şükela:  tümü | bugün soru sor
  • thrain i; 1. nain'in oğlu ve 1. thorin'in babası. babasının ölümünden sonra halkını khazad-dum'dan çıkartmıştır ve ortadünya'nın kuzeyine ve doğusuna götürmüştür. erebor'un büyük cüce krallığını kurmuştur.
  • thrain ii; thror'un oğlu ve thorin oakenshieldin (2. thorin) babası. azog'un orklarını yenerek babasının intikamını almıştır. smaug saldırdığında erebordan kaçtı ancak daha sonra erebora geri dönmek için yol ararken sauron tarafından yakalanmış ve dol guldur'un çukurlarında hayatına veda etmiştir.
  • üçüncü çağın 2644. yılında yalnız dağ'da(erebor'da) doğdu. babası, ünlü moria'ya ayak basmaya ilk cesaret eden ve halkını gri dağlar'dan (ered mithrin'den) , erebor'a (yalnız dağ'a) taşımış kişidir.
  • the hobbit'te gandalf thorin'e yalnız dağ'ın haritasını ve gizli kapının anahtarını vermişti. bu anahtar ve haritayı nasıl ele geçirdiğini ise söylememişti cücelere.

bitmemiş öyküler'den / gandalf

--- spoiler ---

doksan bir yıl önce yapmış olduğum tehlikeli bir yolculuk gelmişti aklıma o an; kılık değiştirip sızdığım dol guldur'un karanlık mahzenlerinden birinde ölmek üzere olan keder içindeki bir cüce'yle karşılaşmıştım. onun kim olduğu hakkında en ufak fikrim yoktu. durin'in moria'daki halkına ait bir harita ve onunla bir şekilde bağlantısı bulunan bir anahtar saklıyordu üzerinde; ama o anki sağlık durumu bana bunlar hakkında daha detaylı bilgi vermesine engeldi. bunların yanı sıra bir de çok önemli bir yüzük (cücelere verilen 7 yüzük) taşıdığını söyleyebildi bana, hayatla ölüm arasında gidip geldiği o son anlarda. duyanlara ölmek üzere olan birinin deli saçmaları gibi gelen bu laflar hep aynı yüzükle ilgiliydi. yedilerin sonuncusu diye sayıklıyordu tekrar tekrar... öyle veya böyle, haritayı ve anahtarı bana verdi. 'oğlum için,' dedi son nefesini verirken, çok geçmeden ben de oradan kaçtım... bütün bunları tekrardan hatırlayınca, her ne kadar bana ne kendinin ne de oğlunun ismini söylediyse de, son dakikalarına eşlik ettiğim bu cücenin ll. thrain'in ta kendisi olduğunu anlamıştım..

--- spoiler ---