şükela:  tümü | bugün
  • ek [2]: olay şu şekilde özetlenebilir; "türk havayolları'nın gerekli izinleri alınmış ve daha öncesinde de pek çok kez yine thy tarafından kabul edilmiş olan duygusal destek köpeğini kendi çalışanlarının keyfi kararıyla kabul etmemesi"

ek [5]: teşekkür.

konu çözüme ulaşmıştır. arkadaşlar nezdinde iletilen mesajı paylaşıyorum.

ek [6]: kaynak ve bilgilendirme

--- spoiler ---
    her birinize tek tek tesekkur etmek istiyorum. gosterilen ilgi ve destege halen inanamiyorum.

destekleyen desteklemeyen, paylasan paylasmayan, uzun uzun okuyup tepkisini belirten, zaman ayirip mesajlar gonderen, hic tanimadiklari bizlere baglantilarini kullanip care bulmaya calisan herkese, hepinize en icten ve samimi duygularimla tesekkur ederim. cevremizde sizin gibi insanlar oldugu icin cok sansliyiz. hicbir zorunluluk olmadan gonullu gosterdiginiz bu caba, hedefine ulasti. new york thy ofisinden aradilar ve aksam ucagina yer verdiler.

ulkemize donuyoruz.
    --- spoiler ---

ek [3]: konuya doğrudan dahil olan biri değilim, sadece thy tarafından mağduriyetin ortadan kaldırılmasını bekleyen bir destekçiyim, bilginize. ancak, çözüm üretilmesine dair -thy tarafından- mesaj gönderebilirseniz konuyla ilgili arkadaşların iletişim bilgilerini paylaşabilirim.

ek [4]: sözlüğü bir şikayet iletim aracı olarak kullandığım için konuyla ilgili rahatsızlık duyan arkadaşlardan özür diler, şahsım adına tekrarı olmayacağının garantisini veririm.

(bkz: duygusal destek hayvanı)

yukarıdaki açıklamaya istinaden olayın çözüme kavuşmasını arzu eden bir yazar olarak olayın detaylarını aşağıda aktarıyorum.

soru: burada thy nezdinde konuyla ilgili yardımcı olabilecek birileri var mıdır?

--- spoiler ---
    türk hava yolları bilginize:

esimle birlikte yillardir amerika'da yasiyoruz. profilimden de gorebilirsiniz ben reklam yazariyim. esim selin de new york ve harvard universiteleri bunyesinde egitim veren bir matematik profesoru. yaz okulu baslamadan tatilimizin kisa bir bolumunu gecirmek uzere duzenli olarak turkiye'ye yolculuk ediyoruz. havayolu sirketi olarak da ilk ve cogunlukla tek tercihimiz, direkt ucus olmasi sebebiyle turk hava yollari.

bu arada ailemizin diger bireyini tanitayim. bizimle birlikte yasayan 4 yasinda bir kopegimiz var. pi. kendisi minik boyutlu bir fransiz bulldog'u. uysal, agzi var dili yok bir hayvan.

pi, selin'in sertifikali duygusal destek kopegi. tum evraklari tamam ve amerika'da restoranlara dahil onunla giriyor. sorana gosteriyoruz ve icten bi gulumsemeyle pi'nin kafasini seviyorlar. ailemizin ayrilmaz bir parcasidir kendisi. hatta ben bile pi'den sonra tabloya katildim.

yillardir bu kopekle beraber ucagin kabin kisminda seyahat ederiz. butun belgeleri tamamdir. daha onceden esim ve benle birlikte 5 kez seyahat etti. elimizde thy tarafindan gonderilmis ayni belgenin onayli, “approved” olduguna dair teyid emaili de var. dedigim gibi hicbi seyin bir onceki ucuslarimiza gore eksik ya da farkli olmadigi bir durumdan bahsediyoruz,

dun, 25 mayis 2018 oglen saat 12:30 ny-ıst ucagina check in yapmak icin saat 10:30 sularinda jfk havalimanina gittik. sirada kisa bir sure bekledikten sonra kontuara cagirildik. next passenger please… pasaportlar verildi. kopek var diye belirttik. evraklar alindi ve belli ki supervizore gidildi. butun olay bundan sonra kopmaya basladi.

1. once bize evraklari kabul edemeyecekleri soylendi. nedenini sordugumuzda bunu resmi bir evrak olmadigi, antetli kagit olmadan bakmaya bile tenezzul etmeyecekleri, gayet terbiyesiz sekilde ıngilizce belirtildi. ustunde imzasi, sicil numarasi her bilgisi olan kagidi antetsiz diye kabul etmiyorlarmis. daha once de antetsizdi, ayni kabul edilen dokuman. orda telas icinde psikologa ulasip rica minnet sekreteri vasitasiyla antetli kagidi edindik.

2. antetli kagit geldikten sonra sibel denen kisi (soyadini guvenlik nedeniyle vermek istemedi ama new york thy sibel diye kime sorsaniz gosterir diye ekledi) karimi sozlu olarak yalancilikla itham ederek evlilik nedeniyle soyadi degisikligini dahi sorguladi. karimin hungur hungur agladigini ilk defa ben orda gordum. caresizlikten ne yapabilecegimi de bilemedim inanin bana. bu sozde yetkili kisi psikolog'un yetkinligini dahi sorguladi, bir profesyonelin yazdigi inglizcenin yanlis oldugunu one surdu. artik karim hickiriyordu konusmaya calisirken. dusunebiliyor musunuz? duygusal destek kopegi diyoruz. daha once ayni belgenin onaylandigini, kantilarini gostermeye calisinca da daha onceki ucuslar beni ilgilendirmez gibi munferit kararlara bagli laflar etti. butun bunlar once kontuarda, sonra telefon uzerinden oluyor.

3. ardindan pilot ve kabin gorevlileri geldi. aglayan karimi goren pilot bey yardimci olmaya yeltendiyse de cuneyt denen bir diger turk gorevli biz ilgilenicez diye gonderdi adami. sonra sozlu olarak gaddarlik devam etti. bir sonraki ucaga fark odeyerek binebilecegimizi, o sirada sehre gidip! kafes alirsak bagaj olarak sayabileceklerini soyledi. karim hickiriklar icinde son bir enerjiyle "ama bu kopekler kisa burunlu, kafeste kargo bolumunde o kadar uzun yolculuga dayanamaz" diye belirtmeye calisirken karsilastigimiz cevapla artik nasil bir kafayla mucadele ettigimizi anladim: "her kopek olecek diye bir sey yok."

duygudurumu bu kopekle yakindan iligli bir insana soylenen bu laf beni inanin derinden yaraladi. "ne?" demekten baska bi ses cikamadi agzimdan. karim bana sarilmis aglarken, ucagin kapatildigini haber bile vermeden gittiler. kontuarda kalan kurnaz rahman (turk degil ama soyadini vermedi tabiiki) bize aksam 7'deki ucak icin kisi basi 1130 dolar farkla bilet satmaya calisiyordu. o da 5 dakika icinde karar verirsek tabii. "yoksa 260 dolar daha articak bakin" diye ekledi.

simdi gercekten duruma bakalim… havayolu kurallarini biliyorum, havaalaninda yer hostesi ve guvenlik gorevlisi olarak gorev yaptim. evcil hayvanlarin ucak kabinine kabul edilmemesi durumu olabilir. ornegin bu durum ucak tipine gore degisiklik gosterebilir. ucakta baska evcil hayvan olabilir. ucakta alerjisi olan bir yolcu olabilir. yer gorevlileri ya da ucus gorevlileri kopegin davranis bozuklugunu gorup kabine almayi reddetme hakkina sahiptir. hepsinen bilincindeyim ve son derece saygiliyim. ama 25 mayis’ta bunlarin hicbirisi soz konusu degil. onlerinde duran kopege “kopek nerde” diye soracak kadar sakin ve kucuk bir kopekten bahsediyoruz. ve yukardaki sebeplerden hicbiri de bize sebep olarak verilmedi. daha once kabul edilmis, onaylanmis evraklarin anteti yok diye rapor yetersizligi olarak one suruldu ve ucaga alinmadik. durum munferit bir kararla bizim maddi manevi zarara ugratilmamizdan ibarettir. sikayetimize merkezden email yoluyla verilen cevap da "inceleme sonucunda raporun yetersiz oldugu" kararidir. ayni kopek icin ayni psikologdan gelen ayni raporun ayni thy tarafindan onaylandigini belirtmis miydim? elimizde thy tarafindan onaylandiginin emaili var. ekleriyle beraber. emsal niteliginde.

su anda new york'ta kaldik. araftayiz. maddi, manevi olarak zarar gorduk ve gormeye de devam ediyoruz. ıki kisinin munferit davranisinin koca bir aileyi, gerek bizimkini gerekse thy ailesini nasil uzebilecegini en onden izliyorum. biletimizin yanmasina mi uzuleyim, yil boyu bekledigimiz ve bunun icin terdoktugumuz tatil gunlerimizi yemelerine mi hic bilmiyorum. durum bu. onumuzde belirsiz bir surec var. 7 gune cevap verilir gibi afaki bir laf edildi. ne yapabilecegimi inanin bilemiyorum.

musteri iliskilerini her aradigimizda yeni bir dosya aciliyor. iki gunde 3 dosya ettik bile. bir yetkiliye ya da karar verecek kimseye ulasamiyoruz. thy new york sibel’e (kime sorsaniz gosterir) yetkiliyi sordugumuzda “yok oyle biri” diye haykirdi sagolsun. caresizlik ne cirkin bir his di mi? para odeyerek bu hislere dusunce daha da bi acaip. hayat daha beterinden saklasin ama kimseyi de bu duruma dusurmesin.

degerli zamaninizi ayirip buraya kadar okuduysaniz en icten duygularimla tesekkur ederim. paylasabilirseniz belki yardimci olacak birisi cikar.

sizden de en kisa sure icinde haber bekliyoruz türk hava yolları .#thy #turkishairlines #emotionalsupportanimal #frenchie #jfk #nyc
    --- spoiler ---

edit
    [1] metin düzenlemesi
    [2] özet
    [3] açıklama ekleme/düzenleme
    [4] ekleme
    [5] teşekkür
    [6] kaynak ekleme
  • çok enteresan bir durum.
    gelecek olan yorumları merakla bekliyorum.

ama hiç kimseye zararı olmayan ve şahsın yanında olması doktor raporuyla şart olan evcil hayvana ve sahiplerine yapılan bana göre büyük saygısızlık.

edit: doktor raporuyla alerjisi olan raporunu uçuştan önce havayollarına sunar. standart prosedür budur. havayolu uçuş listesini kontrol eder ve eğer köpek alerjisi belgesi taraflarına sunulmuşsa bunu bildirir. böyle bir belge var isede köpek sahibi başvuru yapmadan önce bu bilgi sahibe iletilir ve uçağa köpeği alamayacakları belirtilir.

burda olan olayda ise son raddeye kadar hiçbir engel yokken, son dakikada insanları mağdur etmişler. ayrıca terbiyesizliginiz çok ileri boyutta. duygusal destek köpeği sahibi olması sizi asla ilgilendirmez. kompleksli ve başkalarının hayatını kıskanan bir takım insanlarsınız. bizim burda köpeğe köpek denir aşağıda "it" diye asagida sayıklayan insan. fakir ve varoş bir cevrede olmanızın acısını ne köpeklerden ne de sizden maddi olarak üstün insanlardan çıkartamazsınız. gidin tanrıya sorun sebebini ya da ana babaniza.
    sadece gülüyorum. bir miktar da aciyorum.

önyargısız insanlar için de şunu söyleyeyim duygusal destek köpeği bir nevi fiziksel engelli insana verilen refakatçi köpeğidir. olmazsa olmaz yani onlar için.
    aşağıda acımasızca ve bilip bilmeden yorum yapanlar için ilber ortayli nın meşhur bir sözü var. vicdansız kalbi kararmış insanlarsınız.
  • doktor raporuyla alerjisi olanlar ne olacak?
  • psikolojik problem yaşamış ve tadevi görmüş biri olarak söylüyorum. duygusal destek köpeği nedir amk? yani bu mu çözüm. neden doktora gidiyoruz neden tedavi görüyoruz hayatımızı tek başımıza idame ettirebilmek için. bu arada zaten doktor tavsiyesi değil psikolog tavsiyesi.
  • size hak verirken, çıtkırıldım olduğunuzu söylemeden geçemeyeceğim olay..
    koca koca adamlarsınız, duygusal destek köpeği ne moruk?
    yarın bi gün eşin bi yakınını kaybedecek köpek ile mi teselli olacak?
    thy nin yaptığı büyük bir yanlış, antetli kağıt mevzusuna gelince de profesör denilen insanların yapmayacağı türden bir hata. üniversite de marketing management dersinin ilk vurguladığı şey antetli kağıt ve önemi idi.
    rez puanım: 5.5/10
  • yine kendini dünyanın sahibi sanan sözde yetki sahibi kişilerin, diğer kişileri çıldırtması durumudur. ayrıca, zaten görünüşte kurumun haksız olduğu bir durumu anlatırken "ağlama" kısmının böyle göze sokulur gibi yazılması olaydaki gerçekliği ve çaresizliği arttırmıyor aksine azaltıyor.