şükela:  tümü | bugün
  • tekduzen hesap plani...
    turkish gaap de denebilir...
  • 1994 yılında uygulamasına geçilen ve asıl amacı vergi denetimlerinin uygulamasını kolaylaştırmak olan muhasebe kuralları bütünü. ilk örneği esasen 1968 yılında amerikalı danışmanların katkısıyla iktisadi devlet teşekküllerini yeniden düzenleme komisyonu tarafından devlet kurumlarında kullanılmak üzere hazırlanmıştır. bir diğer ilginç nokta ise dünyada türkiye harici bu tip bir düzenlemeye giden tek ülke fransa'dır.
  • bmw ve psa'in ortak geliştirdiği 1.6lt'lik motor. turbo high pressure sanırım açılımı da. peugeot 207gt(150bg) ve 207rs'te(175bg) kullanıyor bu motoru. bmw ise mini cooper s'te(175bg) kullanmakta. ilerleyen zamanlarda 190bglere çıkacağı söyleniyor...
  • kod adi prince'dir. peugeot rcz'nin 200 beygirlik motorlarina da kendisi guc verir. bmw tarafindan bu motorun atasi bmw 3.20 ed'lerde dusuk turbolu haliyle yer alip basarili bulunmustur. daha sonra turbo basinci arttirilarak 200 beygirlik araclarda yer almistir. temel olarak 300 beygire kadar turboyu guvenli sekilde ka ldirdigi soylenir ki 1600 cc'de bu gucu cikarmak bir muhendislik basarisidir.

    ara hizlanmalari basarilidir, 200 km/s'ye kadar hangi hizda gidiyor olursaniz olun gaza dokunusunuza koltuga yapistiran bir hizlanmayla cevap verir. motor sesi tok ve kalincadir.

    bildigim kadariyla peugeot rcz-r modelinde 270 beygirlik bir versiyonu kullanilmaktadir.
hesabın var mı? giriş yap