şükela:  tümü | bugün
  • aylardır uğraşıp iki kez reddedildiğim ve niyeyse bir türlü alamadığım vize.
    edit: aldım lan sonunda 3 oldu temiz oldu geçmişimin karması.
  • corap degistirir gibi degistiriyorlar bunun kurallarini. ben geleli 2 sene oldu, 3 kere degisti bildigim. soranlara adam akilli cevap da veremiyorsun oyle olunca.
  • bu vize icin haftalik 20 saatten 10 saate dusurulen calisma izni temmuzu ayindan itibaren tamamen kaldiriliyormus. niyeti olanlarin acele etmesinde fayda var.
  • (bkz: #35597252)
  • tier 4 vizesi alacak olanlar için tavsiye edilir. bkz: #36868044
  • ingiltere'de bir eğitim kurumunda 6 aydan uzun süreli eğitim almak isteyen kişilerin başvuracağı ingiltere öğrenci vizesi türüdür.

bu vizeyle ingiltere'de lisans veya üzeri eğitim alan kişiler haftada 20 saate kadar çalışabilmektedir. ancak dil eğitimine gidenler için böyle bir izin söz konusu değildir.

tier 4 vizesi kapsamında dil eğitimi için başvuruluyorsa en az b1, lisans veya üzeri bir eğitim için başvuruluyorsa en az b2 düzeyinde ingilizce bilindiğinin kanıtlanması gerekmektedir.

edit: nisan 2015 düzenlemesi ile tier 4 ingiltere öğrenci vizesi başvurusu yapacak adayların gidecekleri eğitim kurumu daha bir önem arzetmeye başlamıştır. şöyle ki; gidilecek okul higher education ınstitutions olarak açılan heı listesine giriyorsa standart ıelts (2015 itibariyle 425 tl) kabul edilirken, heı listesinde olmayan okullar için ıelts for ukvı (2015 itibariyle 870 tl) gereklidir.
  • 2017 eylül itibariyle başvurduğum uk öğrenci vizesi. vize sürecini okul başvuru sürecimi yürüten danışmanlık şirketimin yönlendirmesiyle yaptığım halde bazı değişiklikler olduğunu fark ettim:

- öncelikle benim gibi bir saat önceden gitmeyin. randevu saatinden önce içeriye almıyorlar.

- götüreceğiniz tüm belgelerin a4 ebatında fotokopisini istiyorlar. taranacağı için zımba, yapıştırıcı vs olmaması gerekiyor. belge asıllarını almadıkları gibi çok hızlı hareket ettiklerinden dolayı kontrol bile etmediler.

- fotoğraf istenmiyor, görüşme esnasında kendileri çekiyor.

- nüfus kayıt örneğini ve tercümesini almadılar, gerek yokmuş. boşuna zamanınızı ve paranızı harcamayın.

- okul yurdunda kalacağıma dair belgeye gerek yokmuş, almadılar.

- vize kararını beş gün içinde sonuçlandıran priority hizmetini satın almıştım. yoğunluktan dolayı sürenin uzayacağını söylediler. enayi yerine konduk resmen. çok çok acil değilse boşuna paranızı vermeyin derim. bu servisi almadığı halde bir haftada vizesi gelen insanlar varken hızlı vize hizmeti alana bir haftayı geçer demek saçmalık.

- benim gibi online başvuru esnasında hatalı bilgi girip düzeltemediyseniz telaşlanmayın. hatalı kısmın üzerini kırmızı kalemle çizip düzeltiyorlar ve size imzalatıyorlar. sorun olmuyormuş böyle. bu konuda bilgi veren @freud dedi ki'ye teşekkürler.

- mülakatta rutin olarak herkese sorulan standart sorulara yarım saatte olsa vaktinizi ayırmanızı tavsiye ederim. çok temel sorular olduğu için bunlara rahatlıkla cevap verirseniz görüşme kısa sürede bitiyor. bocalarsanız görüşmeci tatmin olana kadar ek sorular soruyor. benim görüştüğüm kişi çok sevecen, kibar biriydi. mülakat değil de sohbet havasında geçti.

temel mülakat soruları:

- tam adınızı ve doğum tarihinizi söyler misiniz?

- programınızın başlangıç tarihi nedir?

- hangi üniversitede ve hangi seviyede eğitim göreceksiniz?

- bu programı seçmenizin sebebi nedir?

- ingiltere'yi seçmenizin sebebi nedir?

edit: başvuru günü ve pasaportu teslim aldığım gün dahil olmak üzere 9 iş gününde süreç tamamlandı.

edit 2: eşim ekim ayında normal başvuru yaptı. toplam 7 iş gününde süreç tamamlandı.
  • bugun basvurusunu yaptigim vize turu. 4 gun sonra da profilo avm’de randevum var, editleyeme calisirim.

oncelikle sunu soylemekte fayda var: normal vize ucretinin ustune bir de alacaginiz egitim kac yilliksa, o kadar yillik saglik sigortasi parasini da odemek gerekiyor. hepsini tek seferde odeyince son kurlarla biraz tuzluya patlamis oldu.

ayrica turist vizesine nazaran goturmeniz gereken belgeler cok az. bankadan alacaginiz, istedikleri miktarin en az 28 gundur hesabinizda oldugunu gosteren bir belge istiyorlar sadece parayla alakali. onun disinda farkli olarak ingilizcenizi kanitlayanbbir belge goturmeniz gerekiyor, ayrica oradayken de ingilizce bir kac soru sorabiliyorlarmis diye biliyorum. ve butun belgeler, diploma transkript vs her sey, ingilizceye cevirilmeli ve hem orijinali hem de cevirisi goturulmeli. zaten basvururken bunlari arastirirsiniz.

gorusme sonrasi edit: eger randevu zamaninizda girerseniz iceri (genelde erken de girebiliyorsunuz) ortalama 1 saat suruyor her sey iceride, eger erken girerseniz daha fazla surebilir skype gorusmesi yapacaginiz kisiyi beklediginiz icin.

icinde sadece bilgisayar bulunan cok kucuk bir odaya giriyorsunuz ve kulakliginizi takiyorsunuz. once gorusmeyi yapan kisi beni duyabiliyor musun, adin ne, dogum tarihin ne falan filan bilgilerini dogruluyor. ilk sorulardan biri nerede okuyacaksin, ne okuyacaksin, ne zaman basliyordu. neden ingiltere, neden sectigin okul, neden sectigin bolum ve bu egitim gelecekteki planlarina nasil uyuyor sorulari soruldu yanlis hatirlamiyorsam. isteyene sorulari verdigim cevaplari da atabilirim. bir de belki programi tamamladiginda planlarin ne gibi bi soru da sorulmus olabilir emin degilim. cok kisa surdu benim gorusmem, tutarli cevaplar verdigimi dusunuyorum. mesela benden once giren diger kiz benden sonra cikti. eger yanitlarinizi yeterli bulmazlarsa sorabilecekleri ekstra bir kac soru oluyor, internette cok rahat bulabilirsiniz onlari.

5 gun oldu daha, genelde 21 gun gibi bir sure sonra cikiyormus
  • bugün başvurduğum vize türü. tecrübemi özetleyeyim, belki birilerine bir faydası dokunur.

- siz tabii ki okulunuzun/ukvi'nın dediklerinden çıkmayın, herkese göre değişiyordur belgeler ama artık sanırım genel olarak çok az belge isteniyor. bu son on yıl içinde başvurduğum sanırım 9. uk vizesi. ilk kez bu kadar az evrakla elimi kolumu sallaya sallaya gittim. okulunuzdan alacağınız cas belgesi birçok şeyin yerine geçiyor sanırım. aracı kurum çalışanına da söyledim, o da "cas çok önemli evet, zaten birçok belgeyi okula önceden yollamış olmanız gerekiyor o belgeyi alabilmek için" dedi. ben epey paranoya yapmıştım "lan bir şeyi mi unutuyoruz acaba?" diye. ama herhalde unutmadık.

- artık online başvuru formunu doldurduktan sonra bir belge yükleme ekranı çıkıyor. ben aracı kuruma ek bir para vermek istemediğim için tüm belgelerimi kendim tarayıp yükleme yoluna gittim. iyi ki öyle yapmışım. evinizde scanner vs. varsa bence biraz uğraşıp rahat rahat kendiniz yapabilirsiniz. "aman pdf istiyorlarmış, a4 istiyorlarmış, renkli diyorlar, uğraşamam" derseniz sanırım 165 lira ödemeniz gerekiyor. randevu saatinizden önce gidip parayı veriyorsunuz, dekontunuzu alıyorsunuz, içeri öyle giriyorsunuz.

- ben yanımda deli gibi şunları yine de götürdüm: yeni pasaport (bu zaten şart), yeni pasaport (boş artı dolu sayfaların renkli fotokopileri), eski pasaport (orijinali + boş ve dolu sayfaların renkli fotokopileri), ıhs e-maili, yurt onay e-maili, ingilizce adli sicil kaydı vs. hiçbiri istenmedi, hiçbiri sorulmadı. bakmadılar bile. görevli memur sadece mevcut pasaportumun dolu sayfalarını çekti. ben "ben tarayıp yüklemiştim" deyince "yok bunu benim ayrıca yapmam gerekiyor" dedi.

- eğer kendiniz yükleyecekseniz, dokümanları yükledikten sonra edossier sisteminde son bir uyarı ekranı çıkıyor. işlem tamamlandı gibi. o ekranda da zaten o sayfanın çıktısını almanız gerektiği yazıyor. onu atlamayın ve alın. daha hemen girişte soruyorlar.

- başvuru formunuzun tamamının çıktısını alın. soruyorlar. ilk sayfasını alıyorlar.

- tlscontact'ten gelen onay mailini (ücreti aldık, randevunuz şu gün, şu saat diyen e-mail) alın yanınıza.

- bunlar dışında bana hiçbir şey sorulmadı. randevumdan yarım saat önce gittim, şansımı denedim, yardımcı oldular, erkenden aldılar. içeride işim 10 dakika sürdü.

- tier 4 vizesi olduğu için herkes "aynı gün mülakata giriyorsun" diyordu. beni mülakata almadılar. belgeleri alan görevli "mülakat için e-mail yazılabilir size ya da telefon edilebilir, lütfen sık sık spam klasörü de dahil olmak üzere kontrol edin" dedi. çoğu zaman online video görüşmesi için bir link yolluyorlarmış, gün ve saat de veriyorlarmış. çok çok nadiren mülakat için tlscontact'in kendi yerine çağırıyorlarmış. "herkesten isteniyor mu bu mülakat?" diye sordum. görevli hanım "yok, istenmediği de oluyor" dedi. bakalım, eğer mülakat yaparlarsa burayı yine editlerim.

umarım sonucu da iyi ve sorunsuz olur. başvuracaklara kolay gelsin.

edit: başvuru yaptığım gün ve pasaportumu geri aldığım gün dahil olmak üzere tüm işlem 6 iş gününde tamamlandı. benden mülakat istenmedi. ancak bir uyarı: formda üç farklı tarih soruyor. bir tanesi "planned arrival", diğeri kalacağınız yere giriş tarihiniz, diğeri de okulun başlama tarihi. benim baktığım tüm kaynaklarda, ukcisa'nın sitesinde, okulumun tier 4 başvuru rehberinde hep "planned arrival"a cas belgenizdeki course start date'i yazarsanız, okul başlangıç tarihinden 30 gün önce başlayan bir vize alırsınız diye yazıyordu. ben de öyle yaptım. hatta "lan, daha önce gitmek lazım, acaba gerçekten bu iş böyle mi" diye kuşkulanıp okula sordum ve tekrar onay aldım. fakat vize yazdığım course start date'ten bir hafta öncesinden başlatılmış. ukvi'ya mail yazdım. (parayla yazılıyor mailler üstelik!) gelen cevap şu oldu: "eğer course start date'ten bir ay önce gelmek istiyorsanız, planned arrival'a gelmek istediğiniz tarihi yazmalıydınız, okul başlangıç tarihini değil". neyse, artık tartışılacak bir şey kalmadı. bütün oryantasyon filan her şeyi kaçırıyoruz. yapacak bir şey yok. ben yandım, siz yanmayın. hangi gün varmak istiyorsanız onu yazın. okul 1 ekim'de başlıyorsa, oradaki ayarlamalar için 15 gün önce orada olmak istiyorsanız 15 eylül yazın. yazdığınız tarihin bir hafta öncesine verecekler, yani büyük ihtimalle 8 eylül olur. 8'i yazarsanız 1'inden başlatırlar. benim anladığım bu. ama siz yine de okulunuzla görüşün, tier 4 belgelerini dikkatle inceleyin. vize başvurusu tavsiyesi değildir.*
  • eğer maddi sponsorunuz kabul edildiğiniz üniversite ya da başka bir tanınmış vakıf/kurum ise, istenen belge sayısı inanamayacağınız kadar az olan vize tipi. başvurunun temel direği zaten cas numarası ve okul paranızı kimin ödeyeceği.

benden istenen belgeler:
    pasaport,
    transkript ve diplomalar
    evidence of financial sponsorship ( burs veren kurumun detaylı burs mektubu)

vizeye bir pazartesi günü öğlen başvurdum. salı günü "belgeleriniz sheffield decision making centre'a ulaşmıştır" maili geldi. perşembe günü de pasaportunuz hazır gelin alın emaili geldi. ben şok. başvuru günü dahil, toplam 4 günde çıktı.

başvurumu online olarak, kendi başıma yaptım. belgelerimi de istedikleri gibi tarayıp tls'nin sayfasına yükledim.
    pasaportumu, belge yüklemesini yaptığıma dair yazının çıktısı, başvurumun ilk sayfası ve başvuru saatimi gösteren mail çıktısını alıp gittim. işlem 15 dk sürdü. mülakata da çağrılmadım.fotoğrafa filan başa para vermeyin, çünkü almıyorlar kendileri çekiyorlar.