şükela:  tümü | bugün
 • charles darwin' in en yakin arkadasi ve savunucusuydu. hatta bilim cevreleri ona "darwin' in buldogu" adini vermislerdi. darwin' in ne kadar tartismadan kaciyorsa thomas' da o kadar saldirgan bir sekilde tartismalara giriyor ve evrim teorisi' ni destekleyen goruslerini anlatiyordu.
  herifin cok onemli bir sozu var ve bu soz `lucy' nin bulunmasi ile gercek oldu. soyle ki;
  "daha cok insana benzeyen bir maymunun ya da daha cok maymuna benzeyen bir insanin kemikleri henuz dogmamis bir paleontolojist' i bekliyor olabilir" adam bu sozleri soylediginde yil 1870' ler civari idi ve 1974' de lucy bulundu.
 • aldous huxleyle akrabaligi ne boyuttadir diye dusundugum.
 • aldous huxley'nin dedesi olan sahis
 • sonsuz sayida maymunun eline sonsuz sayida daktilo verildigi zaman sonunda shakespeare dizeleri yazmaya baslayacaklarini iddia eden biyolojist, ayrica gundelik hayatta benim bolca kullandigim agnostisizm kelimesenin isim babasi. bu teorisi 150 kusur yil once turlerin evrim gecirmesi hakkinda yazilmis olmasina ragmen gunumuzde cs camiasi tarafindan tasak gecmek amacli ustlenilmistir. hatta hatta isi iyice ciddiye alanlar bikac maymun ve bilgisayari ayni odaya tikip maymunlarin bilgisayarlari sicma amacli kullanmasini ciddi bi deneymis gibi gururla anlatir. halbuki butun bu insanlarin bilmedigi sey, maymun milletinin sanattan anlamadigi, benimkinin eline gitar verdim, rober hatemo calmaya basladi.
 • oxford piskoposu wilberforce, darwin’i savunan th. huxley’e kendisinin baba yönünden mi, yoksa ana yönünden mi maymundan geldiğini sormaktadır. huxley, bu kabalığa şu karşılığı veriyor : bilimsel gerçekleri baltalamak için diller döken bir adamın soyundan gelmektense, alçakgönüllü ve haddini bilen bir maymunun soyundan gelmeyi tercih ederim
 • "eger bir devlet iki kere ikinin bes ettigine dair bir kanun cikarmissa, o devletin mahkemelerine matematikcileri tanik olarak cagirmak gereksizdir"
  thomas henry luxley

  (evrim tartismalari sirasinda kardinal wilberforce'un konusmasinda safsatalarla evrim terosini elestirirken, huxley'e ancak on bes dakika konusma hakki verip, sozunu sürekli bölmesi üzerine)
 • 1860'da oxford piskoposu samuel wilberforce ile girdigi bir evrim tartismasi sirasinda wilberforce'a ve kilise'ye ayar uzerine ayar vermis, ingiliz bilim cevrelerinin kahramani olmustur. mesela wilberforce huxley'e dalga gecer bir tavirla "maymunlugunuz buyukanne tarafindan mi geliyor buyukbaba tarafindan mi?" diye sorunca huxley ayaga kalkip "aklini ve yetenegini gercekleri gizlemek icin kullanan bir din adamiyla akraba olmaktansa bir maymunla akraba olmayi tercih ederim" benzeri bir cevap vermis, butun salonun nefesini tutmasina, hatta izleyiciler arasindaki bir hanimin dusup bayilmasina sebep olmustur.

  http://users.ox.ac.uk/~jrlucas/legend.html
 • "try to learn something about everything and everything about something." sözleriyle hayatımı şekillendirmiş şahıs.
 • 30 haziran 1860'ta, oxford üniversitesi'nde; darwin'in evrim kuramı üzerine papaz samuel wilberforce ile tartışırken; "ısrarla söylüyorum, insanın atasının maymun olmasında utanılacak hiçbir yan yoktur. buna karşılık, kendi mesleğindeki başarılarıyla yetinmeyip, hakkında hiçbir şey bilmediği bilim meselelerine dalan, manasız belagetle bunları karartmaya, incelikli saptırmalar ve dinsel önyargılara becerikli atıflarla dinleyicilerinin kafasını karıştırmaya çalışan bir atam olsaydı, o zaman utanırdım bak!" diyerek ayarı vermiş, adamı itin götüyle hemen hemen eşit bir mesafeye indirmiş acımasız (!) biyolog.
 • "bilimin en büyük trajedisi, güzel bir hipotezin çirkin bir gerçek tarafından yerle bir edilmesidir." - thomas huxley.