şükela:  tümü | bugün
 • katolik keşiş yazar. 1915' te fransa' da doğdu. çocukluğu ve ilk gençliği fransa, ingiltere ve abd' de geçti. columbia üniversitesinin ingiliz dili bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. agnoticism'e (bilinemezcilik) inanırken katolik olmaya karar verdi ve bir trappist manastırı' na girdi1948 yılında yazdığı otobiyografisi the seven storey mountain (üç katlı dağ) bestseller oldu ve merton' ı bir katolik halk kahramanı yaptı.

  yaşamının son yıllarında toplumsal sorunlarla ilgilendi. 1960' ların savaş karşıtı hareketlerine katıldı. kilisenin de izniyle bir süre inzivaya çekildi. doğu mistizmine duyduğu ilgi nedeniyle 1968' de çıktığı uzak doğu seyahati sırasında, tayland' da dini bir konferansa katıldı. ancak otel odasında elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi.
 • en önemli kitabı the wisdom of the desert olan yazar.
 • türkçede bulabildiğim tek kitabı gandhi ve şiddet dışı direniş olan aktivist şairdir.

  --- quote ---

  "love is our true destiny. we do not find the meaning of life by ourselves alone. we find it with another."
  --- quote ---

  kaynak wikipedia
 • “kısa ve öz söylemek gerekirse: avrupalı rus-amerikalı kompleksinin( bizim batı dediğimiz) en büyük günahı ( ve bu günah çin’e doğru da yayılmakta) sadece aç gözlülük ve zalimlik değil, sadece ahlaki sahtekârlık ve ihanet değil , her şeyden çok, insan ırkının geri kalanına karşı tam anlamıyla kibirli olmasıdır.”
  ( a thomas merton reader’den alınmıştır)