• turbanli pilotumuz olsun diye kasmadılarsa kayirmadilarsa bir sorun yok.

yalniz arabistanda bu işi yapamazdı bilgisi olsun. islami açıdan yasak.
  • en son thy’de pilot olmak için mühendis kökenli bir lisans diplomanız olması gerekiyordu. hayrola?

edit: gelen mesajlara göre bu şart 4-5 yıl önce kalkmış. google üzerinde şartname değişimi ve tam tarihini aradım ama bulamadım. galiba toefl isteği de 2012 yılında kalkmış.

bir iki kişi ise türban takıyor diye böyle bir sual sormuşum sanmış, allah akıl fikir versin. mühendislik şartı aranmasının kendi içinde bir mantığı vardı değil mi?
  • türban mesele değil de pilotaj bölümü, astronomi ve uzay bilimleri ve mühendislik harici bölümlerden pilot yetiştirilmemesi gerektiğini düşündüren hadise.
  • hakederek gelmiştir temennisinde bulunuyorum.

bazı arkadaşlar 'uçak kullanmayı bilmese milyonluk uçağı ve 300 yolcuyu emanet ederler mi?' demiş. biz değil ama bazı ülkelerde devlet yönetmeyi bilmeyenlere 80 milyon vatandaşı ve vatanı emanet ediyorlar, uçak neki. biz değil bağzı bağzı ülkeler.
  • kullandığı uçağa binmek istemeyeceğim kadın pilottur.

nedeni ise, bunlar artık türbanı ideolojik meta yaptıkları için türbanlı bacıları bir yerlere gelsin diye liyakatın kafasını gözünü yardıkları için bu kadının sadece başarılı olduğu için bu ünvanı aldığını sanmıyorum, güvenmiyorum. okullar türbanlı akademisyenlerle dolu, ben görece yüksek bir mevkide türbanlı görünce kesin torpillidir, akp ilişiği vardır demekten alıkoyamıyorum kendimi. nitekim bunu çok gördük. kendilerinin yarattığı algı bu.
  • şahsen uçurduğu uçakta olmak istemem. çünkü siyasi konjonktürün nimetlerinden yararlanmıştır.
    akp döneminde gerçekleşmiştir. liyakati tartışılır.
  • işini layıkıyla, en iyi şekilde yapiyor ve oraya yine layıkıyla, kendi çaba ve emekleriyle geldiyse dini, görünüşü sorun olmaz ancak thy nin ve kartal imam-hatip in ne olduğunu herkes biliyor.
  • türkiye ve özellikle sözlü mükakatla geçilmiş bir sınav? sonundaki başarı sadece ve sadece o kişiye ait?

edit: özelden mesaj atanlar için, tamam arkadaşlar siz bu ülkede hala mülakatların düzgün gittiğine inanmaya devam edin.gitmediğini biliyor ve sırf kapalı birisi konunun öznesi olduğu için mi çomar mode açıyorsunuz yoksa hayatınız o mode çevresinde geçtiği için mi a haber şeklinde mesajlar atıyorsunuz acaba
  • öncelikle, dil mezunu birinin pilot olabilmesi türkiye’ye gerçekten çok ama çok yakışmış. adeta aynamız olmuş bir hareket.

thy’nin amsterdam kazasını inceleyiniz. o kazada bir facia olmadıysa, bunu tamamen pilotların beyinlerine ve pozitif bilimlere olan kabiliyetlerine borçluyuz. bir başka efsane örnek de, havada motorları duran uçağını planör gibi kullanarak hudson nehrine indiren chesley sullenberger isimli pilottur. kendilerinin ingiliz dili ve edebiyatı mezunu olmadığına eminim.

gözümde air koryo’dan beter bir duruma düşen sevgili thy, umarım bir gün bize pilotları ve uçuşlarının bilgilerini açar. kaza anında checklisti takip edeceğine ayetel kürsi okuyan bir tipin uçağına binmemek için bir şansımız olmalı çünkü.
  • affedersin küçücük kokpitte kendi nikahında olmayan yüzde 99 erkek olacak bir kaptan pilotla sen de 4 saat ben de 10 saat tek başına kalacak. bunun nesi islama uygun? bu helal mi şimdi?
hesabın var mı? giriş yap