• fazla kalifiye olmayan az eleman olmasindan kaynaklanir. pilot alinacak, pilot yok piyasada.

yapacak eleman olmasin 24 bin tl'ye cop toplayacak adam bulamazsin.

ps: baslik da basimiza kalmis, hayirlisi.
  • her sene sağlık kontrolünden geçip en ufak uygunsuzlukta mesleklerini yapmaları engellendiği düşünüldüğünde üzerinde bu kadar düşünülmemesi gereken durum.
  • kağıttan uçak yapıp, 5 metre uçuramayanların diline dolanmış maaş... azıcık eğitim alıp hemen kendileri de pilot olabilir.
  • tanim: normal olan maas

lufthansa kaptan pilotlari (10-15 yillik ucus deneyimi sonrasinda) yillik 110.000€ ile baslarlar, ve 250 bin avroya kadar yükselebiliyor.
  • genelde subay emeklisi oldukları da düşünülürse artı olarak 5.000 lira emekli maaşı eklenmesi gereken maaştır.
  • en büyük şirketlerin ceo larının ne kadar kazandığından bi'haber insan tarafından kurulabilecek cümlemsi. he bir de yetmez ama evet minvalinde aldıkları eğitim ve sorumluluğu hiçe saymak da cabasıdır. ama bunu tutup işçinin temel hakkı sayılan grev hakkına bağlayabilmek kimlere, hangi mentaliteye nasiptir bilinmez.
  • dünya ortalamaları ile karşılaştırınca çok ilginç olmayan durumdur. 3 sene önceki durum bile şöyledir:

http://blogs.wsj.com/…-how-much-your-captain-earns/

ayrıca pilotlar "alt tarafı biraz uçuş eğitimi almış fazla kalifiye olmayan bir eleman" değildir. birçok teorik ve pratik eğitimden geçen, sanılanın aksine gayet iyi eğitim almış insanlardır.
  • ek olarak, ornegin bir b737 pilotu [diger havayollari gibi, thy'de de en cok kullanilan ucak olmasindan dolayi] olmak icin gereken egitim yatiriminin yaklasik $50.000 oldugunu eklemek isterim.
  • 4 senelik skindirik bir fakülteyi alttan ders bıraka bıraka bitirenlerin, yaptığı işi küçümsediği pilotun aldığı maaştır.
hesabın var mı? giriş yap