şükela:  tümü | bugün
 • yere, kişiye ve zedeleyene göre değişik uygulamalara neden olduğu kuşkusuz olan uygulama.
  eş, dost, arkadaş ve hatta çıkarsal ilişkiniz olan bir kişi ya da kurum hakkında yazılmışsa çok kötü,
  siz başkaları hakkında yazarsanız vaka-i adiye
  (bkz: #29204383)
  tutarlılığını yiyim
 • bir firma ya da şirketin dübürüne koy- ama- mak. şirket ya da firmanın panpişlerinin kasık arasına entry sokmak.
 • eksisözlük'ten bağımsız olarak incelemek gerekirse; aslında insanlar arasındaki iftira, dedikodu mevzularına benzeyen son derece ahlaksız bir suçtur.

  hukuki sorumluluk açısından türk ticaret kanunu'nun haksız rekabet hükümlerine, borçlar kanunu'nun haksız fiil hükümlerine; cezai sorumluluk açısından da tck'nın dolandırıcılık hükümlerine dayananır.

  misal; iftira amaçlı iki kişi kendi arasında "x'in yengesi y'nin amcası ile yatmış" dendiğinde bu nasıl ki ahlaksızca bir davranışsa, bu konu insanlar arasında yayıldığında biri gelip "kanıtın/ispatın var mı? gördün mü" diye sorduğunda eğer verecek bir cevabınız yoksa normal şartlarda başınıza dert alır baya olay çıkar. hukuken de suçtur. taraflar sizi dava edebilir.

  ticari itibarı zedelemek'te aynen böyledir. misal; iftira amaçlı iki kişi kendi arasında "x şirketi müşterisinin bilgilerini parayla satıyor" dendiğinde bu söylem yayılır ve ilgililelerin kulağına gittiğinde dava edilebilirsiniz. sorarlar yani dayanağın nedir? sana mı sattılar bu bilgileri? gibi. şirketin bu yolla kaybı olan müşterilerinden edineceği gelire varana kadar çok ağır tazminatlara çarptırılabilirsiniz. çünkü bu tip asılsız söylemler her zaman boş insanlar arasında lafın gelişi dile getirilmez. kimi zaman kasıtlı olarak söz konusu x firmasının rakiplerince çıkar sağlamak için de meydana getirilebilir.

  özet olarak; eğer bir ticari oluşumun ciddi ciddi itibar sarsıcı bir olayına vakıf değilseniz, taraflardan biri değilseniz ya da olayı bizzat yaşamamışsanız; yani biri gelip size "nereden biliyorsun?" diye sorduğunda "bilmem kim söyledi" ya da "bunlar bunu yapmıştı zamanında kesin bunu da yapmıştır" gibi asılsız olmayan argümanlara değil, net kanıt ve ispat dayanaklarınız yoksa suç işlemişsiniz demektir.
 • şirketler/firmalar genelde bu kanunu insanları korkutmak amacıyla kullanırlar. size yorumunuzu, entrynizi silin yoksa dava açacağız falan derler. bu yaptıkları kelimenin tam anlamıyla şerefsizliktir, hukuktan çok anlamayan kişileri kandırarak kendi kirli geçmişini veya olayın üstünü örtmek ne kadar etiktir ?

  başınıza gelen bir olaydan dolayı dijital bir ortamda dert yanıyorsanız ve firmayı kötülüyorsanız eğer kanunen size bir şey yapamazlar ki yapmalarıda saçma olur. fikir özgürlüğü denen bir şey var. sizi kandırmaya çalışarak kirli geçmişini düzeltmek isteyen firmalara inanmayınız.