şükela:  tümü | bugün
  • plc leri programlamak için harika bir program. avrupa birliği tüketici mahkemesinin aldığı karar gereği 2015 in sonunda piyasadaki bütün plc'ler bu programı destekler hale gelecekler.
  • sadece siemens plc leri adam gibi programlasa yetecek olan program.
    bana göre simatic manager ın yerini performans ve yetenek açısından yakalayamamıştır.
  • (bkz: totally integrated automation)

siemensin tüm otomasyon süreçlerini tek bir yapı altında toplamaya çalıştığı sistem. eski yazılımlara göre kullanımı çok kolay ve eğlencelidir.
  • totally integrated automation. versiyon 11 ile çıkan şu an versiyon 13 de olan siemens proğramı.çok büyük sıkıntıları var.imkanı olan uzak dursun en az 3 sene.ama bunun yollarını da siemens kapatıyor.çeşitli panelleri piyasadan çekerek veyahut fiyat politikası ile insanları tia'ya zorluyor.
  • ekim ayında v14 versiyonu çıkacaktır.
  • v14 versiyonunu beklediğimiz efsane program
  • hmi, plc ve scada arayüzleri ile aynı program çatısında geniş çaplı bir otomasyon projesi tasarlanabiliyor. yan program açmadan tek çatı altında yazılıma imkan vermesi ve elinizde plc ve hmi olmadan simülasyon kurup deneyler yapmanızı sağlayan muhteşem program.
  • ne v13 ne de v14 henüz windows 10'a kurulmamalıdır. çalıştıran şanslı kişiler olsa da başınıza gelebilecek olanlar

- plcsim tia portal'la iletişim kuramaz
    - tia portal ile plc'ye program atamazsınız
    - automation license manager dll hatası verir (windows 10 güncellemesi sonrası)

kurarken dikkat edilmesi gerekenler :

- tia portal ve wincc v13 kurup update 9 yaparsınız
    - plc sim v13'ü sonradan yüklemeye çalıştığınızda tia portal daha güncel sürümde diye yüklenmez. ısrar ederseniz çalışan sistem sağını solunu şaşırır.

lan bir gsm modüle 500 euro isteyip dünyayı zkerken iyi, nerde windows 10 desteği insafsızlar ?
  • iki adet s7-1200 plc'yi put ve get komutları ile haberleştiremediğim program.

simatic manager'ı açıyorum iki adet s7-300 plc'yi usend ve urcv komutları ile haberleştiriyorum.
    daha sonra bunu tia portal ile deniyorum çalışıyor fakat put ve get komutlarına geçince hiçbir etkileşim yok.
  • çok kötü bir yazılım. plc'den soğudum resmen. öf.