekssiz adamlar olduğu anlaşılabilir. götüm gibi müzik icra edip cakasından yanına yaklaşılmayan yurdum denyoları da ibret alsın.

abi şu nedir mesela ya ahahhahah.
  • (bkz: #51353221)
  • artık ttng olarak bilinen emotive grup.