şükela:  tümü | bugün
 • bankaları özkaynaklarına ilişkin yönetmelik'te ifade edilen katkı sermaye'ye karşılık gelmektedir.
 • (bkz: tier 2 visa)
 • on edit: avrupa birligi'nden ayrildiktan sonra vize adi "skilled worker visa" olarak guncellendi fakat isleyiste major bir fark yok.

  size iş teklif edecek sponsor firma bulduktan sonra alması oldukça kolay olan bir vize türüdür.
  peki sponsor firma nasıl bulacağız ve bu vizeyi nasıl alacağız? burası kariyer uzmanlarının cevap vereceği bir husus tabi ki fakat hem kendi tecrübemi hem de bu süreci yaşayan bazı arkadaşlarımın bir miktar aktarmak isterim.

  eğer çalıştığınız firmanın uk'de resmi bir bağı yoksa yapılması gereken; burda nasıl kariyer sitelerinde dolaşıyorsak aynı şekilde dolaşmak.

  linkedin.com/jobs (ben bu kanaldan buldum)
  indeed.co.uk
  glassdoor.co.uk
  cv-library.co.uk
  jobsite.co.uk

  brexit sonrası nasıl olacak bilmiyorum (brexit sonrasi edit: italyan, alman tum eu vatandaslari ile bir farkimiz kalmadi. onlar da bu surecten geciyorlar) ama normal şartlarda eu vatandaşı olan kişiler çalışma vizesine ihtiyaç duymadığından, doğal olarak, işverenler uk ve eu vatandaşlarını işe alma konusunda daha sıcak ve kolay kolay sponsor olmuyorlar fakat bu imkansız da değil en azından bunu kanıtlayan birkaç kişi çevremde var.

  kendi örneğimden gidecek olursam; aday kriterlerine min %90 uyduğumu düşündüğüm bir pozisyona başvurduktan kısa bir süre sonra firma bana döndü. sanırım bu benim uk'de yaptığım ikinci başvuruydu ve ben bunun nasıl bir mucize olduğunu bilmeden götü kalkık bir şekilde görüşmelere girdim. sonrasında ulan ya ben alanımda çok iyiyim ya da bunların çılgınlar gibi elemana ihtiyacı var dedim ve firmayla görüşürken yukarıdaki bahsettiğim sitelerde cv oluşturup çılgınlar gibi iş başvurusu yapmaya başladım. tabiki amacım daha iyi bir lokasyon ve daha dolgun maaştı. bu süreçte yine min %90 kriter sağladığıma inandığım bazı pozisyonlar oldu. bu bende bir hobi ve inat haline geldi diyebilirim yaklaşık 9 aydır sürekli iş başvurusu yapıyorum fakat anlaştığım firma haricinde hala dönüş yapan olmadı. yani burdan çıkarabileceğim sonuç gerçekten büyük şansa ihtiyaç var.

  diyelim firma size döndü ve prensipte anlaştınız. yine de bu noktada uyulması gereken bir çok prosedür var. öncelikle işinizin shortage occupation list içerisinde olması lazım, ikincisi ise firmanın home office yani uk'nin iç işlerine şunu kanıtlaması gerekiyor: ben x süredir aday arıyorum fakat uk içerisinde böyle bir aday bulamadım, ahan da kanıtları vs... bununla birlikte bildiğim kadarıyla bu işin de kotası var yıllık belli bir sayı üzerine onay verilmiyor.
  home office'ten onayı aldıktan sonra şirket sizin için sponsorluk belgesi düzenliyor (certificate of sponsorship - cos), bu belgeyi aldıktan sonra gerisi zaten tırı vırı zira tüm süreçte firmanın danışmanları size yardımcı oluyor (danışmansız bu süreci yöneten duymadım). başvuru formu, sağlık sigortası gibi belgeleri tamamladıktan sonra vizeye başvuru yapıp, eğer "ilave ücret" verirseniz 2 gün içerisinde bile sonucu alabilirsiniz. ("tier 2" vizesine 3 yıllık veya 5 yıllık olarak sponsor olabiliyor işveren ek bilgi olarak sıkıştırayım.)

  ha bu arada dil yeterliliği sağlamanız gerekiyor, bunun için birkaç opsiyon var:
  "majority english speaking countries" listesinde yer alan ülke vatandaşı olmak ki türkiye elbette yok; %100 ingilizce eğitimi aldığınız üniversite diploması *; ya da son ve en kolayı ielts'ten min 4 puan (b1 seviyesine denk geliyor). ielts sınavının birçok çeşidi var, girilmesi gereken sınav "ukvi general training" sınavı. bu noktada şöyle bir tavsiye verebilirim; 2 yıl geçerliliği olduğu için bu işi kafaya koyduğunuz anda girebilirsiniz bu sınava. ne avantajı var derseniz: bir kere bu "ukvi general training" olan sınav, çok sık açılmıyor ve paper based olduğundan 13 gün sonra açıklanıyor. dolayısıyla elinizde sertifika olması süreci oldukça hızlandıracaktır. benim en büyük hatam bu oldu. iş teklifi geldikten sonra sırf 25 gün sınav gününü bekledim sonra araya noel girdi sonuçlar 3 hafta sonra açıklandı derken 1,5 ay kaybettim.

  diyelim evlisiniz ve eşinize de almak istiyorsunuz, yapılacak şey evli olduğunuz ve aynı evde oturduğunuz kanıtlamak. ikinci şart biraz kulağa saçma geliyor ama yapacak bir şey yok, biz ikametgahı tercüme ettirip verdik sorun çıkmadı. bu işin en güzel yanı, "dependent visa" olarak geçen bu vizeye sahip eş; uk içerisinde çalışma iznine sahip olabiliyor ve istediği iş verenle çalışma özgürlüğüne sahip oluyor. sponsorlu vize alan kişinin ise iş değiştirme süreci oldukça sıkıntılı, kafanıza göre 2 yıl sonra iş değiştiririm demekle olmuyor.

  kuru fasulyenin faydasına yani ücret kısmına gelirsek ocak 2020 itibariyle vize ücretleri:
  certificate of sponsorship £240.00
  immigration skills charge £6,000.00
  visa fee and entry clearance £1,200
  visa fee (more than 3 years) £1,523.29
  immigration health surcharge £2,200.22 (2021'de zam geldi, yeni fiyat £3,120)
  toplam: £10,963.51 (zamla beraber £12,083.29)

  görüldüğü üzere; işveren için maliyetli, uğraşlı ve zaman alan bir konu. bu yüzdendir ki, gördüğünüz ilan için "lan bunu benim için açmışlar, başlıkta bir benim adım eksik" diyip başvuruyor ve kimse dönmüyorsa moral bozmayın. denemeye devam edin.

  şimdilik aklıma gelen bunlardı, hadi rastgelsin...

  edit: gelen sorular uzerine birkac bir sey eklemek istiyorum:
  - yillik brut maasiniz £25,600 olmali (kiyaslama acisindan, junior engineer maaslari £25-27,000 civarindan basliyor),
  - oturma ve calisma izni isverenin sponsorluguna bagli oldugundan, is degistirirken yeni sponsorla yeniden vizeye basvurulmasi gerekiyor. dusuk maasla baslayip, ilerde daha iyi bir ise girerim diye dusununler bir kez daha dusunsun.
  - sponsor firmalarin bazilari yukarida bahsettigim tum masraflari karsilayabiliyor; kimisi sadece vizeyi karsiliyor, saglik masraflari** size kaliyor; kimisi sadece calisana sponsor oluyor, dependant (yani es, cocuk) masraflarini siz oduyorsunuz; kimisi her seyi karsiliyor ustune tasinma yardimi yapiyor vs... buralar biraz kismet,
  - burda dogru duzgun yillik maas artisi olmadigi icin ne kadar yuksek maasla gelirseniz o kadar avantajli. pazarlik yapmaktan cekinmeyin, ben pazarlikla gelen teklifi %14 arttirdim.
 • ipcc tarafından geliştirilen, sera gazı salımlarının hesaplanmasında kullanılan yöntemlerden birisidir. yöntemler, içeriklerine bağlı olarak tier 1, tier 2 ve tier 3 olarak sınıflandırılmaktadır. tier 2 yönteminde ülkeye özgü emisyon faktörleri dikkate alınmaktadır.

  kaynak
 • tedarik zincirinde bir tanım. örneğin tekstil sektöründen bahsedelim. burada sondan başa doğru, ters bir tier zinciri vardır:

  tier - 1: kesim, dikim, ütü, paket gibi prosesler yer alır.
  tier - 2: kumaş, iplik ve elyaf fabrikaları bu kısımda yer alır.
  tier - 3: pamuk tedarikçileri yer alır. pamuk depoları vs.
  tier - 4: pamuk tarlaları yer alır.
hesabın var mı? giriş yap