şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 4 haziran vakası, tiananmen katliamı olarak da bilinen tiananmen meydanı olayları; 1989 yılının 15 nisan-4 haziran arasında beijing'in tiananmen meydanı'nda yaşanan protesto gösterilerini ve ardından gelen kanlı bastırmayı ifade eder. gösteriler sonucu, gerçeği yansıtmayan resmi kaynaklara göre 200-300 arası, öğrenci örgütlerine göre ise 2000-3000 arası ölüm gerçekleşmiştir.

  20. yüzyılda tiananmen meydanı'nda protesto gösterileri alışılmadık şeyler değildi.** özellikle beijing üniversitesi öğrencileri, yönetime tepki gösterecekleri protesto gösterileri düzenleyecekleri zaman tiananmen meydanı'nı seçiyorlardı. fakat bu kez durum biraz daha farklıydı. hem ekonomik ve siyasal reformların daha ileri götürülmesini isteyen aydınlar ve öğrenciler, hem de toplumsal ve siyasal reformlarda aşırıya kaçıldığını düşünen kent sanayi işçileri gösterilere katılıyorlardı.

  gösterileri tetikleyen mesele, çkp eski genel sekreteri hu yaobang'ın ölümüydü. ölümünden iki yıl önce "reformların hızlılığını ve mao'cu düşüncenin aşırılıklarını" sertçe eleştiren genel sekreter, deng xiaoping ve çkp tarafından dışlanarak, zorla istifası yayınlatılmıştı. istifası aynı zamanda itibar zedeleyici bir özeleştiriydi. çkp'nin bu sindirme politikası, 1919 yılında hu yaobang'ın ölümüyle yas tutmak ve eski genel sekreter için "iade-i itibar" talebinde bulunmak için öğrencileri tiananmen meydanı'na döktü.

  başlangıçta büyük çaplı olmayan olaylar, polisin öğrencilerle karşı karşıya geldiği haberiyle daha fazla katılımlı bir protestoya dönüştü. ertesi gün ulusal bir gazetede deng xiaoping imzalı bir makale "öğrencileri iç karışıklık çıkarmak"la itham ediyordu. bunun üzerine gösteriler iyice alevlendi ve yaklaşık 50.000 öğrenci pekin'de sokaklara döküldü. gittikçe tırmanan tansiyon öğrencilerin "basın özgürlüğü", "siyasal reform" ve "deng xiaoping'in iktidarına son verilmesi" gibi istekleriyle devam etti. başlangıçta öğrencilerden oluşan protestocular, siyasi düzenin çürüklüğünden bahsedilmeye başlandığı bu noktada işçi kesimiyle birleşip protestoya devam etti. 13 mayıs'ta binlerce öğrenci açlık grevine başladı. 19 mayıs'ta, grevin 7. gününde, çkp genel sekreteri meydana gelerek bir konuşma yaptı ancak uzlaşma sağlanamadı. 20 mayıs'ta sıkı yönetim ilan edildi ancak protestocular ordunun pekin'e girmesini engelledi ve bunun üzerine ordu geri çekilme emri aldı. açlık grevinin 3. haftasında, 3 haziran günü 22:30'da ordu meydana bağlanan farklı kollardan zırhlı araçlarla ve süngü takmış birliklerle hareket etmeye başladı. ertesi sabah 5:40'ta meydan bomboştu.
 • bbc haber servisi - tiananmen meydanı raporu

  buna olay diyenin alnını karışlamak lazım, bildiğiniz düpedüz katliamdır. gençlerin silahlı piyadelerin karşısında the internationale marşını söyleyişi unutulmaz.
 • çin'in, önceki haline nispeten, bireysel haklara dair gevşemenin sağlanmasına yol açan olaylardır.

  bu olaylarda otoriteyi en çok korkutan sıradan vatandaşın yeter tepkisini ortaya koymasıdır. hala kim olduğu bilinmeyen bu çin vatandaşı olaylara müdahele edecek tankların önüne spontan olarak çıkmış ve tankın önünde durmuştur. tank manevra yaparak adamdan sakınmaya çalışmış, adamsa tekrar tankın önüne geçmiştir. sonunda da tanklar durmuştur. burada otorite için korkutucu olan tepkiyi koyanın sıradan vatandaş olmasıdır. zaten, resimde de görüleceği üzere, elinde pazar filesi ile işinden çıkıp evine dönmekte olan bir vatandaştır bu.

  bu meçhul sıradan vatandaş, olayların simgesi olmuştur. fotoğrafı ne zaman görsem içimde birşeyler kıpırdar; bir gün derim, bir gün gelecek ve hiçbiriniz bir daha kendi menfaatleriniz için insanların kaderlerini tayin edemeyeceksiniz...

  ...

  bir deyişle bitireyim de tam olsun:

  cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir
 • tahrir meydanı'nda yaşananlara tanık oldukça bir benzerinin yaşanmasından korkulan katliam.
 • (bkz: watching tv)
 • 25. yılında komünizme yani özgürlüğe inancımız devam ediyor. http://www.wsj.com.tr/…606022483526420.html#slide/1
 • hakkında şöyle bir iddia var, doğruluğunu yanlışlığını bilenler anlatsın. ama doğruysa bayağı komik: afrika'dan çin'e üçüncü dünya dayanışması ayağına getirilen eksçenc öğrencilerine karşı başlatılmış ırkçı protestoların devamı olduğu iddia ediliyor ciddi ciddi.

  http://en.wikipedia.org/…african_protests#aftermath
 • belki de gezi parki direnisi gerektigi kadar devam edebilseydi bir benzeriyle karsilasilacak ve butun dunyaya koca bir leke olarak tarihe gececektir, mamafih bir benzeri olmadan da gectik ama.
 • cin'de hatirlanmasi zor bir olaydir. cinli bir film yapimcisi sokakta karsilastigi insanlarla tiananmen meydani katliami'nin -bugun gibi- yil donumunde roportaj yapmis. cogu kisi cin'in asiri kontrolcu devlet yapisindan dolayi cinlilerin yasananlardan haberdar olmadigini dusunse de, video insanlarin manevi olarak aslinda ne kadar yara aldigini gosteriyor. bunun yaninda insanlarin bastirdiklari tepkileri suregelen drami ve korkuyu ortaya koyuyor.

  buradan izleyebilirsiniz: https://vimeo.com/44078865