şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 18 mayıs 1889’da pennsylvania’da doğdu. 1911’de cornell üniversitesi’nden mekanik mühendisliği derecesiyle mezun oldu ve birkaç yıl önce icat edilen elektrikli mağaza kasa makineleri üreten bir firma için çalışmaya başladı. 1919 yılında, otomobil endüstrisinin gelişmeye başladığı ilk günlerinde general motors'ta çalışmaya başlayan midgley yüzden fazla patenti olan ve bilim dünyası tarafından övgüyle anılan bir mühendisti.

    içten yanmalı motorlar ile ilgili yaptığı çalışmalar onu alanında öncü bir bilimadamı haline getirdi. motorda oluşan tepmenin nedeninin eşit şekilde yanmayan benzin olduğunu keşfetti ve bu sorunu çözmek için benzinle birlikte kullanılacak bir katkı maddesi üzerinde çalışmaya başladı. periyodik cetveldeki işe yarayabilecek elementlerin çoğunu denedikten sonra kurşunun verimli bir şekilde benzinin yanında kullanılabileceğini keşfetti.

    kurşunun toksin özellik gösterdiği o yıllarda da bilinen bir gerçekti ancak midgley teknolojinin geleceği konusunda biraz fazla iyimserdi ve güvenli bir şekilde kurşunun benzinle birlikte kullanılabileceğini düşünüyordu. doğru olduğuna inandığı şeyler üç neslin zehirlemesine, avustralya'da cilt kanseri oranının yükselmesine, küresel ısınmaya katkıda bulundu. kurşun yetişkinlerden çok çocukları etkiliyor, sinir sistemlerinde geri dönülmez hasarlara neden oluyordu. bu yan etkileri fark edilmesine rağmen kâr etmek daha önemli olduğu için kurşun yarım asır boyunca benzinde kullanıldı.

    çocuk felci nedeniyle yatalak olduğu son yıllarda hareketsiz vücudunu kaldırabilmek için icat ettiği kaldıraç sistemimin iplerinin boynuna dolanması sonucu 2 kasım 1944 yılında hayatını kaybetti.

    https://www.britannica.com/…raphy/thomas-midgley-jr