şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 28. istanbul film festivalinde dünya festivallerinden kategorisinde gösterilen keyifli bir film. eşini henüz kaybeden rauno, yeni baba olmuş matti ve kanser hastası erkki tüm bir noel gecesi içerler, muhabbet ederler ve tabiki iç dünyalarını yavaş yavaş dışarı vururlar. dram ağırlıklı ancak hızlı ilerleyen bir film.
 • (ingilizce) isa peygamber'in yeni doğduğu sırada doğudan gelip karşısına çıkan kasper, melhiyor ve baltazar adlarında üç müneccim kral.
 • türkçe tercümesi üç bilge adam olsa da dilimizde müneccimler olarak bilinen mistik babil kahinleridir. isimleri gaspar, melkior ve balthazar'dır. onların bilgeliği bir durugörüden ibarettir. kelime itibariyle wise, tam anlamıyla durugörü tabirine denk gelir. vision bu kelimeden türemiştir. şeytan tapıcılığı ile olan bağlantıları, onları ibrani okültizminde kutsal bir yere getirmiştir. efsaneye göre üç bilge, cehennem bekçisi baal ile iletişim halindeydi. üç bilgeye maguslar da denilir. magus persçe'de sihriyat anlamına gelir. kökeni magi'dir. ingilizce'deki magic de bu kökten türemiştir. büyü geleneği avrupa'ya ortadoğu ve kuzeybatı afrika'dan yayılmıştır. balthazar arap büyülerine, melkior iran büyülerine, gaspar da hint ve budist büyülere hakimdi. three wise men efsanesi sinema'dan heykele, resimden çizgi romana, tv dizilerinden müziğe pek çok alana yansımış ve bir çok sanatçıya ilham vermiştir.

  james blunt wise man isimli şarkısında three wise man efsanesinden sözeder:

  ...look who's alone now,
  it's not me. it's not me.
  those three wise men,
  they've got a semi by the sea.
  got to ask yourself the question,
  where are you now?...