şükela:  tümü | bugün soru sor
 • * martin luther king'in meydanlarda verdiği mücadeleyi mahkeme salonlarından destekleyen, siyahların haklarını aramaları için hukuki kanallardan elinden geleni yapan, kazandığı davalarla ırkçılık taraftarı uygulamaların ortadan kalkmasına büyük katkısı olmuş, idolüm amcalardan birisi. rahmetli oldu. ölmeden iki yıl önce, 1991 abd'sinde "bir siyah olarak ben özgür değilim bu memlekette" diyebilmiş bi adamdır ayrıca. söylemeden geçemem. eminim uykusunu huzurlu uyuyanlardandı yaşarken, şimdi de mutlaka öyledir.

  öncelikle (bkz: brown v the board of education davasi). işte bu amca o amca.

  1908 baltimore, maryland doğumlu bu adam. 1993'te öldü. avukat idi. hatırlanmasının en önemli nedeni yukarıda bahsi geçen davadaki savunmasıdır. gerçek ismi thoroughgood ama thurgood olarak kısaltmış -ki haklı bence. ben olsam ben de öyle bi isimle yaşamak istemezdim. neyse, kendisi aynı zamanda bi kölenin torunu imiş. babasının hukuk konulu yönlendirmeleri olmuş okul hayatı boyunca. avukat olmuş sonra da malum hikaye. iki kez evlenmiş. ilk eşi ölmüş, ikincisinden iki tane oğlu olmuş. insan hakları mücadelesine ve ırkçılık karşıtı harekete katkılarından dolayı bi sürü ödül almış.

  şimdi bu adamın olayı, öncelikle amerika birleşik devletlerinde yüksek mahkemeye seçilmiş ilk zenci yargıç olmasıdır. yüksek mahkemeden * yaşlılık nedeniyle istifa ettiği gün, bir gazetecinin

  -sizin yerinize yine bir zencinin seçilmesini istiyor musunuz? sorusuna

  -yılanın siyahı beyazı olmaz, yılan yılandır

  da demiş adamdır ayrıca. netekim, yerine gelen ve yine bir zenci olan yargıç - ki ismini hatırlayamıyorum- harbiden yılan çıkmış, son derece gerici olmasının yanında kadın asistanını taciz falan etmiş bi adamdı.

  "ben bu ülkede özgür değilim" dediği zaman da aynı zamandır. ayrıca abd'de döneminin en rütbeli siyah adamı olarak edindiği deneyimleri tarifi de şöyledir:

  "benim deneyimlerim, çok dolaşmış, ve amerika'da herhangi bir şehirde zenci olup olmadığını anlamak için elini yüzünün karşısına kaldırıp bakmak zorunda kalmamış bir yataklı vagon görevlisinin deneyimleriyle aynıdır."
 • 1967-1991 arasında abd yüksek mahkemesi'nde görev yapan ilk zenci yargıç.
 • laurence fishburne'nün thurgood isimli tv filminde hayatını oynayacağı efendi bir amca.
 • filmini izledim çok güzeldi