*

 • günde en az 9 icat yapan edison, en büyük, en önemsenir mucittir belki de, genelde “edison elektrii buldu” die bilinir, oysa ilk sinema sistemi, kömür filamanlı ampül, kömür taneli mikrofon, kömürlü jenaratör, kömürlü tost makinası, kömürlü cep telefonu, kömür sarmalı zeytin yağlı dolma üreteci, kömürlü kömür gibi icatları hiç bilinmez.

  edison’la ‘ediz hun’ benzetmesi de, ediz hun isminin geçtiği her an akılda bi ampül gibi parlayacaktır mutlaka; bu bağlamda, ediz hun’un babasına edison’u bize hatırlattığı için teşekkür etmemiz gerekir; ediz hun da “şöhret” olup, bu bayrağı daha ileriye taşımıştır, ne güzel.
 • bilim adamindan cok i$ adami. sehir elektrigi icin gul gibi ac dururken dc'de diretmis, elektrikli sandalyenin propagandasini yapmis (bu da pek bilinmez nedense), bi nikola tesla'nin tirnagi olamayacak sahis. bir nevi 19. yuzyil bill gates'i.
 • sadece elektrikle ampulle kalmayıp bi de sinemotgafı bulup döneminde sattıgı herkesten komisyon almak suretiyle ve bünyesinde yönetmen toplayarak tekelleşme yaratan,böylece kollarının uzanamadıgı hollywoodland in bugünkü halini bulmasına sebep olan şahıs.(tekelleşmeden kaçan sinemacıların toplaşma yeri)
 • tum zamanlarin en buyuk mucitlerindendir. 1847-1931 yillari arasinda ya$ami$ olup cali$malarina kucuk ya$ta ba$lami$tir. icinde elektrik, fonograf ve kameranin da bulundugu 1000den fazla icadi olan edison, "olmasaydi ne olurdu" sorusunu kendi kendimize sormaktan bile kacinmamiza neden olacak buyuklukte, yucelikte bir insandir. 1879 ile 1900 yillari arasindaki en verimli cali$tigi ve en ba$arili oldugu doneme "edison çağı" adi verilmi$tir.
 • 1093 adet patente sahip
 • aralık 1914'te çıkan yangında,edison'un bir ömür boyu üzerinde çalıştığı şeyler alevlerin arasında kaldı. onu sakin bir biçimde yangını izlerken buldular. ateşin ışığı yüzüne vurmuştu, beyaz saçları rüzgarda uçuşuyordu. 67 yaşındaydı, artık genç bir adam değildi ki ve her şeyini alevler yutuyordu. ertesi sabah edison yangından geride kalanlara baktı ve şöyle dedi: "felaketlere değer biçilemez. bütün hatalarımız yanıp kül oldu. artık sıfırdan başlayabiliriz." yangından 3 hafta sonra edison ilk fonografını yapmayı başardı.
 • book of geniusun 11 kıstasına göre gelmiş geçmiş en büyük 11. deha. toplam puanı 799dur.
 • elektrikli sandalyeyi icad eden de kendisidir.aktaralım:
  1886'da new york valiliği, ölüm cezasının insani yöntemlerini (!) araştırmak üzere bir yasama komisyonu kurar.
  o tarihe kadar yaygın kullanılan "asılma" yöntemi ağır ve acılı bir yöntem olarak görülmektedir.

  aynı yıllarda westinghouse ve tesla ile edison arasında genç elektrik techizatı endüstrisine hakimiyet alanında kıran kırana bir mücadele yaşanmaktadır. önce yola çıkmış olan edison elektriğin doğru akım* istasyonları vasıtasıyla dağıtımı için bir şebeke kurmaya başlamışken westinghouse yeni geliştirdiği alternatif akım* ile buna kafa tutmaya başlamıştır.

  alternatif akımın doğru akıma karşı ekonomik ve lojistik üstünlüğü vardır. kalın bakır kablolara ihtiyaç duyan doğru akımın akıbeti bakır fiyatlarının giderek artmasıyla daha da meçhul bir yön çizmektedir.
  öte yandan doğru akımın birkaç milden öteye ciddi kayıp olmaksızın taşınması da imkansız olduğundan her küçük yerleşim veya endüstri birimine bir istasyon tesis etmek mecburiyeti vardır. bu noktada yenilginin kaçınılmazlığını büyük ihtimalle kendisi de bilen edison bilimsel etiği bir kenara bırakmakta sakınca görmez.
  1887'de west orange, new jersey'de westinghouse'a karşı bir karalama kampanyası başlatır. 1,000 voltluk bir westinghouse ac jeneratorüne bağladığı bir metal plaka ile bir düzine masum hayvanı katleder. basın olan biteni yakından takip etmektedir. "electrocution" terimi böylece doğar.

  bu esnada new york'ta kurulan yasama komisyonu ünlü mucid edison'dan yeni idam cihazının yöntemi açısından yardım ister. edison'un ilk tepkisi bir bilim adamı olarak ölüme alet olmayacağı şeklidedir. ancak bir süre sonra westinghouse karşısındaki yılgınlığı onu yeni bir mektup yazarak kendinde böyle bir method bulunamayacağı ancak westinghouse'un elindeki yeni enerjinin acısız ani ölüm için elverişli olduğu konusunda görüş bildirmeye iter. edison alternatif akımın öldürücü olduğu kamuya yayılırsa insanların bunu evlerinde kullanmak istemeyecekleri düşüncesindedir.

  bu esnada 4 haziran 1888'de "electrocution" new york'un yeni idam infaz yöntemi olarak kabul edilir. ortada henüz iki teori ve iki elektrikli sandalye tasarımı vardır. edison haliyle bunlardan alternatif akımla çalışacak olanak destek vermektedir.

  1888'in ikinci yarısında edison araştırma tesisleri harold p. brown ve asistanı dr.fred peterson'u doğru akımla çalışan bir elektrikli sandalye tasarımı için tutarlar. tesadüf odur ki brown yakın zamanda new york post'a bir yazı göndererek küçük bir çocuğun alternatif akım kaçıran bir telgraf teli yüzünden öldüğünü rapor etmiştir. brown ve peterson tasarladıkları cıhazı köpekler, atlar ve ineklar üzerinde bir dizi deneyde (!) kullanırlar ve basın önünde işkence edilen zavallı hayvanların büyük acılarına rağmen hayatta kaldıkları gözlemlenir. aslında edison'un amaçladığı da budur.

  bu esnada hala edison company bordrosunda bulunan dr.fred peterson valilik komitesine en uygun infaz metodunun seçilmesi açısından danışmanlıkla görevlendirilir. bu nedenle komitenin alternatif akımdan yana karar almasına şaşırmamak gerekir.

  1 ocak 1889'da tasarı yasalaşır. westinghouse tepki gösterir ve kendi markasını taşıyan alternatif akım
  jenaratörlerini new york eyaleti hapishane yönetimine satmayı reddeder. edison ve brown bir yolunu bularak westinghouse'u aşarlar ve ilk elektrikli sandalyelerde kullanılacak jenaratörleri temin ederler.

  westinghouse elektrikle idamın "vahşice ve alışılmadık" oluşuna dayanan temyiz itirazlarına maddi destek verir.
  edison ve brown ise alternatif elektrigin "hızlı ve acısız" olduğu konusunda tanıklık ederler.

  ancak kaderin cilvesidir ki böylece gerçekleştirilen ilk infaz başarısız olur. zavallı idam mahkumu, izleyenlerin gözleri önünde dakikalarca süren işkence ardından üçüncü derece yanıklar ve sinir sistemi arazlarına rağmen hayatta kalır.

  bu edison'un planının geri tepmesi demektir. kamu oyu edison'u lanetlemekte geçikmez. öte yandan westinghouse'un alternatif akımına ne olduğunu yazmaya gerek yok sanırım

  kaynak:
  http://inventors.about.com/…ary/weekly/aa102497.htm
 • karanliktan korktugu soylenilen mucit.
 • "dehanın yüzde biri ilham, yüzde doksan dokuzu terdir." diyen sahis...
hesabın var mı? giriş yap