şükela:  tümü | bugün
  • hayatımda duyduğum en angut tanımlamalardan biri.özellikle büyük araç kullanan şoförlerin taksi tanımlaması.adamlar için tüm binek arabalar taksi adeta.
  • medya organlarında*** rastladığım zaman tepemi attıran; "yav, taksi zaten ticari araçtır, 'ticari' sıfatını ekleyince 'ticari ticari araç' oluyor. galat ı meşhur haline geldiği için halk arasında kullanılmakta; ama medyada kullanılması eşekliğin daniskası. yapmayın, etmeyin" demekten kendimi alamadığım tamlama.
    (bkz: kalıplaşmış türkçe hataları)
  • bu işi hayrına yapan taksici var mı sorusunu sormama yol açan tamlama.
    - buyur abi götüreyim ben hayrına taksiyim.
  • aygaz euro lpg reklamlarında bahsi geçen hırtlık..
  • bu hatali kullanim, "taksi"nin halk arasinda bi sedan, coupè gibi bi otomobil modeli olarak algilanmasindan doguyor. hususi hizmete tabi binek arabalarina "taksi" denmesi yaygin bi aliskanlik. hatta ticari taksi gibi ayni manada kullanilan bir de sari taksi vardir. ama her arabaya da taksi yakismiyor tabii:

- disardaki kirmizi taksi senin mi?
    - taksi mi? hay allah'im, yillarca gurbet illerde calisip biriktirdigim marklarla aldigim porsche'me taksi denilenecegini bileydim... emekliligimi zehir ettin galat-i meshur
  • taksi zaten ticari amaç için kulanılan araçtır.ticari denmesine gerek yoktur
  • yeni yapılan bir düzenleme ile,bugünden itibaren ticari taksinin geri viteste ilerlemesi de taksimetreye yansıtılacakmış.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25318733
  • atanmış başbakan bile bu terimi kullanmış, yazık lan bu ülkeye.

http://www.hurriyet.com.tr/…asi-gosteriyor-40123564
  • taksicilik yaptığım dönem fransız bir kadın tarafından soyulma hikayemi anlatacağım, uber değil sarı taksi. hep taksiciler mi dolandıracak buyrun

geçen sene ekim ayıydı bi yandan okuyorum bi yandan çalışıyorum, caddebostan da yol üzeri fransız bir kadın bindi arabaya, türkçesi yok tabi ingilizce anlaşıyoruz, elinde harita deniz ulaşımıyla karaköye gitmek istediğini söyledi

harem e doğru ilerlemeye başladık, giderken bi yandan konuşuyoruz sabah bunu avrupa yakasından taksiyle gelirken bi güzel dolandırmışlar, türkiye ye geldiğinden beri başına gelmeyen kalmamış çantasını çalmışlar falan, üzüldüm ben de baya bi giydirdi hatta türkler çok kaba diye

sonra endüstriyel tasarımcı tarzı bir şey olduğunu söyledi ben de iç mimarlık okuyorum ama tasarım dersleri falan alıyorum endüstriyelci olduğunu söyleyince benim ışık yandı kafada o dönem karaköy
    mixer galeri de o+oma+a diye bi sergi var oraya mı gideceksin diyince bu afalladı

evet nasıl bildin falan demesine fırsat vermeden başladım buna sergiyle ilgili brifing vermeye geçen hafta sanat/tasarım dersinde işlemişiz konuyu nasıl anlatıyorum ama. kadın bi yandan hayran hayran beni dinliyor bi yandan türkiye sevgisi artıyor hayatında böyle taksici görmemiş

neyse geldik hareme fakat yer yön bilmediği için hangi vapura bineceğini de bilmiyor, giden bilir harem-üsküdar arası 2-3 tane iskele vardır. taksimetreyi durdurup indim arabadan iskeleleri dolaşmaya başladım, kadın arabada, ben yağmurda karaköy vapuru arıyorum

neyse buldum sonunda ama kalkmasına 5 dakika var bunda istanbul kart falan yoktur diye bilette aldım koşa koşa arabaya gittim bi baktım kadın yok. benim hasılatı ve dandik nokia bas konuşu alıp kaçmış. ben şok tabi etrafa bakıyorum yok iskeleye gittim yok kaçmış kadın

iskelenin önüne geldim tekrar kadını arıyorum sonra kafamı bi çevirdim benim taksi gidiyor trafik zabıtası almış arabayı götürüyor ileriki ışıklarda bu sefer başladım çekiciyi kovalamaya otoparka kadar koşuyorum, yokuş falan çıktık rahat 5 km koşmuşumdur yağmurun altında

geldik otoparka 90 lira istediler çekici parasıymış benim bütün para gitmiş kart var atm yok çevredeki ensaftan zar zor dilendim arabayı alayım çekip getirecem diye verdi birisi hayatımın en rezil günü ama nasıl küfür ediyorum

ben sırılsıklam oturdum arabaya mal mal taksimetreye bakıyorum, hasılat gitmiş bas konuş gitmiş mal gibi kaldım ortada fransızlar en son maraşa girdiğinde böyle küfür yemiştir belki 400 lira falan cebimden verdim telefonda bana kaçtı, bıraktım sonra zaten mesleği
  • bugünlerde ubertroll'ler tarafından hedef alınan insan taşıyan ulaşım alternatiflerinden biridir.