şükela:  tümü | bugün
 • 8 henrynin sağ kolu, (1485 - 1540) arası yaşayan bakan. ingiliz kiliselerini latin katolik kilisesinin mutlak kontrolünden çıkaran vatandaş.
 • 1533 yılında, ingiltere ve ingiliz egemenliğindeki bölgelerde, dini konularda ya da diğer meselelerde en üst karar merci olan papaya yapılan tüm başvuruları yasaklayan; bu konularda ingiliz kralı viii.henry’nin tek yasal otorite olarak kabul edilmesini sağlayarak ingiliz reformunun temelini oluşturan yasayı (bkz: statute in restraint of appeals) hazırlayan ingiliz devlet adamı, essex kontu. bu yasayla birlikte ingiltere, papa'nın ve katolik kilisesinin yargılama yetkisi altından çıkarak bağımsız egemen bir ulus-devlet haline gelmiştir.

  (bkz: http://en.wikipedia.org/…ct_in_restraint_of_appeals)

  cromwell, 1485‘te putney-londra’da bir demircinin oğlu olarak dünyaya geldi. gençlik yıllarının büyük bir kısmını avrupa’da muhasebicilik, tüccarlık ve askerlik yaparak geçirdi. 1512’de ingiltere’ye döndükten sonra hukuk eğitimi aldı ve kardinal thomas wolsey’in hizmetine girmeden önce bir süre avukatlık yaptı. 1523’te lordlar kamarasına seçildi ve kariyerinde hızla yükselmeye başladı. cromwell 1530’da kral viii.henry’e danışman olarak hizmet vermeye başladı. takip eden yıllarda hazine sekreterliği, dışişleri bakanlığı ve baş katiplik gibi görevlerinde bulundu. 1535’te viii.henry tarafından son vekilharç olarak atandı.

  cromwell 1535 ağustos'unda kendisinin de dahil olduğu bir grup resmi görevliyle birlikte imparatorluk topraklarındaki manastırları teftiş etmeye başladı. cromwell'in hazırladığı rapor neticesinde viii.henry 376 manastırı kapattı ve manastır topraklarına el konuldu. el konulan topraklar asillere, tüccarlara ve bir kısmı da çifçilere yok pahasına satıldı. bu süreç sonunda elde edilen rant, manastırların kapatılmasının daha geniş bir kısım tarafından desteklenmeye başlaması anlamına geliyordu. ancak, st.thomas becket mabedinin yıkılması katolikler arasında infial yarattı ve 17 aralık 1538’de papa hıristiyan dünyasına viii.henry’nin katolik kilisesinden afaroz edildiğini duyurdu.

  henry’nin 3.karısı jane seymour 1537’de öldüğünde, cromwell bunun saksonyadaki protestanlarla müttefik olmak için bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünerek henry’nin anne of cleves’le evlenmesini sağladı. ancak viii.henry’nin bu evliliği bir felaketle sonuçlandı ve cromwell 28 temmuz 1540’ta londra kulesi'ne (tower of london) gönderilerek idam edildi.

  (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/thomas_cromwell)

  edit: henry'nin jane seymour'dan sonraki eşinin anne boleyn değil, anne of cleves olduğu konusunda beni uyaran bree'ye teşükker ederim.
 • 8. henry'nin sağ değil sol kolu olan ve kafası uçurulduktan sonra londra'nın aksi istikametine bakar vaziyette kazığa dikilen reformist devlet adamı (1485 - 1540)
 • the tudors'ta james frain tarafından canlandırılan kişi.
 • the tudors'ta james frain'in başarıyla hayat verdiği bir karakter. james abi, onun özellikle idama giden son zamanlarını olağanüstü canlandırmıştı. zamanında yaptığı onca şerefsizliklerine rağmen de içim acımıştı yeminle. ama boşuna dememişler;

  "kılıçla yaşayan kılıçla ölür"
 • oxford mezunu,, soylu olmadan britanya'nın en zengini ünvanını ele geçirerek tarih yazmış kişilik. zamanının çok ötesinde bir diplomat. james frain gerçekten iyi canlandırdı the tudors'ta..
 • kendisini idam eden celladının beceriksizliği yahut şerefsizliği sebebiyle balta ile boynunu tutturamayarak sırtının ve kafasının çeşitli yerlerine vurması ve nihayet boynunun koparılması sonucu çok ciddi ıstırap çekerek ölen ingiliz reformist.
 • (bkz: anglikanizm)
 • türkiye'nin başına böyle bir yönetici geçse ne kadar güzel olurdu şeklinde düşünmeden edemediğim ingiltere'nin gelmiş geçmiş en büyük reformisti. soylu kanından gelmemesine rağmen zekası ve başarısıyla 8. henry'nin sağ kolu olmuştur. en nihayetinde onun da kellesi gitmiştir.
hesabın var mı? giriş yap