şükela:  tümü | bugün
 • intel'in geliştirdiği önemli aktarım standartlarından birisi. uzun zaman sonrasında yapılan en devrimsel gelişim olabilir laptoplar için özellikle. zira o kadar yüksek aktarım hızı sunuyor ki* harici ekran kartı kullanmaya imkan tanıyor. üstelik güç aktarımı da içinde. evet 100 watt'a kadar güç aktarımını da destekliyor.

  günümüz gaming laptoplarının güncel oyunları oynatma kapasitesi 3-4 sene. en iyi ihtimalle 5. yılında o laptop artık eski sayılıyor. kaldı ki 8-10 bin liralık cihazlar bunlar.

  bu girişe sahip bir laptopun donanım olarak eksimesi ise an itibariyle 10 senenin üstüne çıkıyor zira harici ekran kartı kullanıp bunu geliştirerek çok daha geniş imkanlar sunuyor bu haliyle.

  nvme ssd'ler destekleyen m.2 pci teknolojisi ile beraber güncel laptoplardaki en önemli iki ileriye dönük özellikten birisidir.
 • notebooklarda egpu bağlantısı için en az bir adet portunun olması gereken bağlantı standardı. genelde usb type-c formunda olur ama her type-c thunderbolt 3 değildir.
 • şu an pc'lerde yaygın olan en yeni format olan hdmi 2.0b'nin max hızı 18gbps iken bu thunderbolt 3'ün aktarım hızı 40gbps'dir. bu şekilde 2 adet 4k 60hz monitör çalıştırabilme kapasitesindedir. tabi bu bağlantı port savaşları devam ediyor, hdmi 2.1'in (henüz sadece bazı tvlerde vb sunulmaya başlandı, herhangi bir gpu ya da pc desteği henüz gelmedi) hızı 48.8 gbps civarında olacak.

  thunderbolt'un en güzel tarafı, tek bağlantıda tüm ihtiyaçları karşılama çabasıdır. örneğin pc'nizden bir thunderbolt 3 kablosunu bir dock'a bağladınız. bu dock üzerinden hem 2 adet 4k monitörü (ya da 1 adet 8k vb) dock üzerindeki displayport ya da hdmi çıkışından bağlayabilir, aynı zamanda dock'a bağladığınız güç ünitesiyle de pc-dock arasındaki bu tek kablo üzerinden pc'nizi şarj edebilirsiniz (desteklenen laptoplarda tabii).

  4k 60hz rgb 10bit çıkışı hdmi 2.1 öncesi bir hdmi bağlantısıyla alamıyoruz. benim tv'de hdmi 2.1 çıkış var ama pc hdmi 2.0b çıkışa sahip. pc üzerindeki thunderbolt 3'ü kullanarak hdmi2.1 bağlantısı yapabilmek için araştırmalarım devam ediyor, bir yol bulabilirsem güncelleyeceğim.
 • (bkz: usb4)