• petrol fiyatlarındaki düşüş kadar eur/usd paritesindeki gerilemeden de kazanan bir şirkettir.

bunun nedeni ne diyeceksiniz? gelirlerinin ağırlığının euro, giderleri ise usd olan bir şirketin doğal olarak euro/usd paritesinde hedging yaparak risklerini bertaraf etmesi faydasına olacaktır.(bunu yapmasalardı fena gol yemiş olurlardı.)

petrol, petrol demiş iken, konu hakkındaki bir yanlış anlaşılmayı da düzeltmek gerekir.

imdi petrol fiyatlarının düşmesi sırf amerika'nın rusya'yı gıcık olsun diye yaptırdığı bir şey değil.(bilmiyorum farkında mısınız ama uluslararası ilişkiler ve ekonomi goygoylarla idare edilmiyor.) petrol fiyatlarındaki düşüşün temel nedeni, çin ekonomisindeki büyümenin yavaşlaması ile ilgilidir. çünkü çin dünyanın en büyük hammadde tüketicilerinden biri olduğundan sadece petrol değil altın dahil bir çok emtia ve hammaddenin değeri düşmektedir.

abd kendi bacağına sıkacak kadar salak adamlar tarafından yönetilmiyor. petrol fiyatlarının düşmesi enerji politikasını kayaç petrolü ve kayaç gazı üzerine çeviren abd için olumsuzdur, abd'de kayaç petrolü artık önemli bir işkolu.(hatta adamlar shale boom gibi olası sorunlara değiniyorlar.)

http://www.bloomberg.com/…reatens-u-s-drillers.html

konu dışına sapmayalım. thyao'nun belki de en avantajlı tarafı dhmi'nin büyük havalimanlarındaki en yoğun slotların nerdeyse tamamını thy'e vermesidir. düzgün bir rekabet ortamının olduğu bir ülkede "rizeliler a.ş." kıvamına gelmiş bir şirketin bu şekilde göreceli olarak ekonomik performans göstermesi mümkün değildir.
  • ağustos verileri beklediğimin biraz üstünde geldi. kısaca verilere değinelim.

50bin üstünde konma sayısı tüm türk havacılık tarihinin rekorudur. daha önce hiç olmamıştı, o meşhur 2019 yılında dahi. artık yeni bir rekorumuz var. iftihar etmeliyiz.

avrupa uçuşlarında temmuz ayında 2022nin gerisine düşmüştük, ağustos ayında 2022 verisini de geçmişiz. olumlu.

uzakdoğudaki yolcu artışını çok önemsiyorum, zira nispeten uzakdoğuya daha pahalı biletler satılıyor. bu da bize ekstra kazanç demek. şu an temmuz ağustos %88 dolulukla gidiyoruz. çok olumlu.

q3 genel doluluk ortalamamız yine %85 civarında olacaktır.

temmuz trafik sonuçlarıyla birlikte q3 hasılat hedefim 147 milyar liraydı, bunu 151,4 milyar liraya revize ediyorum.

kar beklentim 29 milyar tl idi, bunu 34 milyara revize ediyorum.

neticede, ocak eylül dönemi için,

hasılat : 341 milyar tl
    kar : 52,1 milyar tl

eylül sonuçlarıyla tekrar revizyonlarımı paylaşacağım. herkese bol kazançlar.

tamamen tahminlerimi içermektedir, yatırım tavsiyesi değildir.
  • ettiği kara bakıyorum, son çeyrek beklentilerine bakıyorum, şirketin piyasa değerine bakıyorum. 175-180 olsa bir kişi de çıkıp thy pahalı diyemez. çok yükseldi derler tabii, çünkü sığır çok.
  • tl bazında 1.5 yılda 10x yaptı, 3 yılda ise 30x. thyao'nin 30x yaptığı dönemde dolardaki artış 3.5x civarında sadece. pandemi döneminde birikimini thyao'ya yatıran herkes bugün dolar bazında bile ciddi ihya oldu denilebilir.
  • eylül sonuçları da geldi sonunda.
    öncelikle ücretli yolcu km olarak beklentimin %8 üstünde gelmiş bu güzel.
    tahminlerimde yalnızca ortadoğuda beklediğimden daha aşağıda kalmış.

eylülde 47bin uçuş konma sayısı gelmiş ki bu 2019 ağustostan bile yüksek. çok olumlu. tarihin en iyi ağustos ayından sonra eylül ayını da yaşamış bulunuyoruz.
    uzak doğu ve güney amerikadaki yolcu sayımız çok güzel artmış durumda.

güney amerika yolcu sayısı geçen sene ilk dokuz ay ortalaması 190binler seviyesindeyken, bu sene 255binlere gelmiş %30 artıştan bahsediyoruz.

uzakdoğu için de geçtiğimiz dokuz ay ortalaması 1,1 milyon iken şu anda 1,6 milyon ile %45 artmış durumda.

uzak bölgelerdeki artışları çok daha önemsiyorum zira biletler daha yüksek fiyatla satılıyor. üstelik pegasusun da avrupada ne kadar agresif olduğunu düşünürken yolcu sayısını %10 civarında arttırarak devam etmesi çok güzel.

çeyrek hasılat beklentimi 159 milyar tl ye yükseltiyorum.
    çeyrek karlılık beklentim 36,1 milyar tl ye yükseltiyorum.

dokuz aylık hasılat 348,7 milyar tl
    dokuz aylık kar 54,2 milyar tl
    olacak şekilde tahmin ediyorum.

şu an bu fiyatla f/k oranımız 4,4 oluyor..

1 kasımda bilanço gelecek. onu da belirtelim.
    pandemi konusunda sağlık bakanının açıklamaları da artık konuyu kapattığına göre, önümüz çok açık görüyorum.

tüm paydaşlara selam olsun.

yukarıdaki sayılar kendime nottur, lütfen yatırım tavsiyesi olarak yorumlamayın.
  • fiyatı 250ye dayanmış ve muhtemelen tarihinin en iyi bilanço dönemine girmiş thy için hala 160 bekleyenler varmış öğrenmiş olduk. pandemi ya da savaş çıkmazsa yukarı yönlü değerlenme devam edecektir.

not : ağustos ayı trafik sonuçları gelsin üçüncü çeyrek bilanço tahminimi yazacağım.
  • beklentilerin ötesinde harika bilanço, tertemiz.

thy 9 ayda 38.5 milyar kar etmiş, piyasa değeri 139 milyar.

sasa 9 ayda 8 milyar kar etmiş (bunun 7 milyarı ertelenmiş vergi geliri), piyasa değeri 285 milyar.

thy kasasında 66.7 milyar tl para var, sasada 1.29 milyar.

sene başından beri thy 5x yapmış, sasa 4.8x. getiriler çok yakın ama hala açık ara ucuz olan thy.

fiyatlamayı piyasa belirliyor ve rasyonel olmak zorunda değil, ben güvenli bölgede kalmak adına ucuz bulduğum şirketleri taşımaya devam ediyorum.
  • bilanço sezonu açıldı, thy 2 kasımda piyasa kapandıktan sonra bilançoyu açıklayacak. en güçlü, en dikkat çekici bilançolardan birini açıklamasını bekliyorum. genel hava bozulmazsa endeksi de yukarı taşıyabilir yapacağı hareketle.

önümüzdeki hafta içerisinde aracı kurumların kâr tahminleri de gelmeye başlar, ortaya çıkacak medyan beklentiye göre fiyatlamada yukarı yönün devam etmesi çok muhtemel. şahsi beklentim 120 liraların görülmesi. bu bölgelerde al, sat, tut konusunda tekrar bir hesaplamaya giderek değerlendirme yaparım.

yılın genelinde 40 milyar tl civarı kar etmesi yüksek olasılık olarak gözüken şirket tarihi zirve fiyatındayken piyasa değeri 124 milyar tl. 2022 kârını baz alırsak 3 yıllık karına işlem görüyor, bu kar geçici değil, tek seferlik değil. yeni bir pandemi, savaş vs. olmazsa karlılık korunur ve büyümeye de devam eder.

bana göre ucuz ama tabii ki kararı piyasa verecek. oturarak para kazanılan tek yer olan borsada inandığım pozisyonlarda beklemeye devam ediyorum.

edit: akyatırım 3. çeyrek için 24 milyar kar tahmini yapmış, benim beklentimin çok üzerinde. bu rakam civarında açıklanırsa hedef fiyatın üzerine koyarım.
  • cumburbaşkanı tekalif-i milliyeden bahsedince, vatandaş eldeki mevduattan olacağız diye elde ne varsa bist 100'e yatırdı. yoksa kontak kapatmış şirketin değerlenmesinin mantıklı bir açıklaması yok.

not: kontak kapatmış, yıl sonunda bu şirketin kâr açıklaması imkansız, zarar yazacak. hala x2 x3 yapacak diyenlere duyurulur.
  • 13.83 maliyetle çok acayip terste kaldığım kağıt. temennim şu virüs bokundan thy'nin sağ salim çıkması. kacla çıktığı ne zaman toparlayacagi şu noktada çok önemli değil. bekleriz.
    hatta bir yandan da 4-5 bin tane daha alsam mı diye düşünmüyor değilim ne yalan söyleyeyim ama artık bu kadar parayı uçuşların iptal edildiği bir ortamda bir havayolu şirketine bağlayacak gotu kendimde bulamadığımdan şimdilik beklemedeyim.

edit: o 4-5 bin taneyi almayan kafama sicayim.
hesabın var mı? giriş yap