şükela:  tümü | bugün
 • turkiye cumhuriyeti tarihinde, ikinci hukumetle birlikte (1924) kurulmus, besinci hukumette (1927) ziraat vekaletiyle birlestirilmis, ayni donem icinde (1928) kapatilarak yerine iktisat vekaleti kurulmus, onikinci hukumette (1939) tekrar tesekkul edilmis ve o gunden bugune adi yasayagelen bakanlik. soyle ki; onsekizinci hukumette (1949) ekonomi bakanligi (1954'ten sonra iktisat vekaleti denmis buna sanirim) ile birlestirilmis, yirmiucuncu hukumette (1957) yine munferiden anilmis ve fakat bir zaman sonra (1958) imar ve iskan vekaleti ile mustereken yurutulmus, yirmidorduncu hukumetle birlikte (1960) yalin haline kavusmus, kirkbesinci hukumetten (1983) simdiki (61.) hukumete dek sanayi bakanligi ile birlesik goturulmustur. altmisbirinci hukumet (2011) sanayi bakanligindan ayirmis ve gumruk bakanligi ile birlestirmistir. bakanligin resmi internet sayfasinda listelenen bakanlar ise cumhuriyet tarihinin ticaret bakanlari degil; gumruk bakanlaridir (bkz: http://www.gumruk.gov.tr/…ayfalar/bakanlarimiz.aspx) bu gorunumuyle de ticaret bakanlarina uvey muamelesi yapilmis gibi durmaktadir. tbmm'nin internet sitesindeki hukumetlerimiz baslikli sayfalar baz alinarak hesaplandiginda ticaret bakanligina yapilmis 71 atama bulundugu ve 55 ismin bu sifatla anildigi gorulmektedir (bu degerlere mevcut 61.kabine dahil degildir).

  sozu edilen sifati en uzun sure tasimis olanlar sunlardir:

  1. ali coskun - 4 yil 9 ay 11 gun - (2 donem)
  2. huseyin cahit aral - 4 yil 8 gun - (1 donem)
  3. sukru yurur - 3 yil 6 ay 2 gun - (2 donem)
  4. ahmet kenan tanrikulu - 3 yil 5 ay 20 gun - (1 donem)
  5. ahmet turkel - 3 yil 4 ay 11 gun - (2 donem)
  6. hursit kemal canturk - 3 yil 2 ay 23 gun - (1 donem)
  7. halil basol - 3 yil 21 gun - (2 donem)
  8. mehmet tahir kose - 2 yil 8 ay 7 gun - (2 donem)
  9. yalim erez - 2 yil 8 ay 1 gun - (3 donem)
  10. mehmet muhlis ete - 2 yil 7 ay 4 gun - (2 donem)

  tek donemde en uzun sure ticaret bakanligi yapma sirasi ise soyle:

  1. ali coskun - 4 yil 5 ay 15 gun
  2. huseyin cahit aral - 4 yil 8 gun
  3. ahmet kenan tanrikulu - 3 yil 5 ay 20 gun
  4. hursit kemal canturk - 3 yil 2 ay 23 gun
  5. ahmet turkel - 2 yil 7 ay
  6. celal sait siren - 2 yil 2 ay 22 gun
  7. halil basol - 2 yil 2 ay 21 gun
  8. nihat ergun - 2 yil 2 ay 4 gun
  9. sukru yurur - 1 yil 10 ay 18 gun
  10. teoman koprululer - 1 yil 10 ay 7 gun

  bakanlik koltuguna oturmasiyla kalkmasi bir olanlar:

  1. abdulbaki atac - 25 gun
  2. ziya muezzinoglu - 1 ay
  3. gurhan titrek - 1 ay 15 gun
  4. ali riza gonul - 1 ay 17 gun
  5. ahmet dalli - 2 ay 4 gun
  6. mustafa rahmi koken - 2 ay 20 gun
  7. cahit iren - 2 ay 27 gun
  8. ali cenani - 3 ay 11 gun
  9. yalim erez - 3 ay 22 gun
  10. ali coskun - 3 ay 26 gun

  toplamda en kisa sure bu bakanligi yurutenler (tumu tek donem olmak uzere):

  1. abdulbaki atac - 25 gun
  2. ziya muezzinoglu - 1 ay
  3. ali riza gonul - 1 ay 17 gun
  4. ahmet dalli - 2 ay 4 gun
  5. cahit iren - 2 ay 27 gun
  6. fahrettin ulas - 4 ay 4 gun
  7. fuat cay - 4 ay 6 gun
  8. haluk cillov - 4 ay 14 gun
  9. metin sahin - 4 ay 17 gun
  10. rustu kazim yucelen - 4 ay 27 gun

  yapilan 71 atamanin parti dagilimi (isimlere takilmayalim; aslolan ozdur!):

  milletvekilleri:
  -----------------
  adalet ve kalkinma partisi - 4
  anavatan partisi - 4
  adalet partisi - 7
  cumhuriyet halk firkasi - 3
  cumhuriyet halk partisi - 16
  cumhuriyetci koylu millet partisi - 1
  demokrat parti - 10
  demokratik sol parti - 1
  dogru yol partisi - 4
  halk firkasi - 1
  milliyetci hareket partisi - 2
  milli selamet partisi - 1
  sosyal demokrat halkci parti - 3
  terakkiperver cumhuriyet firkasi - 1
  bagimsiz - 1

  senatorler:
  --------------
  adalet partisi - 4
  cumhuriyet halk partisi - 1
  kontenjan - 1

  bunlarin memleket memleket (secilme kokeni acisindan elbette; orijinal adlariyla) dokumu:

  amasya: 4
  ankara: 6
  antalya: 2
  aydin: 2
  balikesir: 4
  bartin: 1
  bolu: 1
  burdur: 1
  bursa: 3
  cankiri: 2
  denizli: 1
  diyarbakir: 1
  edirne: 1
  gaziantep: 4
  giresun: 1
  hatay: 2
  icel: 1
  istanbul: 4
  izmir: 8
  kayseri: 1
  kocaeli: 1
  konya: 1
  mardin: 1
  mugla: 4
  ordu: 2
  tekirdag: 2
  trabzon: 2
  zonguldak: 1

  ayrica 6 tane de meclis disindan ticaret bakanimiz var.

  ohom ohom!: resmi degil bu rakamlar, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor. 61.hukumet kapsama alani disinda kalmistir. gecici vekaletler saylanmaz. donem demek, kabine degisimi ya da bakan degisimi sonrasi oturmak ve bakanlarin en buyugu kalk ya da yeniden basla diyene kadar (bazan en buyuk bakanin sepetlenmesi de ayni kapsamdadir zagar) orada kalmak demektir. ticaret vekili ve ticaret bakani sifatlarinin tumunu kapsar. ayrica ziraat vekaletiyle ve imar ve iskan vekaletiyle birlikte yurutulen donemlerin yani sira, ekonomi bakanligi, iktisat vekaleti ya da sanayi bakanligi ile tek cati altinda olunan donemleri de icerir. ana kaynak turkiye buyuk millet meclisi'nin hukumetlerimiz baslikli internet sayfalaridir ki inanmayan ahanda surayi kurcalasin: http://www.tbmm.gov.tr/…r_kutuphane_hukumetler.html onemli bir konuya parmak basmanin hakli gururunu yasiyorum su an!..
 • yeni hükümet sisteminde iç ve dış ticaretten sorumlu olacak devlet kurumu. buna göre ilk ticaret bakanı (bkz: ruhsar pekcan) olmuştur.
 • yepisyeni bir bakanlıktır.
 • ekonomi bakanlığı, devlet kadroları içinde ekonomi alanında torpili olmadan en kalifiye ve en iyi dil bilen çocukların girdiği bakanlıktır. yurt dışı görevi olması hasebiyle dış işlerinden sonraki en prestijli bakanlıktır hatta çalışılan birime ve personelin kalitesine göre özel sektörün teklif götürmesi açısından maddi açıdan geleceği daha parlaktır bile diyebiliriz. peki günrük bakanlığının personeli nasıl alınır? kriterleri oldukça düşüktür, kağıt üzerinde zaman zaman dil şartı aransada aslında ciddi bir dil şartı yoktur yapılan iş için herhangi bir entelektüel kapasite gerekmez. ayrıca garip olarak çalışanlarının bir kısmı aynı kurumda çalışan pek çok akrabaya sahiptir. iki bakanlığın birleştirilmesi ile bir kaç dil bilen işinin ehli gençler değilde tecrübeli gümrükçü amcalar yurtdışına ticaret ateşesi olarak gönderilirse hiç şaşırmayın. dil bilmeye gerek yokki zaten tercüman tutarlar hem öyle masabaşında makro-mikro ekonomi öğrenmemişlerdir bu amcalar çekirdekten yetişmiştir. özellikle yurtdışına gitmek isteyen ekonomi bakanlığına giremeyen gümrük bakanlığı çalışanları fazlasıyla bu birleşmeyi istiyordu. tıpkı tıp fakültesine giremeyip daha düşük puanlı 4 yıllık hemşireliğe giren birinin birleşme ile doktor ile aynı haklara sahip olması gibi bir durumdur. en azından birilerinin beklentisi bu yönde umarım cahillerin ferasetine güvenilmez. edit:2015 yılında c seviyesinde ingilizce istemişler c seviyesine sahip birinin ne kadar ingilizce bildiğini takdirinize bırakıyorum.

  edit2: gümrük bakanlığının şu kadar lisan/yükseklisans oranına sahip personeli olduğunu yazanlara sorum net; o zaman neden ekonomi bakanlığına giremedin? ankara'da ne zaman gümrük bakanlığı ekonomi bakanlığından daha revaçta olmuş? gümrük bakanlığında ki kaç kişiye özel sektör tarafından teklif götürülüyor? türkiye'de 50 iq ile yükseklisansın bitirilebileceğini bilemeyen yazarların olması da tezleri doğruluyor. ekonomi bakanlığında ki adam zaten uzmanlık için tez yazıyor diğer taraftan yoğun bir iş temposu içinde sonrasında da yurtdışına gidiyor ne zaman yükseklisans yapacak ? ha eğer uzman olmadan yurtdışı yada prestijli kadroları düşünen gümrük bakanlığı personeli varsa durum çok daha vahim. ama neden olmasın sizden de olur. gümrük bakanlığı personelinin sayısı ekonomi bakanlığının neredeyse 3 katı ve adamlar öyle mutlu ki acaba neden?
 • kamu idaresi çalışanları arasında yalnızca kendilerinin yabancı dil bildiğini düşünen, bir başkasını aşağılamayı hak gören, kibirden ölecek kalifiye (!) yazarları yurt dışı müşavirlik kadrolarımız elimizden gidecek korkusuyla titreten yeni bakanlıktır.
  2018 haziran ayı verilerine göre %83'ü lisans/yüksek lisans mezunu 16.819 personeli olan gümrük ve ticaret bakanlığı ile 2017 yılı verilerine göre %78'i lisans/yüksek lisans mezunu 2.334 personeli olan ekonomi bakanlığının birleşmesiyle kurulmuş ve ülkemizin ticaret politikalarındaki çok başlılığa son verilmiştir.
  gümrük ve ticaret bakanlığı taşra teşkilatında görev alacak personelin yabancı dil bilme şartı hiçbir zaman bulunmamıştır ki buna gerek de yoktur. gümrük ve dış ticaret mevzuatının yanında bakanlığın uygulayıcı konumda olduğu ilgili diğer mevzuatın (kaçakçılıkla mücadele, ulaştırma vs.) bilinmesi yeterlidir. son 12 aylık dönemde yapılan 161 milyar dolar ihracat ve 248 milyar dolar ithalatta yukarıdaki entry'de hakir görülen taşra personelinin emeği çoktur.
  gümrük ve ticaret bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan gümrük ve ticaret uzmanları, bir veya daha fazla yabancı dil bilmelerinin yanında gerek gümrük gerekse dış ticaret mevzuatı konusunda gerçek anlamda uzman olduklarından yeni yapılanmadan çıkarları zarar görecek birilerinin hezeyan etmeleri normaldir, ciddiye almamak icap eder.

  zorunlu edit: ingilizce bilen (buraya özellikle dikkat çekmek isterim, defalarca vurguladığı üzere ingilizce biliyor) ve uzman olabilmek için tez yazan (buraya da dikkat çekmek istiyorum, yeterlik sürecinde iş yerinde çok yoğunken tez yazmış. bu durumda olup da tez yazan başka kariyer meslek uzmanı yok sanıyor herhalde.) yazarları aydınlatmak farz oldu.
  666 sayılı khk'nın yayımlandığı 2011 kasım ayına kadar kamu kurumlarında çalışan kariyer meslek uzmanları arasında kurum değiştirme çok yaygındı. bunun nedeni üst kurullar, hazine müsteşarlığı, dış ticaret müsteşarlığı vs. yerlerde uzmanların özlük haklarının, yurt dışı olanaklarının bakanlıklarda görevli uzmanlara göre çok daha iyi olmasıydı. buradaki tek istisna gümrük müsteşarlığıydı, başbakanlığa bağlı olduğu halde uzmanların özlük hakları açısından oldukça kötü durumdaydı. neden böyleydi hala merak ederim.
  kpss a grubunda iyi puan alanların ilk olarak başvurdukları uzman yardımcısı alım ilanları haliyle imkanları daha iyi olan kamu kurumlarınınkilerdi. gümrük müsteşarlığında/gümrük ve ticaret bakanlığında çalışan uzmanların birçoğunun daha önce dış ticaret müsteşarlığı/ekonomi bakanlığı da dahil olmak üzere birçok kurum sınavına girdikleri doğru. yine bu sınavların birçoğunun yazılı bölümlerinde başarılı oldukları, hatta bazılarının çok başarılı olduğu da doğru ama mülakatlardan geçmeyi başarabilen olmadığından sınav maratonunu gümrük müsteşarlığında/gümrük ve ticaret bakanlığında noktaladılar. yazılı sınavları rahatça geçen bir aday mülakatı neden geçemez diye merak edenler için bu haber bazı şeylerin anlaşılmasına yardımcı olacaktır.
  gümrük ve ticaret bakanlığından kaç kişiye özel sektör teklif götürmüş sorusunun cevabı ufak bir araştırmayla bulunabilir, ne de olsa artık aynı bakanlığın çatısı altındayız. ancak soruyu soran kendini şimdiden hazırlasın, alacağı cevaplar hoşuna gitmeyecek. hangi uzmanlar nerelere hangi pozisyonda geçmiş konusunu da ayrıca araştırsın.
  gelelim yurt dışı müşavirlik konusuna. uzman, müfettiş veya ana hizmet birimlerinde yönetici konumunda olmayan biri yurt dışı müşavirliği neden, nasıl düşünsün? diyelim ki bu konumlardan birinde, yine de düşünmek zorunda mı? halinden memnun olamaz mı? veya özel sektöre geçmek daha cazip gelemez mi? şayet müşavir olarak görev almak istiyorsa kime ne? bunun kararını verecek makam belli. iddia edildiği gibi uzmanlar arasında büyük fark varsa, bu telaş, bu öfke neden? sandığın kadar iyiysen eşit koşullarda yarıştığında her türlü kazanırsın ya da aslında kimseden üstün olmadığını anlar, belki bir nebze olsun utanırsın.
 • ekonomi bakanlığı ile gümrük ve ticaret bakanlığı’nın birleşmesiyle oluşmuş yeni bakanlıktır. üniversiteden yeni mezun olanlar için en çok talep görecek, çok ciddi kariyer imkanı sunacak, meslek kazandıracak(gümrük müşavirliği), türkiye’nin en popüler bakanlığı olmaya aday bakanlıktır.