şükela:  tümü | bugün soru sor
  • izledigim en ilginc belgesellerden biridir.
    https://www.imdb.com/title/tt7664504/

    dogum sonrasi terkedilmis olan ucuzler, 5-6 aylikken bir evlatlik ajansi ile farkli ailelere verilirler. ancak bu kardesler, 19 sene sonra karsilasir birbirlerini bulurlar. ulkede gazete tv programlarina cikarlar. meshur olurlar, bu inanilmaz hikaye ve tesaduf herkesi sasirttigi kadar onlarin da hayatlarini degistirir.

    ancak sonrasinda ogrenilir ki, bir psikologun, washingtondaki bazi lobilerden ve yahudi aile kurumu gibi olusumlardan aldigi sermaye ile yurutulen, ikizler ve ucuzlerin farkli aileler ile buyumelerine dair bir deney olduklari anlasilir. hatta deneklerin gercek anne babalarinin, sizofreni ve depresyon gibi mental hastaliklara sahip olanlardan secilmis oldugu gibi varsayimlar da vardir.

    cok ama cooook ilginc bir belgesel. duygusal kisminin etkileyiciligi kadar, bilimsel ve hukuki anlamda da, inanilmaz ilgi cekici. mutlaka izlenesi. hele ikiz ya da ucuzseniz, bence kesin izlemelisiniz.
  • bir insanın karakterini oluşturan genetik mi yoksa çevre midir diye yapılan araştırmayla ilgili harika bir belgeseldir. izlerken bir ara kapana kısılmış hissettim açıkçası çünkü her şey baştan belliymiş gibi bir algı oluştu, sonuç olarak bir karara varamadım. umarım araştırmanın sonuçları 2066'dan önce açıklanır.