şükela:  tümü | bugün
  • " türk hava yollarının, warner bros. ve lego firmalarına yaptırdığı uçak içi güvenlik filmi için beş milyon dolarlık fatura çıkartılması olayı.
    kaynak
    habere göre türk hava yolları kurumsal iletişim başkanlığı, bu iki firmayla bir güvenlik filmi çekilmesi için anlaşıyor.
    türkiye, abd, ingiltere, kanada ve avustralya'da 4 ayda çekilen lego movie 2 emniyet filminde 24 bin adet lego mini figürü, videoda yer alan destinasyonların yapımında ise 20,330,795 lego parçası kullanılmış.
    film tamamlandıktan sonra thy'ye çıkartılan beş milyon dolarlık fatura, thy icra kurulu tarafından fazla bulunuyor ve ödeme reddediliyor.
    bahse konu güvenlik filmi.
    umarım bu güvenlik filmi, harcanan paraya değer ve ulusal hava yolu şirketimizin tanıtımına yardımcı olur.
    eğer bu amaca hizmet edemezse büyük savurganlık.
    özellikle şu dönemde büyük israf.

edit: link

edit2: şahsi kanaatime göre son derece lüzumsuz bir harcamadır. reklam filmi olsa anlarım ancak sonuç itibariyle uçak içinde zaten thy'den bilet almış yolculara izletilecek.
    dolayısıyla beş milyon dolar bu iş için büyük bir rakam ve bu harcamayi yapmaya karar veren kişi, bu gereksiz harcamadan birinci derecede sorumludur.
    buna rağmen doğrudan bir kişiye dikkat çekmenin çok da doğru olmadığına kanaat getirdim ve ilgili yönetici ile ilgili kısmı entry'den çıkardım.
    elbette şahsi fikrim değişmedi, gereksiz ve aşırı harcama.
  • acil çıkış kapısını gösteren 3-5 sikik lego için istenmiş ücret.
  • sanki hintli bi freenelence adama 570 usd'ye yaptirabilirim gibi geliyor 1 haftada. 4 ay cok zaten.

edit: olm biz de biliyoruz telif, karakter, hatta lego. olm ben lego'nun anavatani billund'a 10 kere gittim. buradaki ironiyi anlamayan veletler o kadar bizim de kafamiz var.
  • (bkz: liyakat)

ayıptır söylemesi işim gereği satın almacılarla çok işli dışlıyım. kıçı kırık, ortalama altı şirkette çalışan satın almacılar bile 50 kere fiyat teyidi isteyip kafamızı şişiriyorlar her gün. sonra o fiyatı kendi içlerinde onaylatıp bizden satın almayı yapıyorlar, vs. (bkz: business 101)

şimdi bu arkadaş bu fiyatı teyit etmeden işin yapılmasını mı istemiş? fiyat teyit edilmişse neden ödeme yapılmıyor? nereden tutarsan tut iş bilmezlik... işte bu yüzden liyakat diyoruz, işi bilene verin diyoruz. anasını siktiniz ülkenin.
  • yiyin efendiler yiyin...
  • 4 dakikalık reklamda 5 saniye gösterilmeyen thy'nin vermiş olduğu aptalca reklam.

edit: teşekkürler 1 sayfa küfür yedim reklam videosu değilmiş.
    beynim 5 milyon doları görünce otomatikman reklam olarak yorumlamış.

eğer sadece kısa filmse yüz kat daha aptalca bir durum.
  • savunmak adına söylemiyorum fakat basit bir mantık yürütüyorum. bu iş 5m usd olabilir. işçiliğe odaklanmışsınız fakat teliflerden bahsetmemişsiniz.
    hemen her karakterin telif hakları vardır ve bunun bedeli özellikle abd sınırlarında bu işi yapmak isterseniz gerçekten çok çok yüksek olabiliyor.
    malum, hukuk ve marka koruma kanunu orada çok sağlam.

normal bir kabin içi tanıtım videosu olsa daha iyi olurdu. ben bunun tutacağını sanmam.

edit: kardeşim saçma sapan mesaj atıyorsunuz. lütfen biraz telif haklarını araştırın. tamam her kurumu eleştirelim, her kuruma çözüm önerileri sunalım ama mantık dahilinde bunu yapalım. boş boş cümle kurmayı ne çok seviyorsunuz.

edit 2: @ben bir karpuz agaciyim uyardı. "seslendirmeyi yapan kişiler karakter oyuncuları".
  • 5 milyon dolar eder mi bilemem ama izlerken eğlenceliydi...
  • yine kandırılmışız anlaşılan.

bu 5m dolares'in ne kadarı reklam bedeli, ne kadarı arpa ona bakmak lazım.
  • öncelikle aydınlatmak için yazıyorum, bu bir reklam filmi degil kabin içi safety demo yani guvenlik önlemlerinin anlatıldığı uçuş oncesi kısa video. sonralıkla ben beğendim gayet ilgi cekici olmuş, normalde kimse uçuş oncesi demoları izlemez ama bu tarz ilgi cekici filmler yolcunun ilgisini çeker ayrıca uçakta yasanan o stresli atmosferi yumuşatmak içinde gayet güzel bir çalışma( suan elimde bilimsel veri yok ama uçağa binen insanların cogunda uçuş oncesi ve sırasında uçuş korkusu görülmekte, özellikle bebelerde).
    sonuc olarak bence basarılı, 5 milyon doları , kendi vitaminsiz maaşlarınızla degerlendirmek yerine milyar dolarlık şirketlerin bütçeleriyle degerlendirirseniz daha saglıklı olur sizin adınıza.