*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bakıyorum tıp okuyanlara varsa yoksa ezber. kitapları açıyorlar okuyorlar ezberliyorlar. bir hastalığın latince adı, belirtileri, tedavi şekilleri vs ezberle oldu bitti. hayır kafayı yoğun olarak kullanma adına bir şey yok. şöyle müthiş matematiksel hesaplamalar yapıp ardından bir takım çıkarımlar ve analizler yaparak bir problemi çözme adına hiçbir şey yok. varsa yoksa ezber. türkiye'nin en önemli zekalarını tıp alanında kaybediyoruz. tıp'a giden o türkiye'nin sayılı öğrencileri, tıp yerine elektrik, makina,bilgisayar ve bilimum mühendislikleri seçselerdi türkiye şu anda müreffeh ülkeler seviyesinde başı çekerdi. tıp bölümü gayet açık ki artık sözel bölümünden öğrenci almalıdır.
 • tabi ki tıp alanında başarılı olacak kişilerin tarih, coğrafya, edebiyat gibi alanlarla ilgili kişilerden seçilmesi lazım. hatta resim dersindeki not ortalaması da önemli derecede etkili olmalı.

  (bkz: baran 14 yaşında arkadaşları ona einstein diyor)

  edit: tıp aslında ne sözel ne de sayısal, aslında arada kalmış bir bölüm diyenler olmuş. şöyle bakmakta fayda olur; biyofizik, fizyoloji, biyoistatistik, biyomekanik, biyokimya gibi tıbbın temelini oluşturan alanlara bir sözelcinin hakim olabilmesi gerçekten zor. çünkü bu alanlar fizik, kimya ve matematik bilgisi gerektiriyor. isteyen google' bu söylediğim alanları yazsın, ne demek istediğim anlaşılacaktır. vücutta yer alan herhangi bir eklemin biyomekaniğini anlamak belirli bir düzeyde fizik bilmeden mümkün değil. bir çalışma yapmak isteyen hekim biyoistatistik bilmeden yani matematikle ilgili belirli bir seviyede bilgisi olmadan bunu yapamaz. anatomiyi öğrenebilmek için mutlaka fizik, matematik eğitimi almış olmak gerekir. biyokimya var örneğin kimya eğitimi olmayan biri tıp fakültesinde biyokimya ile karşılaşınca kamyon farı görmüş tavşan gibi kalacaktır. bahsettiğim alanlarda yeterli olamayan bir kişinin hekimlik için de yeterli olabilmesi mümkün değil. özetle, sadece sözel alanda eğitim almış bir kişinin tıp okuması doğru olmayacaktır. tıp için ezberden ibaret diyenleri de bu bahsettiğim alanları araştırmaya davet ediyorum.
 • izlediğim doktor dizilerine dayanarak tıbbın bitirici vuruşunun analiz değil sentez işi olduğunu söyleyebilirim.

  hasta masada ve doktorlar teşhisi koymuş. peki en etkili çözüm hangisi? işte sentez burada devreye giriyor. herkes görüşünü bildiriyor ve en makul olanı kabul ediliyor. iyi de sentezi yapabilecek bilgi birikimi nereden geliyor? işte onlar hep ezber.

  sayısal mı, sözel mi? darılmasınlar ama üniversitedeyken tıpçıların gördükleri fizik, matematik derslerine gülerdik. bu derslerin formalite olduğunun da farkında olmak lazım. ileri analizle beyin ameliyatı yapan cerrah görmedim ben.
  sözelden öğrenci alamazlar çünkü yaptıkları iş analitik zeka gerektiriyor yani metematik ağırlıklı olmalılar. sanılanın aksine sayısal bölümler ezbere daha yatkındır. işlem yaptıkları şeyler dolar kuru değil ki günlük değişsin. kanunlaşmış, tartışmaya kapanmış veriler çoğu.

  doktor savunacağım aklımın ucundan geçmezdi.
  (bkz: cerrah diye gidilen doktorun asistan çıkması/@mrclever)
  sırf ezber üzerinden gidilip tıp sözel bir bölüm denilecekse ya hepimiz doktoruz ya da bazılarımız nasıl sayıları sayabildiğini, kelimeleri okuyabildiğini idrak edememiş.
 • zaten tıp’a gidebilecek zeki çocukları bulmak için sayısal alandan alınıyor.

  not: sözelciydim lisede
 • sebebi aslında eğitim sisteminin saçmalığıdır.

  tıp sayısal bölüm olmayabilir (sayısal derken fizik, matematik, kimyadan bahsediyorum) ama sözel bölüm de değildir. tıp başlı başına bir alan ve şahsımca askeri liseler gibi liseden itibaren doğrudan alan eğitimi almaları gerekiyor.

  aynı şey aslında çoğu meslek için geçerli. liseleri anadolu lisesi, imam hatip vs diye ayırmak yerine geniş yelpazede çeşitli meslek gruplarına göre ayırmak gerekiyor.
 • tamam lan tıpa bir şey demiyorum tıp sizin olsun bu aq memleketinde hukuk neden eşit ağırlık :d yani kanun numaralarını ezberlemek için mi matematikten sınava giriyor hukuk okumak için ya da psikoloji lan bölümün bütün dersleri sözel ama girmek için tm puanı istiyor.

  kısaca türkiyede sistem aramak o sistemde mantık aramaktansa kerhanede bakire aramak daha mantıklı bir uğraş.

  ben bu başlığa neden girdim bu entryi neden yazdım, niçin çıktım? nasıl çıktım? bunu izaha gerek yok. gördünüz, yürüdüm çıktım! ama, çıkmamış da olabilirim. çıkmışsam çıkmışımdır, çıkmamışsam çıkmamışımdır. görünen köy... uzakta değildir. buraya çıktık da sonradan çıkmadık mı dedik? bunlar bi takım uydurma laflardır... sahi ya ben buraya neden çıktım? kim çıkardı lan beni buraya?!
 • ezberle uğraşmamak için puanım istanbul’daki bütün tıp fakültelerine yetmesine rağmen mühendisliği seçtim.
 • gelip burada yüzeysel bakış açısını satmadan önce tıp fakütesi ders programlarına bakmamış yazar beyanatıdır. sürekli dua ezberleyen imam hatipliler boş hayallerinden lütfen vazgeçsin!

  örneğin marmara tıp fakültesi ders programı:

  1. sınıf
  ıntroductıon to cell and cellular replıcatıon
  cellular metabolısm and transport
  development and organızatıon of human body
  ıntroductıon to nervous system and human behavıor

  2. sınıf
  cell and tıssue ınjury – ı
  cell and tıssue ınjury – ıı
  hematopoıetıc system and related dısorders
  musculoskeletal, ıntegumentary systems and related dısorders
  respıratory system and related dısorders

  3.sınıf
  cardıovascular system and related dısorders
  gastroıntestınal system, metabolısm and related dısorders
  nervous system and related dısorders
  growth, development, mental health and related dısorders
  urınary and reproductıve system and related dısorders

  şimdi soruyorum; edebiyat, tarih, felsefe, coğrafyayla nasıl hayatta kalacak bu sözelciler. ezber yöntemleri hafıza geliştirmek için yapılır ve bunu toplumun her bireyi yapabilir. hafızasını geliştiren bireyler, daha kolay öğrenir lakin bu durum onlara sayısal yatkınlık sağlamayabilir.

  çoğu mühendislik dalı zaten medikal alanlarla kesişmekte ve medikal çözümler üretmektedir.
 • öncelikle yukarıda söylenen bir yanlışı düzelteyim. tıp fakültesinde matematik veya fizik dersi alınmaz. içerisinde yalnızca bir bölüm bulundurur ve bu bölüm tamamen bağımsızdır.
  biraz ileri giderek kendimi eski bir matematikçi olarak değerlendiriyorum ve şunu söyleyebilirim: sağlam bir analitik düşünce tıbbın direğidir. tıbbiyenin konuları uçsuz bucaksızdır ve hepsine hakim olmak -bence- imkansızdır. ancak mevcut bilgilerinizi doğru analiz ederek cevaba ulaşmanız çok daha kolaydır.
  evet, inanılmaz çok ezber var; ancak analitik bir düşünce yapınız oturmadıysa ezberler bir işe yaramayacaktır. tüm bilgiler birbiri ile ilişkilidir ve sağlam analitik zeka domino taşlarını doğru yerleştirir, seriler arasında bağlantılar kurarak, sizin az taş devirerek daha çok taş yıkmanıza yardımcı olur.
  ayrıca hızlı sonuca ulaşmak da oldukça önemlidir. matematik, programlama yeteneğini geliştirir. bir hekimin acilde günde 200-400 hasta bakarken en çok işine yarayacağı yetenektir bu.

  eğitim sistemimizin hatalarının farkındayım. ama tıp ağırlıklı olarak sayısal bir disiplindir. tüm dünya da bunu böyle kabul eder.
 • sözel puan sıralamasında sözelcilerden daha yüksek puan alan, bunun yanısıra sayısal kabiliyeti ve mekansal zekası daha yüksek olan kişilerin doktor olduğu dünyamızda, sözelcilerin olsa olsa zannettiği durumdur.

  dikkat ettiyseniz düşündüğü durumdur demedim.