• amerikalı efsane yazar tom'umuz robbins'imizin -şimdilik- yeni kitabı. mayıs 2014'te amerika'da satışa çıkıp iyi eleştiriler aldı (sanki tersi mümkünmüş gibi). türkçeye ne zaman çevrileceği ise muamma.

  otobiyografik olduğu söylenmekte, sanırım geçirdiği kanserin de etkisiyle hayatını gözden geçirip yazmaya koyulmuş robbins. umarım o yazmaya biz de okumaya devam ederiz.
 • ayrıntı yayınlarının ne kadar paragöz olduğunu ortaya koyan, yazım hatalarından kafayı yemeyip kitabı anlayabilirseniz tom robbinsin kendi "hayalci" yaşamını anlatan, tek şansızlığı ayrıntı yayınlarından çıkmış olması olan güzel, otobiyografimsi( robbins'in kendi tabiri) kitap.
  ayrıntı yayınlarının bir diğer rezilliğini örnek olarak verirsem -ilki 100 civarı yazım hatası olması- :
  "...ikinci romanı, yani bu kitap even cowgirls get the blues'un (1976) çevirisidir..." ahanda bu yazı kitabın ilk sayfasındaki yazarın otobiyografisinden alınma. adamlar gitmiş copy paste yapmışlar lan ve bundan 30 lira alıyorlar. :( yayınevinin özensizliğini ve işgüzarlığını bunlar açıklar sanırım.
  ben ettim siz etmeyin adamakıllı bir baskısı çıkana kadar almayın, aldırtmayın. okumak istiyorsanız illaki gönderebilirim isteyene o kadar nefret ettirdiler kitaptan.
 • ilk baskısındaki bazı cümleleri harfi harfine aktarıyorum:

  "yengeçler kasabanın sıırları içinde yuvalarını kurar"
  "her öğleden sonraki uzun teneffüsde bir grup eşinci-altıncı sınıf öğrencisi delikanlı"
  "ailesi için o her zaman, onların tabiriyle "evinin direği"ymiş babam; ama aslında paraya olan ilgisi son derece azdı."
  "beşinci sınıf öğrencilerinin kompozisyonlarındaki temalar sadece "koyayım"larla ve "sokayım"lerle değil, aynı zamanda "bok"lar ve"çiş"ler ve osuruk" ve "sümük"lerle doluydu."
  "ağaçlık alanın içinde okuldan bakıldığından tam olarak görünmeyen dar bir vadi vardı"
  "patronumuz çiftçi packett yukarı doğru kaygılar bakışlar atıyordu"
  "onunla tokalaşmak, hipotermik bir zombinin gevşemiş penisi tutmaya zorlanmak gibi bir şeydi."
  "doğrudan ve fazla miktarda uygulanmış olsa bile, şampanya bir kadının hazinesinde, tuzlu şeftalisinde, gül bahçesi aralığında, bel altındaki tacında ne acıya ne yaralanmaya yol açmaz."
  "olaydan habersiz öğretmen, pullman tarafından kirletilmiş çavdar ekmeğine ton balıklı sandviçini yerden bütün gözler büyük bir tiksintiyle on kilitlenmişti."

  gerçekten yazık...
  ayrıca konuya dair gönderdiğim e-postaya cevap vermediler.
hesabın var mı? giriş yap