şükela:  tümü | bugün
 • kali` :#2981865` isimli hint tanrıçasına tapan bir toplulukmuş ve üyelerine thug deniyormuş. büyük çaplı soygunlar yapmak ve seyahat edenleri boğarak öldürmek (?) gibi ilginç eylemleri varmış.*
 • ingiliz dilindeki thug kelimesinin isim babası olan topluluk. "aldatan", "kandıran" anlamındaki "thag" kökünden gelmektedir.

  hindistan'da kervanlara yolcu kılığında sızıp diğer yolcuların güvenini kazandıktan sonra uygun bir fırsatını bulduklarında ıssız bir mekanda onları katleden bu şahıslar genelde kurbanlarını bellerinde taşıdıkları kuşakları ile boğmayı tercihe etmişlerdi. kurbanlarını soyduktan sonra ise cesetlerini gizleyip yeni hedeflerini aramaya koyuluyorlardı.

  kendi tarihlerini müslüman kabilelere dayandırsalar da daha sonra aralarına hindular da karışmış ve zamanla tanrıça kali'nin takipçileri oldukları iddiasını üstlenmişlerdir. gizli bir tarikat biçiminde işleyen organizasyonlarına dahil olmak ancak bir thuggee'nin çocuğu olmak, çocuk yaşta kaçırılmak, bir gurunun yanında yetiştirilmek veya referans ile mümkündü.

  tarihi kaynaklardan takip edilebilen kökenleri 1350'li yıllara dayanan topluluk 1830'lu yıllara kadar varlığını devam ettirmiş olsa da ingilizlerin yoğun çabası sonucu kökleri kazınmıştır.

  yok edilene kadar 2 milyon'dan fazla kişiyi katlettiği söylenen örgütünün bilinen en tehlikeli lideri behram asıldığında 931 cinayetten suçlu bulunmuştu.

  wikipedia sayfası
 • okuduğum sınırlı kaynaktan anladığım kadarı ile, ismini soyadı bilinmeyen thuggee isimli bir seri katilden alan, katliamı tanrıçaları kali'ye bir ibadet olarak kullanan, aslen dönemin "hükümet izni ile çalışan"* kara korsanları olan tarikat. nitekim, hindistan'da bazı prensler ve yerel yöneticiler, kendi hakimiyet bölgelerinde faaliyet göstermemeleri karşılığında, bu tarikata barınma ve destek hizmeti vermişlerdir.

  ayrıyetten bu tarikat hakkında sağlam, abartı ve fanteziden uzak, bilimsel gerçekleri öğrenebileceğim kaynak aramaktayım.
 • şehit olan askerlere "öldü" yakıştırması yapan operasyon hesabı.
 • hindistanın haşhaşileri de denebilecek suç örgütü. din kisvesi altında öldürme ve soyma içgüdülerini tatmin etmektelerdi. koloni dönemi ingiliz hükümeti bunlara savaş açtı. 1838 de 3.266 kişiye ulaşmıştı yakalanıp yargılanan thag sayısı. toplamda 1400 kişi ya asıldı ya da andaman adalarına ömür boyu sürgün edildi.

  diğer iğren hint adetleri için:

  (bkz: sati)
  (bkz: kız torununu canlı gömmeye çalışan hintli dede)
  (bkz: drahoma)
 • thuglar tarafından ritüellerine uygun olarak yapılan soygun ve öldürme eylemine verilen ad.

  indiana jones and the temple of doom'da, çocukları kaçırıp zorla madenlerde çalıştıran bu tarikatın üyeleri filmde o kadar vahşi gösterilmişlerdir ki, çocuk kalbini çıkartıp yeme sahnesi nedeniyle bir süreliğine filmin hindistan'da gösterimi yasaklanmıştır.