şükela:  tümü | bugün
 • vokallerde rhapsody'den fabio lione**** ve lana lane olan parça...
 • morgan freeman'ın sunduğu şahane bir belgesel. discovery science kanalında yayınlanmaktadır.
 • henüz ilk üç bölümünü izlemiş biri olarak gayet güzel bir belgesel diyebilirim. ama merakla bekleyip beklentimi yükselttiğim "is time travel possible?" adlı üçüncü bölüm ise tam olarak tatmin etmedi. beklentim görsel açıdandı. bu konuda okuduğum birçok kitapta kurduğum hayal dünyamdan, kafamda çizdiğim geometriden çok farklı bir şey sunmadı bölüm. taze ve son teknoloji bir belgesel olduğundan animasyon ve efektlerin daha iyi olmasını beklerdim. onun dışında genel ve güncel teorileri ve paradoksları basitçe anlatan güzel bir bölüm olmuş.

  ayrıca yine üçüncü bölümde, kitabını okurken nasıl bir adam olduğunu çok merak ettiğim fakat hep google'dan aratıp görmeyi unuttuğum j richard gott 'u kitabından alıntılar yaparak konuşurken görünce durduk yere mutlu oldum. *
 • şu bölümlerden oluşan oldukça merak uyandıran fakat bir türlü denk gelemediğim discovery belgeseli..

  1. what happened before the beginning? - (başlangıçtan önce ne oldu?)
  2. are we alone? - (yalnız mıyız?)
  3. is time travel possible? - (zaman yolculuğu mümkün mü?)
  4. how did we get here? - (buraya nasıl geldik?)
  5. what are we really made of? - (aslında ne'den* yapıldık?)
  6. the riddle of black holes - (kara deliklerin sırrı)
  7. beyond darkness - (karanlığın ötesi)
  8. is there a creator? - (bir yaratan var mı?)
 • morgan freeman'ın sunumunu ve yapımcılığını üstlendiği belgesel serisidir. ilk sezonu science channel, bbc, discovery channel gibi birden çok kanalda yayınlanmıştır. 2. sezonu da geçen ay başlamıştır.

  tüm bölümleri izlemek için: http://watchdocumentary.com/…serie-free-1-date.html (2.sezon bölümleri televizyonda yayınlandıkça siteden de ulaşılabilecektir)
 • ibretlik paylaşım diye buna derler. bazı bölümleri öyle iddialar içermektedir ki insanın tüyleri diken diken oluyor.

  gerçektir ya da değildir ama god helmet ile ilgili bir bölümü vardır. bölümdeki iddialar gerçekse din mefhumu için çok vahim sonuçlar getirmektedir.

  bugün yayınlanan "6. his var mı?" konulu bölümde konuyu dünyanın manyetik yerçekimine öyle bir bağlamıştırki... öyle böyle değil. iddiaya göre insan beyni çevreye çeşitli dalgalar yaymaktadır. bu dalgalar dünyanın manyetik alanını bir havuz gibi kullanarak dolaşabilmektedir. dünya üzerindeki 7 milyar insan aynı havuzun içinde, yani birbirleri ile bağlantı halindedir. bir insan düşünürken yakın çevresindekilerin beyin hareketlerini de etkileyebilmektedir. bu iddiayı ölçmek için yapılan deneyde iki deneği iki ayrı karanlık odaya koydular. deneklerden birinin odasında belli anlarda ışık yakıp söndürdüler. ışığın yanıp söndüğü odadaki deneğin beyin dalgalarını kaydettiler. bomba kısım şimdi geliyor. deney süresince karanlık odada oturup, hiç ışık yakılmayan odadaki deneğin beyin dalgaları ışığın yandığı odadaki deneğin beyin dalgaları ile paralel çıktı. deney sonrası karanlık odadaki deneğe sordular "ne oldu, ne hatırlıyorsun?" diye. karanlık odadaki denek diğer odada ışık yaktıkları anlarda (diğer odada olan bitenlerden haberi bile yok deneğin. yalnızca karanlık bir odada yarım saat oturuyor.) bir ışığın yanıp söndüğünü söylüyor. bu ışığı birkaç kez gördüğünü söylüyor. bu ışı gördüğü anlar diğer odada diğer deneğin yanıp sönen bu ışığa maruz bırakıldığı anlar. vay anasını be! bu iddiaların ucunu sicim teorisi'ne de dokundurdular.

  konumuza dönecek olursa çok, çok ilginç bir belgesel dizisi. izleyenin ufkunu açan belgesel. konuları anlatmak için kullandıklar özel efektler de göz alıcı. 5 üzerinden 5.
 • 2. sezonu şöyledir:

  1: is there life after death? ölümden sonra yaşam var mı?
  2: is there an edge to the universe? evrenin bir kenarı var mı?
  3: does time really exist? zaman gerçekten var mı?
  4: are there more than 3 dimensions? üçten fazla mı boyut var?
  5: is there a sixth sense? altıncı his diye bir şey var mı?
  6: are there parallel universes? paralel evrenler var mı?
  7: how does the universe work? evren nasıl çalışıyor?
  8: can we travel faster than light? işıktan hızlı yolculuk edebilir miyiz?
  9: can we live forever?
  10: what do aliens look like?
 • bilinmeyene, bilimsel bakış açısıyla bakmaya çalışır bu belgesel dizisi. var olana var der, olabilecek olana ihtimal der. fazla veya eksik değil.

  bazen öylesine teknik detaylara iner ki, salağa anlatır gibi anlatmasına rağmen anlayabilmek için pek çok şeye aşina olmak gerekir.

  samanyolu tv belgesellerine aşina olan bünyelere dokunabilir.
 • samanyolu tv kafasıyla izlemek istemiyorsanız divxplanet'teki altyazılarından uzak durmanızı öneririm. ayrıca buradan; "we can't see the fundamental forces around us." cümlesini "biz ilahi kudretin bu safhasını göremiyebiliriz." şeklinde çeviren şakirt arkadaşa da selamlarımı yolluyor ve fazla ıkınmamasını tavsiye ediyorum. ulan ekşi sözlük'e dadandıkları yetmezmiş gibi, divxplanet'e de el atmışlar sanırım.
 • belgeselleri altyazı ile izlemekten nefret ettiğim için 2. sezonunu hala izleyemediğim şaheser. birinci sezonun türkçe dublajını yapanlar neden 2. sezona da el atmıyorlar merak içindeyim.