*

şükela:  tümü | bugün
 • polonyalı çok iyi bir trompetisttir.modern jazz yapar.bana göre aslında sadece müziği yapar,onun müzik anlaışında türkiye'de bir iki isim vardır.her müzisyenin dinlemesi gereken ve mutlaka çok şey öğreneceği müzisyendir.quartetiyle suspended night ve soul of the things albümleri,solo olarak onbeşten fazla albümü vardır.nil's landgreen,jack de johnette,osjan,e.vesala,p.warren,t.szukalski,michael riesser gibi isimlerle çalışmıştır.

  (bkz: tomasz stanko)
 • bu ekim, 18. akbank caz festivali'nde istanbul'da olacak.
 • 1942 yılında polonyo'da vuku bulmuş trompet üstadı, tomasz stanko'nun da jazz hikayesi 1958 yılındaki dave brubeck konserine dayanır. polonyalı jazzcılarla çaldığı kadar kuzey ve amerika karmasından oluşan gruplarla da çalmıştır. amerikalı meslektaşlarına göre daha hisli ve kuzeye göre daha neşelidir, dinlemek lazım.

  http://www.tomaszstanko.com/
 • homeland'in 1. sezon 1. bölümünde, harika terminal 7 parçasıyla tanıdığım polonyalı jazz sanatçısı.
  http://www.youtube.com/watch?v=vqntp2knsse
 • homeland ost'sini bize armağan etmiştir. kaç senedir dinliyoruz reyizi. homeland gibi bir diziye cuk oturan bir iş yaptı.
 • krzysztof komeda- thomasz stanko sextet 'in kaydettiği litania albümü ile beni tam anlamıyla dağıtmış müzisyen.

  http://www.youtube.com/watch?v=mdcfgtdm9gi
 • geçtiğimiz pazar 76 yaşında vefat etmiştir. caz dünyasının başı sağolsun.
 • trompet aşıklarına trompeti tekrar tekrar sevdirecek modern cazcılardan. müzisyen bir aileden gelmiş. önce piyano, ardından keman ile başlayıp, sonra caza ve trompete bulaşmış. daha 20 yaşında bir bebekken kurduğu ilk grubuyla avrupa'ya free jazzi ilk getirenlerden biri olarak kabul edilmiş. tahmin edileceği üzere max roach, ornette coleman, george russell, john coltrane gibi isimlerden esinlenmiş ilk caza başladığında. sonra tüm bu sevdiği müzisyenlerin kendilerine has dillerinin olduğunun farkına varıp, "benim de kendi dilimi geliştirmem gerek ve bunun için kendi kompozisyonlarım olmalı" demiş. "music for k" ile yolunuz bir kere kesişirse, sonrasında ister istemez stanko'yu daha yakından tanımak istersiniz. müziğinde huzurlu melodileri ve vahşi duyguları harika sentezler. trompetiyle çılgınca uzattığı bir notayla gerip, sonra tatlı bir melodiyle sakinleştirebilir.

  geçen sene bir başka caz trompetçisi olan müzisyen yoldaşı enrico rava'yla olan bir röportajına denk gelmiştim. müziğin güzelliğinin yansıması gibiydi aralarındaki o basit diyaloglar... bu sene öbür tarafa geçmiş çalmaya...
 • preisner kadar güzel olmasa da güzel çalar, iyice hissetirir.litaniasını dinlemeyi düşünüyorum birazdan da.
 • isminin ısrarla yanlış yazıldığı müzisyen. (bkz: tomasz stanko)

  müzik kısmına gelecek olursak purple sun albümü açık ara en iyisidir. küfür kıyamet trompet dinlemek isteyenler buradan dinleyebilir.