şükela:  tümü | bugün
 • kurguladığı düzen anarşist olmadığı için komünist denemez, sosyalist denebilir.
 • ingilterenin karışık zamanlarında platon'un republic adlı eserine benzeyen bir kitap yazmış ingiliz hümanist, ingiltere kralına çok yakın bir devlet adamı(hatta başbakan da olmuş) insan. more'un devleti 54?? kente ayrılmıştır ve her kente 6000 aile yerleştirilmektedir. her aile 22?? kişiliktir. bu 22 kişinin yirmisi erkek, kadın, çocuk, ikisi de esirdir. platon ve more'un en büyük benzerliği esirleri toplumun temeline koymalarıdır. platon'da devlet içinde statü varken more'da öyle bir şey yoktur.(esirler adam değil ya) platon özel mülkiyet ile birlikte aileyi de kaldırıyordu. tomas amca aileye dokunmayıp evlenme, boşanma işlerini falan da güzel bir düzene sokuyordu. ev konusunda da kura ile ev dağıtıp her 10 yılda bir evin değiştirilmesini öngörüyordu. platondan ayrı olarak özel mülkiyeti herkes için yasaklamıştır. platon'un yöneticiler ve askerler için koyduğu bu yasağın nedeni yöneticilerin aç gözlü olmalarını önlemek iken more'da bu tamamiyle değişik bir şekle giriyor. more özel mülkiyeti bütün kötülüklerin, hırsızlıkların vs. kaynağı olarak görüyor. ayrıca öldürülmesinin de kurguladığı düzenle uzaktan yakından alakası yoktur, kralı dini anlamda kilisenin başı saymamasıdır kafasını götüren. katolik kilisesi katında artık bir azizdir o ayrı (bkz: platon) (bkz: campanella)
 • kömünizm'den kastedilen ortaklaşa mülkiyet ise thomas more'un düzeni öyle bir düzendir. tarihin ilk komünisti olması ile de uzaktan yakından bir alakası yoktur.
 • dinlere karşı da büyük hassasiyet getirmiş insandır. yani more'un devletinde insanlar farklı dinlere bağlı olabilirler(hatta dinsiz bile olabilirler) ama birbirlerine dalaşmamalıdırlar. yani ilerici adamdır, yobaz değildir hani..
 • fikirlerini buyuk bi inatcilikla savunan hatta ugruna canini veren insandir.
  cellat onun kafasini kesmeden once,more kalkip celladi opmus:"sen ve kral bana en buyuk iyiligi beni bu dunyadan uzaklastirarak yaptiniz bunu bil" demistir.ruhunun zarar gorecegine ruhunu tasiyan bedenin zarar gormesi taraftariydi..
 • vatikan'ın bilmem kaç yüzyıldan bu yana aziz ilan ettiği yegane ingiliz. kendisi bunu ister miydi, nasıl karşılardı bilinmez.
 • bazen abartan,ruhun huzurlu yasamı icin bedenin aci cekmesini kafasina takan more,ozel olarak yapilmis giydiginde canini acitacak gomlegi bile vardir.
  adamin bu davranisini dehset salak bulurum ya neyse....
 • engin fikirleri olmasina ragmen katolikligi korcene benimsemis orta cag da yasamis olan deha
 • mutlak monarşiyi, köleliği ve ölüm cezasını savunan; bunun dışında mülkiyet hakkına karşı olan, üretim araçlarının toplumsallığına değinen doğal hukukçu zat.