şükela:  tümü | bugün
 • eşşeğin önde gideniymiş bu herif. tetraetil kurşun'u bulmuş, "süper olay" diye piyasanın kullanımına sunmuş. çok ucuz ve kar getiren bir malzeme olmasından mütevellit, ortaya "ethyl corporation" diye bir şirket çıkmış. ortama yaymışlar kurşunu, sürekli zararsız olduğunu yinelemişler; fabrikadaki onlarca işçisinin tipik kurşun zehirlenme semptomları göstererek ölmesini de görmezlikten gelmişler, hatta saklamışlar. midgeley sayesinde bugün vucüdumuzda, geçen yüzyılın başında olduğundan 625 kat daha fazla kurşun varmış.

  bu tarrak yahnisi orda da durmamış. madem şeytanın köpeğiyim, kloroflorokarbon'u da icat edeyim demiş. burda freon ile bu kastediliyor. bildiğimiz üzere bu ozon tabakasının mına koyan madde oluyor, ve 70'lerde yasaklanıyor (bi madde ta 70'lerde yasaklanabilmiş, artık siz düşünün).

  en nihayetinde midgeley çocuk felcinden yatalak olmuş. kendisini yatakta hareket ettirebilmesi için bir makina tasarlamış. bir gün makinanın makaraları ve bobinleri sapıtıp herifi kıskıvrak boğuvermiş. böylece bu eşşoğlu da ölmüş. kendine bile hayrı yokmuş.

  (bkz: bilim tarihindeki insanlara sinirlenmek)
 • bu herifin zamanında çeşitli bilim ödülleri kazanmış olması da acıdır.

  qi'da kendisinden bahsedilen bölüm için;

  http://www.youtube.com/watch?v=gzannvsoemw
 • bu amcanin hayati tam bir trajedi, benim merak ettigim kendisi olurken bunun farkinda miydi?

  benzinli motorlarin verimini arttiran bir madde bul, zengin ol. seneler sonra ortaya ciksin ki senin madde yuzunden ortama salinan kursun bir suru dogal su kaynagini zehirlemis, pek cok sayida insan kursun zehirlenmesi gecirmis. maddeyi kullanimdan kaldirmak icin uluslararasi kampanyalara ihtiyac duyulsun, milyarlarca dolarik altyapi degissin, butun insanligin ortalama iq puaninin havaya salinan kursun yuzunden bes puan kadar dustugu gibi hesaplar ciksin ortaya.

  yetmesin diger onemli bulusun freon'un ozon tabakasinin canina ot tikadigi, kuresel dengeyi cok ciddi bicimde bozabilecegi ortaya ciksin. cevreciler tarafindan dr. evil ilan edil, ismin bilimadami olarak degil bilimi ne pahasina olursa olsun paraya cevirmeye calisan kapitalist olarak anilsin.

  simdi ozon tabakasi olayinda pek sucu yok sanki, boyle bir etkiyi ongorebilmesi zor amcamizin, ama kursun zehirlenmesi aklina gelip de "amaan bisii olmaz" dedi mi acaba. bunu dediyse gercekten kotu bir insan oldu mu? olmeden "bir canavar yarattim" dedi mi acaba hic? aslinda olurken "ne yaptim ben?" demis olmasi muhtemel, felcten sonra yataktan kalkabilmek icin kurdugu duzenegin iplerine takilip bogulmus. hayatinin ozeti gibi trajik bir olum. euripides yazamaz boylesini, filmini yapsalar sirf konudan bes-on festivalde odul alir.
 • 18 mayıs 1889 amerika doğumlu makine mühendisi ve kimyager.çocukluğu boyunca makine mühendisi olmak istemiş,bilimi bir para aracı olarak görmüştür. kloroflorokarbon gazını keşfetmiştir.
 • "dünyaya en çok zarar veren adam."

  18 mayıs 1889 doğumlu amerikalı makine mühendisi ve kimyager kişidir. pensilvanya'nın beaver falls şehrinde dünyaya gelmiştir. dönemin kimyager takımının önemli bir ismidir. kariyeri boyunca yüzden fazla patent almıştır.

  dünyaya zarar vermiştir çünkü onun çalışması olan kurşunlu benzinin yanması sonucu atmosfere büyük miktarda kurşun karışmıştır. yükselen kurşun seviyesi de çocuklukta uzun süreli sağlık sorunlarına ve nörolojik problemlere sebep oldu. şehirlerde şiddete ve suça eğilim arttı.

  midgley, ozonun delinmesinden ve sera gazı etkilerinden otuz yıl önce öldü.

  edit: bilgi düzeltmesi
 • tam bir orospu çocuğu, bu kadar az anılması içler acısı. adam hitlerden fazla insanın ölümüne sebep olmuş. dünyanın resmen amına koymuş ve çok az insan bu adamın dünyaya neler yaptıklarını biliyor. kurşun ile olan macerasından ziyade kloroflorokarbon icadı sera gazlarının tavan yapıp atmosferi siken icadı. hayat ne garip yüzyıl önce bulduğu şeyler o zaman para kazandırıyor diye ödüllere layık bulunurken bugün adamın ölmüşüne sövülüyor.
 • kurşunlu benzinin gizli tarihinin arkasındaki kişi. (bkz: #69100488)
 • - kloroflorokarbon gazı icadıyla ozon tabakasını delip atmosferi mahfetmiş, küresel ısınmayı tek başına coşturmuş, kanseri katlamış, olmayan akciğer hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olmuş.
  - benzine tetraetil kurşun katkısı buluşuyla da bütün canlı vücutlarını dna'larına akdar kurşunla doldurmuş (19. yy kurşun miktarının 650 katı) hastalıklara gark etmiş lavuktur.

  son araştırmalara göre; depresyona, asosyalliğe, canlılara karşı şiddete ve bunalıma sebep olduğu kanıtlanan birer nörotoksin olan icatları/fabrikalarında ürettikleriyle bütün insanların ruh sağlığını bozmuş ve insanlığın ortalama iq derecesinde 5 puanlık bir düşüşe sebep olmuştur.