şükela:  tümü | bugün
 • 23 haziran 2011 günü saat 18:00 itibariyle lax'dan havalanıp 24 haziran saat 16:30 civarında yeşilköy'e indiğimiz uçuştur. tam 12,5 saat sürmüş idi. uçağın ortalama hızı saatte 900 km'nin üzerindeydi. bitmek bilmeyen bir uçuştu gerçekten. tam 4 adet film seyretmiştim ama yine de vakit geçmek bilmemişti.
 • allah razi olsun dedirten ucus. ankara-la arasini 3/4 ucustan 2'ye yolda kaybedilen sureyi 20-25 saatten 15-16'ya indirmistir. bi kere jfk'deki mahser kuyruklarindan, bavullari al geri ver belasindan ve amerikanin dandik ic hat ucusundan yirtiyosunuz o bile yetiyo, ny-la arasi 6 saat civari, hayvanlar suyu bile parayla verio ucakta. kim akledip/azmedip koydurduysa allah tuttugunu altin etsin, sevdigine bagislasin, saglik-basari ve mutluluk dolu bir yil gecirsin, kus olsun dala konsun gibi detayli dua ettimdi ilk seferimde (sonra etkisi gecti tabi, yapi itibariyle nankorum ben, nie la-ankara arasi direk uculmuo, ne zaman uculacak falan derim).
 • giderken yaklaşık 15 saat, dönerken 13 saat süren uçuştur.

  business class dışında çekilmesi mümkün değildir. ancak orası da uzun uçuşa katlanmak için kendini alkole vuran insanlarla doludur.

  gidişte 4-5 saati kutupların üstünde geçer.

  giderken gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz, ama dönerken etler california'dan alındığı için helal et satılmayan yerlerdendir. nedenle dönüşte et yememelisiniz eğer haram helal konusunda titizseniz.

  bu uçuşun çok çok büyük bir sorunu vardır:

  bu saatler süren uçuş sırasında personel içinde tek bir doktor bile bulundurulmaması, hosteslerin acil yardım konusunda çok cahil olmaları çok büyük bir garabettir.
  acil yardım ilaçları var ama bunları bilen kimse yok, tansiyon aleti yok vs vs...

  dönüş yolculuğum yarısında bir yolcu şiddetli kramplar geçirmeye, kıvranmaya başladı. uçak personeli panik oldu, ancak ilaçları tanıyan bile kimse yoktu. gidip beraber yolculuk yaptığım arkadaşımın yanında taşıdığı tansiyon aletiyle adamın tansiyonunu ölçtüm, tansiyonu 20'ye çıkmıştı. fakat uçakta tansiyon düşürmek için hiçbir ilaç yoktu. sonra bir yolcunun yanından kaptoril çıktı, onu içirdik. tansiyonu biraz düştü. adamcağız 5 saat acılar içinde kıvrandı.

  uçak indikten sonra yine bir klasik türkiye rezaleti yaşandı, uzun süre acil yardım sedye vs gelmedi.

  sonuç olarak bu uçuşu yapabilmek için ya sağlıklı olacaksınız ya da aci yardım konusunda bir yardımcı yanınıza alacaksınız.
 • geçtiğimiz yaz yaptığım 18 saatlik istanbul - buenos aires uçuşu, hatta benim gibi havaalanından çıkmadan bogota üzeri santa marta yapılacaksa 35 saati bulan toplam yolculuk saati yanında pek kısa kalan uçuş

  (bkz: sözlükçükız.avi)
 • bu uçuşun çok çok büyük bir sorunu var:

  istanbul - la yönünde uçmadan önce etler samatyalı kasap hayri'den temin edildiğinden rahatlıkla tüketilebiliyor. pilot uçuş öncesi bizzat samatya'ya giderek kıymayı iki defa çektiriyor, bifteklerin az yağlı olduğuna emin oluyor.

  bu durum ne yazık ki dönüş yolunda mümkün olamıyor, çünkü orası gavur eli ve california'da tanıdık kasap bulmak mümkün değil. haliyle donuz yeme şansınız oldukça yükseliyor.(tövbe de lan!)

  sizi edirne'den dışarı salan zihniyetin ya ben lan neyse bir şey demiyorum.
 • hiç sıkılmadığım, kendi kendime kalmayı özlediğimi anladığım, kitap okuma özlemimi, boş boş düşünme özlemimi, aptal filmler seyretme zevkimi tatmin ettiğim uçuştur.
 • şu an şurdayım şu an şuranın üzerindeyiz şuraya şu kadar kaldı faslı , izlenebilecek 3-4 tane film ,okunacak 100-150 sayfa kitap , 3-4 saat uyku , 1-2 saat oyun oynayarak ve yemek faslı ile zorla da olsa bitiyor yolculuk.ne olursa olsun 2.5 gün süren , valiz rezaleti ve abd iç hatlar saçmalığı ile tamamlanan yolculuktan çok çok daha çekilir.ayrıca yalnız değilseniz 12 saat boyunca çok iyi tanıdığınızı düşündüğünüz kişiyi çok ta iyi tanımadığınızı anlayabiliyorsunuz.
 • dönüş yolunda 12 saat kesintisz türbülans ile geçirdiğim, o lanet kemerleri çıkarmayın lambasının hiç sönmediği yolculuktur, uyku ilacı alıp uyumaktan başka çare kalmamış, birşey içememiş, birşey yiyememiş, mide bulantısından birşey izleyememiş, okuyamamış, internet olmasına rağmen bilgisayar, ipad, telefon hiçbirşey kullanamamış, uyanık saatler duayla ve camdan aşağı tedirgin bir şekilde bakarak geçmiştir.
 • gidiste de donuste de etleri helal olmayan baska bir thy ucusu. bilgi icerden.
  tavuk hindi mindi de ayni.
  cekilen ucustur lan. adamlar 50 kisilik otobusle 120 kisi 25 saatte siirt'e gidiyor.
 • gidişte dağıtılan topkekler helal, ama dönüşte dağıtılan topkekler hep domuzetinden.