şükela:  tümü | bugün
 • pelops ile hippodamia'nın oğlu. babasının yerine kral olmak istediğinden kendisinden büyük olan kardeşi atreus'tan nefret ediyor onun aile sadetini kıskanıyordu.atreus'un karısı europa'yı baştan çıkarıp ondan bir kaç tane çocuk sahibi oldu. durum ortaya çıktığındaysa öldürülmekten korkarak kaçtı.
 • sonradan atreus ile aralarinda gecen taht kavgasinda yenilmistir ve aegisthus disindaki ogullari atreus tarafindan kizartilarak ona yedirilmistir*.
 • atreus'un karisi aerope'yi ba$tan cikarir. o da oc almak icin bizimkinin cocuklarini oldurup bir $olende babasina guzelce yedirir. thyestes'de oglu aigisthos'u, atreus'u oldurmek icin ki$kirtir.
 • eski roma oyun yazarı seneca'nın mitolojik karakter ve olaylardan etkilenerek yazdığı oyunu. daha sonraları ingilterede 14. ve 15. yy'ları, elizabethan dönemi oyun yazarları shakespeare'i, c. marlowe'u --ve nicesini-- , etkileyecek olan senecan tragedy türünün en iyi örneklerindendir kendileri.

  oyun thyestes'in,ikiz kardeşi ve aynı zamanda argos şehri kralı olan atreus'un karısını ayartmasını ; daha sonra da atreus'un ondan öç almasını anlatır. intikam şekli gayet acımasızdır : atreus thyestes'in iki çocuğunu öldürür ve etlerini ona yedirir.

  oyunun ilk perdesinde alegorik karakter fury ve atreus ile thyestes'in büyükbabaları tantalus'un hayaleti konuşurlar. fury hayalete ailedeki taht kavgalarını, aldatmayı, ensest ilişkiyi hatırlatır ve ileride thyestes'in çocuklarının atreus tarafından öldürülüp thyestes'e yedireceğini söyler. bu kehanet oyunun henüz başında belirtildiği için açık bir dramatik ironi örneğidir.

  oyun toplamda 5 perde ve 5. perde hariç her perde sonunda koro'nun yer yer ahlak dersi vermesi, yer yer oyun hakkında bilgi sunması, yer yer olayları yorumlamasından oluşur. kısadır, okunmalıdır.
 • "bu dünyada yalancılara güvenilebileceğine göre,
  tersinden de emin olun, aynı şekilde - bu dünya
  nice doğru söz duyar da, inanmaz hiçbirine."

  (bkz: euripides)
 • bir baska lucius annaeus seneca fabula crepidata’sidir. thyestes yunan mitolojisinde olympia’nin kralidir.

  (bkz: troas)
  (bkz: hercules furens)
  (bkz: phoenissae)
  (bkz: medea)
  (bkz: phaedra)
  (bkz: oedipus)
  (bkz: agamemnon)
  (bkz: hercules oetaeus)