şükela:  tümü | bugün
 • 18. yüzyıl aydınlanma felsefesinde locke, berkeley ve hume gibi çelik bir defansı "tabula rasa (boş levha)" varsayımını yok saymakla yıpratmış underrated filozof.

  garibimin sözlükte başlığını bile bulamadım.
 • sağduyu epistemolojisinin kurucularından. iskoç sağduyu okulu'nun okunası tek üyesi hatta. zamanında epey ünlü olması fakat bugün pek bilinmemesi epey ilginçtir hakkaten, hatta başlığını ben açacaktım ama üşengeçliğimden açmamıştım. neyse.

  bu ünlülük meselesi dedik ya, ona bir örnek vereyim. şimdi herkes şeyi bilir, kant'ın "hume beni dogmatik uykumdan uyandırdı" dediğini. peki kant'ın hume'u birincil kaynaktan okumadığını çünkü hume'un almancaya çok geç çevrildiğini de biliyor muydunuz? yaa, yaa. peki kant neyi okudu da hume'dan haberdar oldu? thomas reid'in an inquiry into the human mind'ını. reid hume'u eleştirirken paragraf paragraf alıntı yapıyor, kitabın ciddi bir kısmını geçiriyor resmen kendi kitabında. işte reid hume'dan önce çevriliyor almancaya, kant da hume'u bu vesileyle tanıyor. (bunun kaynağını unuttum açıkçası, kaynaksız konuşmayı sevmem, bir ara arşivime bakıp kitabı bulup editlerim burayı)

  reid'ın hume ve berkeley eleştirisinin özeti için:

  reid's critique of hume and berkeley

  how to reid moore

hesabın var mı? giriş yap