• anneannelerimizin babaannelerimizin dantel dokumakta kullandıkları şey. ortaya bırakırlarsa silahtan bile daha tehlikeli olabilir, battığı takdirde ameliyatla çıkarılabilir, aksi takdirde deri soyulur.
  • -tığ-
    tezhibte desenin bitiminde kullanılan yardımcı süsleme motifidir.. süslemeden boş kısma geçiş, çok az örnek dışında genellikle tığlarla yapılmıştır.. tığlarda motif genişten dara geçmekte, incelerek son bulmaktadır..
    tığlar genellikle mavi ile çekilmiş, ancak eserine ve tezhibine göre bu ana renge altın, kırmızı ve yeşil renkler de katılmıştır..
  • farsca kilic
    (bkz: kurban tiglamak)
  • (bkz: #25709922)
  • çeşitli kalınlıklarda bulunabilirler.
    yurt dışı ve yurt içi tığ ölçüleri karşılaştırmalı tablosuna şuradan ulaşabilirsiniz.
  • taneleri ayrılmamış harman yığını. bir işi yapmakta üşenenlere veya işi başkasına yaptırmak isteyenlere 'kendisi yapsın' anlamında 'götünde tığ mı var?' denir.
  • dağ ile tığ sözcükleri kökendaş olmayabilir, birbirinden gelmemişlere benziyor. yalnız tağ sözcüğü aralığı daha yakın hale getiriyor. insan meraklanıyor, araştırmaya değer.

nişanyan'a göre tığ farsçadaki temren, ok veya kılıç ucu, kılıç anlamlarına gelen tıg/tig sözcüğünden geliyormuş. farsça tıg orta farsça aynı anlama gelen tigr/tıgr sözcüğünden evrilesiymiş. tigr sözcüğü zend avesta dilinde tigra yani sivri uç, zirve, ok sözcüğü ile eş kökenliymiş. zirve dedikten sonra insanın aklı gene dağa, tağa gitmez mi? gerçi bu avesta dilinin urduca gibi türkçe bağıntısı güçlü değil.

(bkz: dağ/@ibisile)
    (bkz: tigran), dikran
  • ucu çengelimsi, 90'lar itemi. şimdilerde pek kullananı görmek mümkün değil. ama görmeyelide baya süslenip püslenmiş, renklenmiş durumda. böylece her ucu kolayca anlamak mümkün oluyor sanırım.
  • küçükken belli bir yaş grubundaki kadınlara özgü olduğunu düşünürdüm.

sonradan tüm dünyada her yaştan kadın ve erkeğin bildiğini ve severek yaptığını öğrenince bi "nasıl ya" dedim tabi..

sadece atkı bere battaniye değil de oyuncak , sepet, çanta bile yapıyorlarmış vay anasını modundan sonra
    küçük bir araştırmayla başlamaya karar verdim şuan bağılımsıyım.
    son 3 aydır deli gibi tığ yapıyorum. durmadan atkı battaniye yapıyorum. evimde kilolarca ip var. biri elimden almadan bırakamıyorum. çıldırmak üzereyim.
  • değişik numaraları olur bunların. hepsi aynı değildir.
hesabın var mı? giriş yap