şükela:  tümü | bugün
 • hirudo medicinalis. pek çok kuzeni de tıbbi anlamda hatırı sayılır derecede iş görebilen bu canlı camianın büyük abisidir. biyolojisi bu kadar basitken üremeye bu kadar zor ikna edilen pek az türden biridir. doğru değişkenlerle, gerçek bir uzman tarafından tatbik edildiğinde tükrük salgısında bulunan 200 civarı enzim ile deva olamayacağı dert sayısı azdır...
 • bazen ilacin, teknolojik alet ve edevatin yeterli gelmedigi yerde hayat kurtarma gucune sahip suluktur. inanilmaz gibi gorunse de modern tipda yeri gayet saglamdir.... gecenlerde bir gazetede kanser nedeniyle dili kesilen ve yapay dil takilan bir hastanin dilinde sisme ve morarmayi onlemek icin hastanin diline yerlestirilen suluklerin kirli kani emerek yapay dilde yeniden dolasimi saglamasi sonucu hastaya yasama sansi tanimalari buna bir ornektir.
 • bu sülüğe borcum var.

  8-10 yaşlarındayken sağ el avuç içimde bir siğil vardı. köyde dede ziyaretinde iken bir büyüğümün "iyi gelir" tavsiyesi üzerine ormana dalıp bu sülükten bulmuştum. avuç içimde yaklaşık 3-4 saat beklettim. siğil yavaş yavaş inip iki gün sonra tamamen kaybolmuştu.
 • son dönemde tıp doktorlarının aldıkları eğitim sonrası yöneldikleri yeni tedavi mecrasıdır, ancak uygulama olarak hayli eskidir.

  sülükler toplumda layık oldukları değeri görmek şöyle dursun. hakir görülen, aşağılacıyı benzetmelere özne olan, adı duyulduğunda yüz buruşturulan minik fedakar sağlık neferleridir.

  efendim sülükler insan vücudun tamamına uygulanabilen soluncanımsı hayvanceğizlerdir. sorunlu bölgeyi kendileri bulmaları evladır ama uygulayan kişinin deriye attığı minik kesikler ile kanayan bölgeye kolayca uygulandıkları da olur.

  sülükler iç güdüsel olarak toplar damara yapışır, ben dişleri var sanıyordum ama yakarak damara girer oradaki kirli kanı emüklemeye başlar. o minicik şey emdikçe semirir semirir koskocaman olur. bir yandan emerken diğer taraftan da kendi bünyesindeki enzimleri zerk etmektedir. bu enzim içerik olarak son derece zengindir, yüzden fazla faydalı içerik bulunmuştur. kanı sulandırmaktan tutun kırışık önlemeye kadar her şeye iyi gelir.

  can hıraş bir biçimde pis kanı emükleyen sülük bu sırada terler, o suyu alıp yüzünüze sürdüğünüzde cildinizdeki olağanüstü değişimi çıplak gözle görebilirsiniz.

  kanla şişen sülük kendini bırakır, eğer güvenilir bir yerde yaptırıyorsanız o sülükler çöpe atılır, kötü yerlerde küle atılıp içtikleri kan kustururukup yeniden kullanılabilirmiş. bana bu uygulamayı yapan kişi sülük eğitimini ruslardan alıyor, rusların son dönemlerde kan emen sülüklerin öldürülmeyerek kök hücre çalışmaları yapıldığını söylemişti. ayrıca sülüğün tuttuğu yerden vücudun meridyenlerini de söyler mesela yüze uygulandığında sülük böbrek meridyenine yapıştı diyebilir, yüzde de böyle cenahlar varmış.

  genetikçi araştırma görevlisi arkadaşlarım sülükler hakkında sıkı bir araştırma yaptılar zengin gen havuzuna sahip sülüklerin faydası daha fazla.

  diğer taraftan sülüğün içinde bulunan enzimlerin kimyasal karşılığı varmış ama 2 şey var ki bunun tıbbı karşılığı yokmuş. bunlardan biri ömür boyu büyümeye devam eden kulak ve burun organlarına uygulandığında bu şekilsiz büyüme duruyormuş ve bir de kemik ödemini de bir tek sülük alabiliyormuş.

  demi moore sıkı bir sülük tedavisi hastası mutlaka bunu yaptırıyor araştırabilirsiniz.

  sülük emdiği yeri bıraktıktan sonra akan kanı o bölgeye yaymak da ayrıca bir şifa kaynağı...

  uygulama sonrasında tatlı tatlı kaşınma hissedeceksiniz, bölgeye kırmızı kantaron yağı sürmek iyileşme sürecini hızlandırıyor ve kesinlikle iz kalmıyor.

  canım sülükler hepinizi çok seviyorum...