şükela:  tümü | bugün
 • bence bu konu şu an klavye başında değil de, mesela bi 10bin metrede türbülanstayken de tartışılmalı. o zaman da fazla geliyor mu görmek lazım.
 • bana göre vasıfsız, top koşturmaktan ya da top yorumlamaktan başka hiç bir katkısı ya da faydası olmayan futbolcular için konuşulan yüzbinlerce tl lik milyonlarca dolarlık paraların yanında para biçilemeyecek şekilde can emanet edilen bir insanın aldığı devede kulak para.
 • iki birayla pilot olan kardeslerimizi heyecanlandiran alış.
 • az bile alıyoruz thyde değilim ama çok net söylüyorum az bile alıyoruz.

  şu sözlükte doktor pilot maaşı eleştirmeden önce bu adamlar neler çekiyor bir sorun öğrenin.

  gelin düzgünce anlatayım size pilot olmak için neler yapıyoruz.

  eğitim sürecinde önce sağlık daha sonra fiziki birkaç testten geçmeniz gerekiyor. bunları geçince aday olabilme şansınız var. daha sonra ppl den başlayıp atpl ile biten bir sürece giriyorsunuz. atpl derslerini geçmek öyle bir zulüm anlatsam inanmazsınız. össye girmedim ben ama büyük ihtimalle össye o kadar çalışmadınız sanırım.

  dersler sırasıyla

  010 air law
  021 aircraft gen knowledge ( air frame,systems etc)
  022 agk (instrumentation)
  031 mass and balance
  032 performance
  033 flight planing monitoring
  040 human performance
  050 meteorology
  061 general navigation
  062 radio navigation
  070 operational procedures
  081 principles of flight ( çok baba ders )
  091 ıfr comm
  092 vfr comm

  şimdi bu derslerin kitaplarını üst üste koyunca yaklaşık 1 m 70 cm gibi bir yükseklik yapıyor bunlardan sorumlusunuz. bu dersler aşırı zor aşırı beyin yakıcı. ezberle geç yaparsan iş bulamazsın. bazısında tıp konuları kimisi elektirik mühendisliği kimisi makina her telden konu var anlayacağınız. akışkanlar mekaniğini bilmek gerek makina elemanlarını bilmek anlamak gerek termodinamik hakkında fikir sahibi olmanız iyi olur. yani ne desem gg yaşamanız okumanız gerekli.

  derslerden sonra ır me cpl denilen bir süreç ile atpl lisansını cebine koyunca iş bitmiyor . tip lisansı ile uçacağın uçak belirleniyor. bu uçağın similatöründe zorlayıcı testler oluyor. uçağın kanadını koparıp hadi in diyorlar öyle testler öyle sınavlardan geçiyorsunuz ki ter popodan süzülüyor.

  bu testler sürekli tekrar edilip olası bir emercensi durumda uçak pilotu daha hızlı tepki versin daha hızlı reaksiyon ile yaşam oranı yükselsin amacı güdülüyor. şirket vermiş uçağa zibilyon dolar öyle bilgisiz pilota emanet eder mi ? bir kazada şirketler batıyor şirket seni boş bırakır mı ???

  bana sorarsanız uçak kazalarında insan hatası yüzde yüzdür uçak insandan ötürü düşer. bakımı iyi değildir pilot hatalıdır vs ama şunu söyleyeyim bu hatalardan hayatta kalma olasılığınız kaç 0

  pilot psikolojik olarak rahat olmalıdır arkadaş olmazsa olmaz o iş.

  otomatik pilota takmışsınız otomatik pilot sadece elimiz yorulmasın diye var olan birşey bence uçağı sürekli oto pilot olmadan saatlerce eğitim alırken kullanıyorsun zaten prosedür aynı sistem aynı yol aynı. oto pilot ile sadece sistemleri gözetleyip kontrolleri yapıyorsun navigasyonu trafiği takip ediyorsun aynı iş yani.

  oto pilota aldım krem şantiyi getirin mevzusu yok ki nedir derdiniz.

  kullandığım alet kamil koç otobüsü değil kazasında akarında kokarında sağa çekilmiyor bu meret 90 m dolar 150 m dolar içinde onlarca can var en başta benim canım var. sen daha uçağa binmeye korkarken ben o uçağı kullanıyorum azıcık izan azıcık insaf. çok über bir insan değilim ama bazılarının korktuğı şeyleri işim olarak yapıyorum bari o noktada saygı duy.

  bu ülkede temel problem şu kendisi birşeye sahip olamayan insanlar kimsenin o şeye sahip olmasını istemiyor. bırakın birileri iyi kazansın birileri mutlu olsun bırakın hepimiz çok kazanalım nedir derdiniz ?

  hasetlik çekememezlik ne derseniz deyin maaşları düşürün uçağın pervanesini elinizle çevirir uçarsınız ben gider başka ülkede uçarım. çok net.

  edit: bak az aşağıya inin ne dediğimi anlarsınız. adam nato mermer nato kafa. hepimiz köpek gibi kazanalım arkadaş ama bana gelip sen neden çok alıyon diyeceğine önce dahi kardeşim ben neden az alıyorum de ki hakkını savunalım.

  mesele benim çok almam olmamalı senin az alman olmalı.

  delirme editi: kimin nasıl pilot olduğunu bilmeden konuşmamanızı tavsiye ederim. bir kaç trick yukarıda var okuyan anlar ona göre yazar umarım. mesele kimin daha çok okuduğu değil ben bir bilim insanı kadar zeki değilim yahut bir akademisyen gibi üretken değilim. bir hizmet veriyorum bu hizmet karşılığında paramı alıyorum.

  sen benden çok okuyup az kazandığını düşünüyorsan benim gibi daha az okuyup daha çok kazansaydın elinden mi tuttuk. ?
 • öncelikle daha önce de yazılmış ama ikinci pilotlar yanından bile geçmiyor ve hatta dar gövde kaptanları bile nadir(nadir derken mesai anlamında bütün ay delik deşik olması durumundan bahsediyoruz) durumlar dışında bu parayı almıyor.geniş gövde kaptanları için doğru bir önerme olabilir,evet.

  bu mesleğin mensubu olarak diyebilirim ki alınan paranın türkiye şartları için iyi bir para olduğunu kabul etmekle birlikte maalesef yine daha önce yazıldığı gibi doktora,mühendise hak ettiği paranın verilmemesi esas bu paranın anormal gözükmesine neden olmaktadır.yoksa euro bazında düşününce yeni başlamış ii.pilot maaşıyla yeni mezun bir mühendis maaşı arasında avrupa birliği ülkelerinde 500 eurodan fazla fark yoktur.

  bir yandan zor meslek mi,evet.yani her sene sağlık raporuna gittiğimde bu sene pilotluk yapabilecek miyim acaba diye geriliyorum.bitane doktorun tek kalemde tüm kariyerinizi silip atabilecek olmasının,girdiğiniz kredilerin,yıllar sonra eski üniversitesini okuduğunuz işinize dönemeyecek olmanın verdiği korkuyu tahmin edemezsiniz...son kullanma tarihim var,düşünsenize lisans diplomanızda son kullanma tarihi olduğunu? benim sağlık sertifikamda,uçuş ekibi lisansımda her şeyimde son kullanma tarihim var.6 ayda bir en kötü durumlar için bile hazır olduğumu göstermem gereken simülatörler var.önümde onlarca konu,yüzlerce sayfa var mesela yarınki lifus denilen eğitim uçuşu için hazır olmam gereken.çoğunu hiç kullanmıcam belki de emekli olana kadar,ama bilmem lazım tamamını arkamızda taşıdığımız insanların hayatları için,olur da başımıza gelirse diye...

  her meslek zordur tabi kendine göre ama işte illa ki ekonomik analiz isterseniz de şirkete bir ayda yaptığınız uçuşlarla kazandırdığınız paranın maaşa oranı,şirketin size attığı sorumlulukların listesi karşılığında verdiği para,uluslararası bu mesleği icra edenlerin kazandığı parayı usd yada euro kuruyla çarptığınızda çıkan tutar ve diğer gelir getiren mesleklerde olduğu gibi harcamanız gereken initial cost(100bin euro+ 2 yıl sadece öğrencilikle geçen hayat masrafları), senelerdir personel başına düşen yolcu sayısının linkte de link görüldüğü gibi air france ın 3 katı,emirates in 2 katı,lufthansa american airlines vb. şirketlerin tamamından fazla olduğu ve gitgide arttığı,bunun yanında her sene gelen uçaklarla atatürk havalimanının kapasitesinin iki katı çalışan,sürekli inşaat halindeki yapısı,her sene daha da yoğun geçmeye başlayan aylık programlar,iptaller,rötarlar,her iniş kalkışın sinir harbi bile düşünüldüğünde maaşların durumu çok anormal karşılanmaz sanırım.bunun yanında herkesten tüm sorunlarını kapının dışında bırakması,saat kaçta kaç gündür ailevi durum ve bayram seyran sormadan uçuşa hazır,iyi uyumuş,hazırlanmış uçuşa gelmesi bekleniyorken ben aldığım paranın hakkını verdiğimi düşünüyorum.
  bunun yanında tüm pilotlar gibi bu konudaki görünür anormalliğin ülke koşullarından kaynaklandığı için üzüldüğümü de belirtmek isterim,keşke herkes hak ettiği kadarını kazansa...
 • yine olmuş bi milyon sayfa yazı..

  otopilot di mi. hıı..

  bi düşünelim, sadece türkiye'de günde kaç tane trafik kazası oluyor. kaç tanesi ölümlü, kaç tanesi yaralanmalı. ve kaç tanesi haber oluyor, kaç haberi insanlar ciddiye alıp dinliyor, izliyor, okuyor. bir de uçak kazalarını düşünelim. yılda kaç tane uçak kazası oluyor, kaç gün boyunca konuşuluyor, afrika kabileleri dışında bu kazadan haberi olmayan bi tane insanoğlu kalıyor mu dünya üzerinde. peki neden bu kadar ses getiriyor uçak kazaları? çünkü uçak düştü mü çok büyük ithimalle ölü sayısı iki ya da üç basamaklı sayılarla ifade ediliyor. sadece bununla da kalmıyor, insanlar zaten korka korka bindikleri uçaklara olan güvenlerini yitiriyorlar. bir şirketin kazası, diğer şirketleri de etkiliyor. kazayı yapan şirket bir ihtimalle batıyor ama diğer şirketler de müşteri kaybediyor çünkü insanlar korkuyor. yani kazanın telafisi yok. el frenini çekip kenarda duramıyorsun neticede..

  atatürk havalimanından bir günde kalkan uçak sayısı 1300 küsur. bakın sadece ahl'den kalkan uçak sayısı bu. ki türkiye hava sahası, avrupa ya da abd hava sahasına nispeten tenha bir hava sahasıdır. açın flightradar'ı bakın ingiltere, almanya üzerine. abd'ye hiç bakmayın bile, bilgisayarınız kasılır. öyle bir yoğunluk var. ve yılda bir tane, bilemedin iki tane uçak düşüyor. neden diye sordunuz mu hiç kendinize?

  mükemmele yakın yapılan bir iş var ortada. çünkü hata demek onlarca ölüm demek. ve mükemmele yakın yapılan bu iş kimler tarafından icra ediliyor? büyük oranda pilotlar. bunun içine teknisyenler, hava trafik kontrolörleri de dahildir. ama yüzdeye vuracak olursak olayın neredeyse %70'i pilotların elindedir. teknisyen uçağın "uçabilecek" seviyede hazırlanmasından ve operasyona gönderilmesinden, hava trafik kontrolörü de hava trafiğinin emniyetli bir şekilde sürdürülmesinden sorumludur. pilot ise teknisyenin operasyona verdiği uçağın, hava trafik kontrolörünün yönettiği hava sahasında emniyetli bir şekilde hedef noktasına kadar götürülmesinden.

  gelelim otopilota. otopilot da olmasa nereden vuracaksınız merak ediyorum da, neyse. bu pilotlar, bir uçağı kullanmaya başlamadan önce bir dizi simülatör sortisine girerek o uçağın yaşayabileceği bütün acil durumları çalışır ve öğrenirler. iş burada da bitmez, 6 ayda bir bu simülatör sortileri tekrardan tecrübe edilir ki unutulmasın, beceri kaybolmasın. ve bu acil durumların neredeyse hepsinde ne olur biliyor musunuz? otopilot gider. hidrolikler bozulur, otopilot gider. statik portlar tıkanır, otopilot gider (çünkü uçağı yanlış yönlendirir), pitot tube tıkanır, otopilot gider. uçağın jeneratörleri bozulur, elektrik aksamı kullanılamaz hale gelir, otopilot gider. adr bozulur, otopilot gider. vs. vs. olur ve otopilot gider. yaa ne kadar nazlıymış bu otopilotumuz da değil mi? öyledir işte.

  her gün onbinlerce sorti yapılır bu uçaklarla ve tamamına yakını sorunsuz bir şekilde biter gider, ama bu acil durumlar olmaz olmaz, insan hayatında bir kere olur belki. onda da pilot yapması gereken bir tane şeyi atlarsa olay kırıma kadar gider. ve yüzlerce ölü. ve günlerce konuşulacak bir hadise. girilecek binlerce entry. ağlayacak binlerce insan. kapanacak bir şirket ve işsiz kalacak binlerce insan...

  işin bir başka boyutu da, uçağın değeri. siz bir şirketsiniz ve elinizde yüz milyonlarca dolar değerinde uçaklar var. ve her sortide bu uçakları iki kişiye emanet ediyorsunuz. bu iki kişi, sizin yüz milyonlarca dolarlık makinenizi bir yerden bir yere götürüyor ve sonucunda size para kazandırıyor. siz olsanız bu insanlara bu parayı mı verirsiniz, yoksa geçim derdiyle uğraşacağı bir ücret verip uçağı uçururken bir yandan arabanın muayenesini kaç taksitle vereceğini hesaplayan bir pilot mu istersiniz? unutmayın, siz havayolu şirketisiniz ve pilotlarınız da savunmanın son hattı. kendisinden önce yapılan ve kendisinin yaptığı her hatayı, beklenmedik bir durum sonucu oluşacak olan arızayı düzeltmekle ya da hava durumundan dolayı değişen uçuş koşullarına göre uçağı kullanmakla sorumlu olan kişi bu. bir uçuşun başından sonuna oluşabilecek yüzlerce farklı senaryoyu yönetecek, gereken yer ve zamanda gereken müdahaleyi yapacak adam yani.

  ki, pilotluk dünyada standardize olmuş tek meslek sanırım. doktorluk bile dünya üzerinde standart bir şekilde yapılan bir meslek değil. pilotluk ise dünyada aynı standartlarda eğitimi verilen ve aldığınız lisansla dünya üzerindeki bütün havayollarında işe girebileceğiniz bir meslek. bu yüzden türkiye gibi hak ettiğiniz parayı sittin sene alamayacağınız bir ülkede, pilotların hak ettikleri parayı almalarının yegane sebebi, o parayı vermeyen şirketlerin pilotlarını yurt dışındaki diğer şirketlere kaptırma tehlikesidir. thy bu parayı vermese, pilot arkadaş gider qantas'ta ya da alitalia'da ya da emirates'te uçar. bunun önünde hiç bir engel yok. bu yüzden işveren istemeye istemeye bu parayı vermek zorundadır türkiye'de.

  bir başka açıdan bakacak olursak, pilotun psikolojisinin iyi olması, maddi probleminin olmaması gerekir. çünkü bu adamın bu uçağı kullanabilmesi için kafasında bir sıkıntının olmaması gerekir. havayolu şirketi de kendi etki sahasında alabileceği yegane önlem olan maddi önlemleri almakla yükümlü. pilot dediğiniz insan uçağa adımını attığı andan itibaren dünyanın geri kalanı uçuş bitene kadar unutulur. dünya sadece uçaktan ibarettir. öyle olmak zorundadır. benzine gelen zammı, elektrik faturasının kol gibi gelmesini, isteyip de bir türlü alamadığı arabayı, üniversitedeki kardeşine para gönderememesini, annesinin hastalığını, sevgilisinden ayrılmasını vs. düşünen bir pilot uçuşa konsantre olamaz. döngünün dışında kalır. döngünün dışında kalan pilot durumsal farkındalığını yitirir. durumsal farkındalığını yitiren pilot hataya açıktır. uçuşu takip etmezse, sistem bilgisi zayıfsa, prosedürlere hakim değilse ve bir de durumsal farkındalığını yitirmişse, allah sizi korusun..

  kısacası, pilotun kafasını boş, gönlünü hoş tutmak gerekir. ki işini hatasız yapabilsin. bir de havacılık sektöründe olan insanlar bile bunların çoğu zaman farkında olamazken, siz değerli sözlük yazarlarına bu farkındalığı aşılamak çok zor. yapılan iş gerçekten çok zor. insanın mental kapasitesini çok çok zorlayan bir iş ve bir anlık konsantrasyon kaybının tekrar kazanılması dakikalar alıyor. çünkü uçaklar çok hızlı ve zaman çok çabuk akıp gidiyor. siz pilot olarak kaybettiğiniz konsantrasyonunuzu geri kazanmaya çalışırken bir yandan da akıp giden uçuşa yetişmeniz gerekir, ki bunun için de uçağın önünde olmanız lazım. ama dediğim gibi, bu makinalar çok hızlılar.

  tabi bir de bir arıza meydana geldiğinde mala bağlamak ya da paniğe kapılmamak lazım, ki yolcu olarak tecrübe ettiğiniz üzre, motorlardan gelen sesteki en ufak bir değişimde, en ufak bir titremede, minik bir türbülansta, azıcık bir g kuvvetinde gözlerimizin hemen kabin memurlarına gittiğini biliyoruz. yolcunun bu kadar panik olduğu bir ortamda, "gerçek" bir arıza durumunda insanın sakinliğini koruması için çelik gibi sinirlere sahip olması gerekir. sakinliğini koruyamayan pilot zaten uçağı olduğundan daha beter bir duruma sokar. bu yüzden o koca aleti acil durumlarda sakince indiren pilotlara bu parayı çok görmeyin bence. gereksiz yani. pilotlara verilen parayı konuşacağınıza, size verilmeyen parayı konuşun. hakkınızı alamadığınızı düşünüyorsanız, hakkını alanların parasına göz dikmeyin. tutarsızlığın yanında, hak ettiğiniz parayı vermeyen patronlarınızın ekmeğine yağ sürmekten başka hiç bir şeye yaramaz bu tavır. siz hakkınızı alamamaya devam edersiniz sadece.
 • şu an kurumsal bir şirkette beraber çalıştığım meslektaşım elektrik elektronik mühendisi arkadaşım thy'nin sınavına girip pilotluk eğitimi almaya hak kazandı. öncelikle şunu söylemeliyim ki onun anlattıklarının yalancısıyım fakat kendisi sütte leke var bunda yok cinsten bir arkadaşım. bir kaç sınavlı bir süreçte matematik fizik gibi konularda ciddi soruların sorulduğu bir sınavdan geçti. daha sonra yamulmuyorsam dlr denilen anasının amı gibi bir sınavdan daha geçti. arkasından psikologlar ve pilotların juri olduğu iki mülakattan geçti. tamamı lisans mezunu ağırlığını mühendislerin oluşturduğu 5000 kişiyi 30 a düşürdüler. burada öss gibi belli bir kontenjanda yok. 5000 kişi içinden 1 kişi geçebilseydi sınavı sadece o 1 kişiyi alacaklardı. şu an eğitime hak kazandı, 1,5 yıl sürecek nefes alamayacağı ve ayda 1500 lirayla geçineceği bir eğitim sürecine girecek. tabi öncelikle sağlık raporunda elenmemesi gerekiyor. süreç başladığında çok ciddi tazminatların yazıldığı bir sözleşmeye imza atacak ve eğitim tamamlanıp eğitim sonundaki sınavı verdiğinde 15000 tl maaşla yardımcı pilot olarak göreve başlayacak. tabi sürekli olarak en ufak hatasında ya da sağlık probleminde lisansını kaybetme riskiyle karşı karşıya olacak. (sigorta şirketlerinin sitelerini incelerseniz pilot lisans sigortasını görebilirsiniz)
 • biraz da boş kağıtlara imza atan, pulu göstermeden oy veremeyen vekillerin aldığı maaşları konuşalım bence.
 • ilk girinin tarihi 2012, hala 24.000 değildir herhalde.
 • fazla kalifiye olmayan az eleman olmasindan kaynaklanir. pilot alinacak, pilot yok piyasada.

  yapacak eleman olmasin 24 bin tl'ye cop toplayacak adam bulamazsin.

  ps: baslik da basimiza kalmis, hayirlisi.