şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: tiftik kedisi)
 • gözbebekleri dikdörtgendir.
  (bkz: ben bugün bunu gördüm)
 • çoğunlukla yerleşim yerlerinin sınıfsal olarak alt katmanlarında yaşayan adem oğulları ile dayanışma içerisinde olmalarıyla kategorize edilirler. sürekli sola doğru yalpalayarak yürürler.

  yaşam alanları pis ve dağınıktır. düşünceli oldukları kadar kustahtırlar. kinci olduklarını tecrübe ettim: kızdıkları keçilere bir ömür saldırırlar.

  sicak kanlı değiller. yabanidirler. bir hayli uğraşmak, sabretmek lazım evcilleştirmek için.

  offf keçi işi zor hele de bu türü....

  ama en sevilesi keçi türüdür...
 • şu an türkiye’de resmi rakamlara göre 120000 civarında ama gerçek rakamlara göre 60-70bin küsür olan, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ise bu rakamların yarısı kadar bile olmayacak yerli hayvanımız.

  cumhuriyetin ilk yıllarından 70’li yıllara kadar 1 kg tiftik yünü 1 gram altınla eşdeğer iken; 90’lı yıllardan günümüze kadar iç piyasada içler acısı bir durumda olan, yünü dünyanın ender markalarının kumaşlarının yapımında kullanılan yerli hayvanımız.

  dış piyasada ham yünün kalitesine göre kg fiyatı 20-120$ bandında gezerken;
  iç piyasada ham yünün kalite gözetmeksizin kg fiyatı 3-4$ bandında yıllardır sabit olarak kalmış, üreticisinin sadece devlet destekleriyle ayakta dururken; tiftik tüccarının, devletin eline verdiği güç ile (ki bu rakipsiz firma) elini kıpırdatmadan para kazandığı yerli hayvanımız.

  tv’larda hep duyduğumuz yerli ve milli başlığı altında bahsedilen ve hep çakma yerli olan ürünleri gördüğümüz bu günlerde; zamanında bizim gerçek yerli ve milli hayvanımızı alan yeni zelanda, güney afrika, amerika ve arjantin gibi ülkelerin tiftiği işleyip markalar geliştirip ve milli hayvanımızla gelir sağlayıp ihraç ettiği ürünün kg fiyatını 10000$ gibi uçuk miktarlara satarken benim garip köylüm dededen kalmış 200 anaç keçisini sırf “kapımdan malım eksik olmasın!”diyerek devletin sadakası olan 3 kuruşluk desteği çoban masrafına verip yerli ve milli hayvanını yaşatmaya çalışıyor.

  ülkemizin yöneticileri de 1kg tiftiğe 30 tl destek vererek vicdanlarını rahatlatıyorlar.

  unutmadan yazayım. 1960’lı yıllarda ülkedeki tiftik keçisi sayısı 3 küsür milyon.