şükela:  tümü | bugün soru sor
 • thy'nin 20.02.2018 tarihli 12.40 berlin uçağını kaçırmamız vesilesiyle öğrendiğimiz uygulamadır. tekrar bilet almak istediğimizde sadece gidiş değil gidiş-dönüş uçak biletinin yandığını öğrendik. yani uçağı kaçırdık diye dönüş biletinin üstüne yattılar. yeni gidiş bileti alsak bile dönüş biletine çöküyorlarmış. diğer firmalar nasıl yapıyor bilmiyorum ama bu düpedüz ahlaksızlık.
 • şimdi şöyle bi durum var arkadaşım, sen gidiş-dönüş bilet aldığında ödediğin fiyat o iki uçuşun gruplandırılması sonucu oluşan bir indirimli fiyat olmuştur, zaten iki bilet için sana tek pnr vermişlerdir. onları ayrı ayrı düşünmek yerine tek bir bilet gibi düşünmelisin.

  edit; yetkili değilim. yorumumdur.
 • kurnazlıkları saymakla bitmeyen başında bulunan türk ibaresini haketmeyen,başka ülke vatandaşlarına bu tür olayları yaşatmayan her türlü sıkıntıyı kendi ülke vatandaşına yaşatan havayolu şirketi’nin kurnazlığıdır.
 • şimdi şöyle bi durum da var mı acaba arkadaşımın arkadaşı...

  adam gidişi değil de dönüşü kaçırsa...
  gidiş-dönüş aldığı için indirimli ödediği gidiş biletinin, indirim oranını geri mi isteyecekti firma?

  buyrun...
  süreniz 45 saniye.
 • geçenlerde yabancı biri için bir bilet baktık. gidiş biletinde bir ücret çıkıyor ancak donüş bileti 0 usd yazıyordu sitede.
  aynı mantık sanırım. bence saçma ama işler böyle yürüyor sanırım.
  ancak nasıl üzerine yattığını anlamadım berlin e gittiğinizde o uçağa binmek isteseniz binemiyor musunuz ? yoksa iptal mi etmek istediniz ?
 • thy degil, dünyadaki bütün havayollarının uyguladığı "kurnazlıktır". cogu firma gidiş dönüş biletlerini tek gidiş biletten daha ucuz yapar, ve insanların gidiş dönüş bilet alıp tek yön olarak kullanmasını engellemek için de uçuşlardan birisine binilmediğinde tüm bileti iptal eder. thy ile alakalı bir sıkıntı değil.
 • (bkz: ignorance is bliss)

  tanım: boş bir önermedir.
 • --- spoiler ---

  edit: hakkınızı elbette arayın ama öncesinde mal veya hizmet alırken neyi onayladığınızı bilin. bilinçli tüketicilik zarara uğradıktan sonra hakkını arama süreciyle başlamıyor, hizmet veya mal almaya karar vermeyle birlikte başlıyor. birkaç gün önce aldığım ve aşağıda detaylarını anlattığım uçak biletinin açıklamalarındaki ilk maddeyi yazıyorum:

  "biletinizde yer alan uçuşların sıralı olarak kullanılması gerekmektedir. söz konusu uçuşlardan herhangi birine katılmamanız halinde, dönüş parkurlarınız da dahil olmak üzere devam uçuşlarınızın tamamı sistem tarafından otomatik olarak iptal edilmektedir."
  --- spoiler ---

  bir çok insanın haberdar olmadığı bilet kurallarından biridir aslında. kurnazlık da değildir. biletin koşulları arasında yer alıyordur o açıklama. aktarmalı yolculukta uçuşun başlangıç noktası yerine ikinci ayağından katılmaya çalışıp isyan eden tanıdıklarım oldu.

  daha dün gidiş dönüş biletimin gidiş ayağını kullanmamaya karar verdim. daha önceki deneyimlerimden ders aldığım için thy çağrı hattını aradım ve elektronik bilet numaramı vererek gidiş ayağını silmelerini istedim. sanırım yolculuk tamamlanınca sembolik de olsa bir ödeme yapılacak fakat ödemeden ziyade dönüş biletimin yanmamasını garanti altına almak için bilgilendirdim şirketi.

  lufthansa, lot, emirates ve tarom'da da benzer şekilde gidiş dönüş biletimin tek ayağını kullandım daha önce. takilmaca66'nın uyarısından sonra bunun tüm bilet kategorileri için böyle olduğunu eklemem gerekiyor. ayrıca bunu meşru ya da adil gördüğümü söylemedim bu bir iata (the ınternational air transport association) kuralı ve neredeyse tüm şirketler tarafından bu şekilde uygulanıyor. tüketici hakları konusunda çok duyarlı bir arkadaşım amerika uçuşunda bu durumdan mağdur olduğu için uzun soluklu bir mücadele verdi. daha önce farklı sektörlerdeki şirketlere açtığı davaları kazanmış bu adam bilet ücretini geri alamadı. siz yine de şansınızı deneyin, mücadele etmek iyidir.
 • havacılıkta böyle çok adam sikme politikaları var ve işin kötü yanı bazı mallar sırf havacılık hakkında bilgi sahibi olduğunu ispatlamak için bu kuralları savunuyor.

  sen gidiş dönüş biletini almışsın, gidişe binmedin diye dönüş uçağına binememenin nasıl bir mantığı olabilir?
 • birkaç hafta önce biraz daha farklı bir versiyonunu tecrübe ettiğim bir olaydır.
  en ucuz kategoriden aldığım gidiş-dönüş uçak biletinin sadece gidiş biletini değiştirmek istedim fakat değiştirilemez olduğu için internet üzerinden sistem izin vermedi. bilet hiçbir şekilde (gidiş-dönüş olarak da) değiştirilemiyor idi. müşteri hizmetlerini aradım, gidiş biletini değiştirdiler, ufak bir iade de aldım, dönüş bileti yerinde kaldı.
  yanlış hatırlamıyor isem, müşteri temsilcisi uçuştan önce arandığında bu işlemin yapılabildiğini söyledi. yani diyelim ki uçağa yetişemiyorsunuz, arayınız efendim.