şükela:  tümü | bugün
  • bir nikola tesla gerçeği varken, icatlarını anlatıp, kutlamak anlamsız olur.

ama edison'un ilginç bir noktası var ki o da; kızı marion'a ''nokta'', oğlu thomas'a ''hat'' şeklinde hitabıdır.

hatta daha geriye gidersek, bir gün laboratuvarında asistanı olarak görev yapan mary'nin yanına giderek, ilginç bir teklif yaptığını öğreniriz.

-mary?
    +birşey mi var?

edison cebinden madeni bir para çıkarır ve masanın kenarına morsla ''telgraf'' çekmeye başlar.

-^son zamanlarda aklımdan hiç çıkmıyorsun. stop. benimle evlenir misin. stop.^

mary'de aynı şekilde morsla cevap verir.

-^seve seve. stop.^
  • adam fawer'ın empati romanında kendisine puşt dediği ve benimde şiddetle katıldığım puşt bir mucit ve iş adamıdır.
  • tungsten filamanlı lambaların üzerinden anımsadığımız, belki tesla'ya çektirdiklerinden olabilir pek saygı duyulamayan bilim insanı. general electric'in fabrikalarında aynı ürünler üretilmesine rağmen, ge bu adamın ampullerini daha ekonomik fiyatlarla pazara sunardı. biraz da kalitesizdi bu adamın ismini taşıyan ampuller zaten. netice de geçmişi biraz araştırınca sadece ampullerin kalitesiz olmadığını görmekte mümkün.

şunu da ekleyelim tam olsun:

"ticaret ve sanayide herkes çalar. ben çok çaldım. ama ben nasıl çalınacağınız biliyorum"

thomas edison.
  • amerikalı mucit ve iş adamıdır.aşağıda saydığım tüm buluşlar bu şahsa aittir:
    -elektrik prizi,düğmesi
    -demir yolu sinyal elektrikli aygıtı
    -borsa fiyat kaydedicisi
    -elektrikli tramvay
    -elektrikli yeraltı boru hattı
    -elektrikli telgraf mesaj sistemi
    -elektrikli kurşun kalem
    -kimyasal fenol
    -fonograf plağı
    -maden cevheri ezme makinesi
    -bir tür akü
    -otomatik telgraf makinesi
    -elektrikli oy atıcı
    -bir çimento türü
    -dikte makinesi
    -film kamerası
    -radyo lambası
    -manyetik maden cevheri ayırıcısı
    -elektrik ampulü
    -fonograf
    -mimeograph aygıtı
    -balmumu kağıdı
    evet yanlış okumadınız tüm bu buluşları tek bir adam yapmıştır.yaptıklarıyla 20. yüzyılın icatlarına da ışık tuttuğu su götürmez bir gerçek.
  • pratik mucitlerdendir. endüstriye dönüşmeyen icat onun gözünde değerli değildir. problemli ve mesleki ahlaktan yoksun olması, hayatını bilenler için hoş karşılanmayan birisi yapmıştır kendisini.
  • “we will make electricity so cheap that only the rich will burn candles.”
    - thomas a. edison
  • "hayattaki cogu basarisizlik, vazgectiklerinde basarmaya ne kadar yakin oldugunun farkinda olmayan insanlardir."

thomas alva edison