şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mevcut şartlarda ticarete atılmak; deprem beklenen bir anda, temeli yerinden oynamış bir binaya girmek kadar riskli.
 • asla ve asla ortak iş yapmayın ve yanınızda da akraba çalıştırmayınız.
 • benden alınırsa yabana atılmayacak tavsiyelerdir. defalarca batmış çıkmış birisi olarak öncelikle diyebilirim ki çekle mal vermeyin. zilyon dolar ödenmişi olsa da vermeyin. müşterinin daha önce hiç çeki yazılmamış olsa dahi mal vermeyin. rekabeti az olan kısa zamanda neticelenen bir mal satın. tedarik sürecinde sizi yoracak firmalardan uzak durun. sektörünüz cahil (okur yazar anlamında) insanlarla doluysa hemen alternatif bir sektör bulur bulmaz terkedin o suları. tahsilat yapamıyorsanız ödeme yapmayın. ordan burdan borç alıp ödeme yapmak fatal error. mal depolamayın. stok dönemi değil. son 15 yıl içinde para/mal değer endeksinde para hiç bu kadar değerli olmamıştı. neticede para her zaman malı alır ama mal her istediğiniz anda paraya dönmeyebilir. ortak iş yapmayın. yaparsanız aklınıza vereyim. dolarla borçlanıp tl ile iş yapmayın ama eğer mümkünü varsa tam tersini yapmanızı tavsiye ederim. iş yeri kiralamayın. evinizi ofis adresi gösterin. ne olursa olsun sakın şahıs şirketi kurmayın. en iyisi her zaman limited şirkettir. şirketiniz borçlanırsa veya batarsa kimse özel malınıza el koyamaz, ama siz limited şirketinizin parasını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. türk ticaret kanunu bu hadiseye şirketin içini boşaltmak diyor ama henüz bu durumu sikleyen bir kurumun olduğunu görmedim. kdv dir vergidir ödeyeceğim diye götünüzü yırtmayın 2 senede bir varlık barışı, vergi barışı çıkartıp duruyor hükümet. son olarak ticarete girmeyin la. ülke batıyor. ekonomik kriz tavan olmuş siz ticarete giriyonuz. deli mi sikti sizi.

  edit: lan 2 tavsiye verek dedim bin kişi pm attı. olm girin sikortalı bi işe çalışın manyah mısının nesiniz. ticaret yapıp da mutlu olan kaç adam tanıyonuz lan. 10 tüccardan 6 sı batak. kurtlar sofrası burası. pasta küçük çatal sayısı fazla. yetmiyor pazar. türkiye ticaret yapmak için uygun bir ülke değil.
 • üreterek değil, pazarlayarak kazanın, iş yükünüz, mali hacminiz, işçiliğiniz azalır. ilk ticari tecrübenizi üretim aşamasında yaşarsanız zarar etme ihtimaliniz yüksek olur, ve en önemlisi; bir malı alırken kar edin, satarken değil. saygılarımla..
 • -ortaklı iş yapmayın

  -düşük maaş verecem diye niteliksiz eleman almayın. alacağınız eleman size kazandırmalı, ayak bağı olmamalı. düzgün maaşlar verip düzgün insanlarla çalışın.

  -şirketi büyütmek marifet gibi görünse de gaza gelmeyin. küçük ve butik olmanın keyfi başkadır. büyük şirketin derdi büyüktür, ömrünüzü böyle dertlerle törpülemeyin.

  -bir işi almadan sevinmeyin, plan yapmayın, para harcamayın. %100 gerçekleşmeden kararlar vermeyin. ne sağlam kapılar sizi yüzüstü bırakır aklınız almaz.

  -insanlara iyi davranırsanız uzun vadede kazanırsınız.
 • matematiksel hesabını cok iyi yap derim.
  eger ticarette aylık net kazancın 10 bin tl ve uzeri olacaksa yap olmayacaksa gir bir şirkete müdür poziyonunda aylık 7-8bin tl maas al. şirket batsa iflas etse bile umurunda olmaz. alır ceketini çıkar gidersin başka şirkette iş bulursun.
 • küçük yerde büyük iş yapamazsınız bunu iyi anlayın.

  türkiye'de büyükşehir olmayan bir yerde bilişimle alakalı bir işle uğraşmayın mesela, uğraşırsanız tavuk döner + ayrana internet sitesi veya website tasarımı yapmaya hazır olun. müşteri kaliteniz uzun vadede sizin kalitenizi belirleyecek unutmayın.
 • çırağı olmadığınız işin ustası olmayın....
  tecrübe en büyük sermayedir.
  hayal kurmak çok güzeldir. hayalleri, tecrübeniz olduğu işlerle ilgili olarak kurun.
  dışarıdan ne kadar kazançlı görünürse görünsün, tecrübeniz olmadığı ise asla girmeyin.
  tecrübeme dayanarak söylüyorum
 • risk, ne kadar büyük ise, kar o kadar büyük olur.