şükela:  tümü | bugün
  • görünür ışığın dalgaboylarını hesaplamış ingiliz fizikçi. young deneyi'de onun adı ile anılır. ışığın doğasının anlaşılması ve özellikle de dalga özelliklerinin kavranmasında büyük faydalar sağlamıştır bilime.
  • akademide "phenomenal young" lakabini almis, türkcenin yanina daha 13 dil bilen bilim adami.
  • ikizler burcu ingiliz dahi, bilim adamı. (bkz: polymath)

burcunun havai, her konuya atlayıp hiç birini bitirememe huyunu iyi yönde kullanmı$. tıp eğitimine ba$layıp, 23 ya$ında doktor olmu$. katı cisimler mekaniği ile de ilgilenmi$ psikolojiyle de hiyerogliflerin çözümüyle de. 24 ya$ında elde ettiği miras ile ekonomik olarak rahatlamı$ iyice uçmu$.

(bkz: young modülü)
  • müzikte kullanılan akort düzenleriyle de uğraşmıştır, yenisini geliştirmiştir.
    mukavemet ile yakınlığı düşünüldüğünde aferin diyor insan.

http://en.wikipedia.org/wiki/young_temperament
  • polimat kişilik o kadar fazla bilimle uğraşmış ve başarılı olmuş ki herhangi bir bilim dalına bilim adamı olarak tanımlamamıştır. kendisi fizikte ışığın dalga karakterini ispatlamış, malzeme bilimleriyle, müzikle, dille falan uğraşmış. hatta ve hatta mısır hiyerogliflerini çözmede kullanılan rosetta taşını da tercüme etmiş aşmış kişiliktir.
  • her şey ile uğraşmış, bir sürü şey yapmış dahi adam. (bkz: polymath)

ünlü çift yarık deneyi ile anılsa da, bunun yanında müzik, dil, ışık, renkler, tıp ve mekanik alanında da çok önemli çalışmalar yapmıştır. bunlar da yetmezmiş gibi mısırda çözülemeyen bir hiyeroglifi de çözmüştür.
    (bkz: sen neymişsin be abi)
  • kendisi rosatta taşının orjinaline sahipken ve ingilizler mısırı fransızlardan almışken elinin altında sayısız imkan varken ve hiyeroglif çözümlemede enteresan bir şekilde matematiği kullanmışken rosetta taşını sadece fotoğraflarda gören kara borsadan papirüs elde etmeye çalışan ve fransanın siyasi olarak en karışık döneminde bütçesiz bir şekilde hiyeroglifleri çözen champollion tarafından eline verilmiş kendini beğenmiş klasik kendini beğenmiş ingiliz. zaten bu durumu kabullenemeyerek dertten ölmüştür kendisi.

ps: young'un kullandığı matematiksel çözümleme yönteminin altında yatan usul sayısal eşleşmedir. rosetta taşı üzerinde yunanca yazan metindeki her harfin ne kadar yazıldığını bulmuş sonra bu işlemi yukarıda yer alan hiyerogliflerde uygulamış eşit sayıda olanları aynı olarak kabul etmiştir. sonuç olarak bu yöntem elinde patlamıştır. her ne kadar kendisi ben buldum bana ne diye mızmızlansa da champollion simgebilim ve kopt dili üzerinden ilerleyerek çocuğu koymuştur.

(bkz: jean françois champollion)
    (bkz: rosetta taşı)
  • tıp okumuşsun, dilbilimci olmuşsun, gitmişsin optikle uğraşıp bir de mekaniğe el atayım demişsin. hadi hepsini anladım da türkçe'yi niye öğrendin sayın abim? hem sayısal hem sözel... eşit ağırlıkçı mısın?