şükela:  tümü | bugün
 • 1 ekim 1975 yılında dünya ağırsiklet boks şampiyonluğu için yapılan, 3. ve son muhammad ali joe frazier kapışması.

  pek çok kişi ve kaynağa göre yüzyılın en büyük boks maçıdır.

  muhammad ali'nin benzersiz dövüş zekasını ve joe frazier'ın inanılmaz gücünü -özellikle sol kroşelerde- en iyi şekilde gösteren maçtır.

  ali 7. roundda dans etmeye başlar. 11. roundda tekrar dans eder ve 13 ile 14. roundda maç boyunca harcamadığı gücüyle mükemmel bir kondüsyon gösterir.

  pek çok yönüyle muhammad ali george foreman maçına benzese de, en büyük farkı joe frazier'ın tükenmeyen hırsıdır.

  tüm bunlara rağmen joe frazier'ın 14. round sonunda maçı bırakmasıyla muhammad ali maçı kazanır.
 • bazı eziklere kapak olan maçtır.
 • rumble in the jungle'ın çok tutması üzerine çekilen devam filmi. sonunda yine iyiler kazanıyor.
 • yüzyılın en büyük spor olaylarından biri olan bu maçın adı, muhammed ali'nin her zaman yaptığı gibi, maçtan önce rakibi smokin joe'yu kızdırmak veya sindirmek için söylediği şu kafiyeden gelir :

  -it's gonna be a thrilla and a chilla and a killa, when ı get that gorilla in manila

  http://www.youtube.com/watch?v=uhorwoo_b4a
 • sonunda iyilerin kazandığını düşünenlerin ali ve frazier'ı daha iyi tanımaları gerekir. (bkz: joe frazier/#40114607)

  hbo'nun thrilla in manila belgeseli:

  http://www.youtube.com/watch?v=duqnkb_1xlc
 • (bkz: muhammad ali/@stefan kuntz)

  tüm zamanların en iyi maçını çıkaran bu ikili, gereken saygıyı da hayatları boyunca görmüştür, görmeye devam etmektedir.
 • (bkz: #45544841)
 • 1 ekim 2015 itibarı ile üzerinden tam 40 sene geçmiş efsane maç.

  üçüncü ve son kez karşı karşıya gelen iki büyük efsanenin arasında filipinlerde oynanmış ve muhtemelen boks ile azıcık da olsa ilgilenen herkesin şu görüntüden aslında adını bilmese bile varlığını bildiği maçtır aynı zamanda.
  https://instagram.com/p/8t_352p8ke
 • tüm zamanların en önemli boks müsabakasıdır. muhammed ali'nin dövüş tarzı nedeniyle bu maçta ne kadar zorlandığı pek belli olmasa da, kendisi bu maçı "ölüme en çok yaklaştığım an" olarak nitelendirmiş ve rakibinin insanüstü gücünü övmüştür. hakikaten maç dikkatle izlenirse, joe frazier'ın inanılmaz yumruklarından kaçmak ya da bunlardan az etkilenmek için ali'nin ne kadar çaba harcadığı (ringde dans etmesi, kafa salvoları, sürekli sarılmalar vs.) görülebilir. ancak ali, bu maça çok iyi hazırlanmış ve yaşı ilerlemesine rağmen maç öncesinde mükemmel bir form tutmuştur. bu sayede 14 raund ayakta kalır ve hızlı kombineleriyle frazier'ı yıkamasa da, tüm raundları puan olarak önde tamamlar. 14. raundda frazier'ın çektiği acı nedeniyle (frazier'ın 13. raundun sonunda yüzü gözü çok fena şişmiştir) maçı bırakması ise, nakavta hazırlanan ali'ye altın kemeri getirir. gerçekten unutulmaması gereken ve bir daha boks tarihinde heyecan ve medya etkisi anlamında yanına bile yaklaşılamamış olan tarihi bir maçtır. tyson-holyfield ve tyson-lewis serileri bile bu maçın popülaritesine ulaşamamıştır. elbette bunun bir sebebi de, ali'nin çılgın kişiliği ve müslümanlar ve afrikalılar tarafından çok sevilmesidir.

  maçın tamamı buradan izlenebilir; http://www.youtube.com/watch?v=onefn2r4orc